שביתות והפגנות ב-23 מדינות |

יום סולידריות באירופה נגד מדיניות הצנע

בספרד התקיימה שביתה כללית הגורמת לשיבושים קשים בתעופה. לפחות 60 נעצרו ו-34 נפצעו בעימותים עם שוטרים. הפגנות גדולות גם בפורטוגל וביוון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדי עובדים, ארגונים חברתיים ואיגודים שונים מכל רחבי אירופה השתתפו אתמול (רביעי) בשביתות, הפגנות ועצרות במחאה על האבטלה הגואה באירופה ועל תוכניות הצנע שמקדמות הממשלות בניסיון להתמודד עם המשבר העמוק. לפחות 40 ועדים וארגונים מ-23 מדינות הודיעו כי ייקחו חלק בהפגנות תחת הכותרת "יום סולידריות והפעולה".

בספרד הכריזו ועדי העובדים על שביתה כללית, בפעם השנייה השנה, וזו החלה כבר בשעות הלילה. מיליוני עובדים לא הלכו לעבודתם בשעות הבוקר. שירותי ההסעה ההמונית, תעשיות שונות ושירותים ממשלתיים שובשו כחלק מהמחאה על קיצוצי הענק שמקדמת הממשלה. לפחות 62 בני אדם נעצרו ו-34 נפצעו קלות (בהם 18 שוטרים) בעימותים בין מפגינים לבין כוחות הביטחון. שיעור האבטלה בספרד נאמד ב-25% - הגבוה ביותר באירופה.

גם בליסבון החלו הפגנות בשעות הלילה והתחבורה הציבורית הושבתה. בתי הספר במדינה ומשרדי הממשלה לא נפתחו הבוקר. בשעות הערב צפויות להתקיים הפגנות המוניות במדריד, ברצלונה, ליסבון ובערים נוספות בחצי האי האיברי.

שביתות והפגנות גדולות פרצו בשעות הבוקר גם ביוון, איטליה, בלגיה, גרמניה, צרפת, בריטניה ובמדינות מזרח אירופה. שיבושים צפויים בתנועה האווירית ברחבי אירופה וחברות תעופה רבות דחו טיסות וקראו לנוסעים להתעדכן בשינויים בלוחות הזמנים. בשעות הצהריים דיווחו רשויות התעופה באירופה כי מאות טיסות בוטלו, יותר מ-600 מהן של חברות התעופה הספרדיות וחברת התעופה הלאומית של פורטוגל.

באיטליה הודיעו עובדי התחבורה הציבורית כי יצטרפו לשביתה לארבע שעות. במקביל, התקבצו מאות מפגינים בכיכר דומו שבמרכז מילאנו וחלקם התעמתו עם שוטרים. ביוון הכריזו האיגודים על שביתה כללית, בפעם השלישית בתוך חודשיים. בצרפת הודיע ארגון העובדים הגדול OGT על שביתה במגזר הציבורי, אולם לפי שעה לא ברור אם העובדים ייענו לקריאה. בבלגיה מתקיימות הפגנות סמוך לשגרירויות גרמניה, ספרד, יוון, קפריסין, פורטוגל ואירלנד בבריסל. שירותי הרכבות במדינה שובשו.

עיקר הזעם של הציבור מופנה אל גל הגזרות והקיצוצים שמקדמות ממשלות באירופה על מנת לזכות בחבילות חילוץ מהאיחוד ומקרן המטבע הבינלאומית. כחלק מרפורמות הצנע מובילות הממשלות תוכניות להעלאות מסים במקביל לקיצוצים עמוקים בשכר במגזר הציבורי, קיצוצים בפנסיות ובקצבאות ופגיעה בשירותים החברתיים. איגוד המסחר האירופי הגדיר את מדיניות הצנע "דרך שמובילה למבוי סתום" וקרא לזנוח אותה.

הפרלמנט היווני אישר מוקדם יותר השבוע תוכנית קיצוצים חמישית במספר כדי להבטיח חבילת סיוע בינלאומית בהיקף של 31.5 מיליארד אירו. בין היתר כוללת התוכנית קיצוץ בתקציב לשנת 2013, קיצוצים נוספים בפנסיות וכן רפורמות נרחבות במבנה שוק העבודה. בפורטוגל נאלצה ממשלת המרכז-ימין לזנוח את תוכנית למסוי עובדי המדינה ולהחליפה בהעלאת מסים כוללת. קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, הנתפשת ברבות ממדינות אירופה כאחראית הישירה לתוכניות הצנע הנוקשות, שיבחה השבוע את ממשלת פורטוגל והסבירה כי הרפורמות שנקטה "מהוות דוגמה" למדינות נוספות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ