בג'מייקה אומרים לא לרסטפארי בתחבורה הציבורית

נוסעים התלוננו כי המטיפים המבקשים לעשות נפשות לעצמם באוטובוסים הם מטרד של ממש. הרשויות באי הקאריבי לקחו את העניין ברצינות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מה עושים כשמטיפי דת המבקשים לעשות נפשות לעצמם בתחבורה הציבורית הופכים למטרד של ממש עבור הנוסעים? בעקבות גל תלונות מצד אזרחים, החליטו רשויות התחבורה בג'מייקה לטפל בעניין ביד קשה, והורו לנהגי האוטובוסים שלא לאפשר למטיפים לשאת דרשות ולבקש תרומות מהנוסעים.  

בי-בי-סי דיווח הבוקר (רביעי) כי בהנחיות החדשות מתבקשים נהגי האוטובוסים להסביר בנימוס לאנשי הדת הפועלים ברכבם, שאינם מורשים עוד להטיף באוזני הנוסעים. זאת, על רקע טענות הנוסעים כי הדבר הוא הטרדה ומפגע רעש של ממש. המטיפים בג'מייקה הגיבו בזעם ואמרו כי ההחלטה היא הפרה של עיקרון חופש הביטוי והדת.

"אני בהחלט תומך בהטפות דתיות, אבל הם לא יכולים להשתמש באוטובוס כבבמה שלהם", אומר הרדלי לווין, מנהל חברת התחבורה ג'מייקה טרנזיט לימיטד. לדבריו, הנוסעים אינם מוכנים להפוך למאזינים בעל כורחם. "אני מניח שברגע ששילמת בעבור הנסיעה, אתה לא יכול פשוט לרדת".

על אף הביקורת הנשמעת בחוגים דתיים בג'מייקה, הנוצרית בעיקרה, נראה שלפי שעה הם משלימים עם ההחלטה. עם זאת, ייתכן שיעמידו אותה למבחן משפטי בהסתמך על סעיף בחוקה המעגן את "החופש להפגין ולהפיץ את הדת". הרו בלייר, כומר אוונגליסטי בולט במדינה, אמר כי ההחלטה מנוגדת גם להסכם בין רשויות התחבורה לבין אנשי הדת, שבו הותר לאנשי דת לעשות נפשות באוטובוסים.

מטיפים באוטובוס. הטרדה או פגיעה בחופש הביטוי?צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ