המכה האחרונה של הו ג'ינטאו

למרות הערכות קודמות, נשיא סין היוצא עשוי להמשיך בתפקיד מפקד הצבא כדי לשמור על השפעתו על רקע התחזקות הנשיא הקודם ויריבו ג'יאנג זמין

ג'יין פרלז, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'יין פרלז, ניו יורק טיימס

גם לקראת נעילת קונגרס המפלגה הקומוניסטית והעברת הסמכויות של מוסדות השלטון, נותרה בעינה השאלה האם נשיא סין היוצא הו ג'ינטאו ישמור על תפקידו רב ההשפעה כראש הצבא. על פי התוכנית, צפוי הו להעביר בסיומו של כינוס הקונגרס את ראשות המפלגה השולטת לסגן הנשיא שי ג'ינפינג. אבל לא ברור אם יוסיף לדבוק בתפקידו רב ההשפעה כמפקדו האזרחי של הצבא בשנתיים הקרובות, ויעכב בכך את העברת התפקיד לידי שי, או אם יירד לחלוטין מהבימה.

בימים האחרונים עלו אפשרויות סותרות, שהסבירה ביותר היא שבניגוד לקודמיו, ג'יאנג זמין ודנג שיאופינג, יעדיף הו לפרוש כליל מהחיים הפוליטיים ולא ימשיך לנהל את ענייני הצבא בראש הגוף המכונה הוועדה הצבאית המרכזית. צעד כזה ייתן מיד למחליפו השפעה רבה יותר על הצבא ואחיזה איתנה יותר בשלטון. ואולם מקורות יודעי דבר טוענים שהנשיא היוצא ימשיך לכהן שנתיים נוספות כראש הצבא.לדברי אותם המקורות, הדיונים בשאלה סוערים למדי.

הו יכול לטעון שבמידה שיפרוש מהתפקיד, יש לצרף את אחד מבני חסותו לוועדה של המפלגה, שבה הוקצו לאנשיו של ג'יאנג, על פי הערכות, חמישה משבעת המושבים. אף שהסבירות לכך נמוכה, הדבר עשוי לשנות ברגע האחרון את הרכב הוועדה המתמדת. מקורות יודעי דבר מציינים במקביל שהו קידם באחרונה כמה מאנשיו לתפקידים בכירים בצבא, ושעל כן הוא יכול לפרוש מתוך הנחה שיהיה בידו להמשיך להפעיל באמצעותם את השפעתו.

ג'יאנג זמין (מימין) והו ג'ינטאו, בוועידת המפלגה הקומוניסטיתצילום: בלומברג

צ'ן זימין, פרשן פוליטי העוקב מקרוב אחר הקונגרס בבייג'ין, מעריך שהו אמנם יפרוש מהתפקיד."אני לא חושב שהו ג'ינטאו כה חדור שאפתנות שירצה להמשיך בתפקיד ולבחוש בעניינים בתקופתו של שי, ואני גם לא סבור שיהיה לו הכוח לכך", אמר צ'ן.

בשבוע שעבר אמר גורם רשמי לשעבר ואיש עסקים שהוא מעריך שהנשיא היוצא יפרוש מהוועדה הצבאית המרכזית לטובת יוזמת מודרניזציה בצבא בעידן חדש של תחרות עם ארה"ב. הנוהג הקודם שלפיו היתה תקופת המתנה לפני הפרישה, אמר, היה נוהג פסול שיצר בעיות.

מנגד, אמר באחרונה אחד מתומכיו של הו שלמרות מה שמצטייר כסלידתו מהו, ג'יאנג בונה על כל שיישאר בתפקיד, למרות אי רצונו של הנשיא היוצא. "להו יש יושרה רבה כאדם והוא לא מעוניין להישאר", ציין.

אבל טונג צ'י-הואה, מושלה לשעבר של הונג קונג, חולק על הערכה זו וסבור שהו דווקא כן רוצה להמשיך בתפקידו כראש הצבא. בריאיון שהעניק בחודש שעבר לרשת סי-אן-אן אמר שהו יישאר "זמן מה" בראש הצבא.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ