קים וילשיר, גרדיאן

צליל שמותיהם ערב למדי לאוזן: אנז'ליק-פרנסואז, אנטואנט-שארלוט, יאסינת-ז'אן ודניז-דוד, אבל הצלילים שארבעת הפעמונים הללו מעלים יחד תוארו בפי אחדים כצורמים דים כדי להחריש שוב את אוזניו של קואזימודו, גיבור ספרו של ויקטור הוגו "הגיבן מנוטר דאם". יש מי שאף הרחיקו לכת ואמרו שמדובר בפעמונים זולים, ישנים ומכוערים, ולמרות זאת הרבה דמעות נשפכו ביום שבו פורקו ארבעת הפעמונים ממגדלם אחרי 156 שנים ונמסרו למיחזור.

ארבעת הפעמונים, שצלצולם ליווה את פעמי הזמן ואת תפילות האשכבה שהתקיימו בקתדרלה של נוטר דאם לכבודם של דגולים וטובים, הותקנו ב-1856 במקומם של אלה שנעקרו ממנה בימי המהפכה הצרפתית כדי לייצר מהם תותחים. גורלם של הפעמונים המקוריים היה מנת חלקם של לפחות 80% מפעמוני הכנסיות בצרפת באותם ימים. 

אלא שארבעת הפעמונים שהותקנו אז תוארו בפי מומחים למוזיקה כאחת ממערכות הפעמונים המחרידות ביותר שהותקנו בצרפת. לדבריהם, מדובר במערכת פגומה ולא מכוונת כהלכה. בהתאם לחוק מ-1905, קתדרלת נוטר דאם היא רכוש ממשלת צרפת וזו מעניקה לכנסייה הקתולית זכות בלעדית להשתמש בה. על כן גם הפעמונים, שמשקל כל אחד מהם נע בין 767 קילוגרם ל-1.91 טונות, שייכים למדינה.

כנסיית נוטר דאם, לפני כשלושה חודשים. יזכה לשמונה פעמונים חדשיםצילום: רויטרס

והנה כעת, לקראת ציון 850 שנה להקמת קתדרלת נוטר דאם בשנה הבאה, הוחלט לשים קץ למבוכה שבגג הקתדרלה הפאריסאית. באחרונה החלו לצקת בנורמנדי שמונה פעמונים חדשים לקתדרלה, בניסיון לשחזר את צלילי הפעמונים המקוריים של המאה ה-18. כחלק מהתהליך, הועברו ארבעת הפעמונים לבית היציקה לפעמונים קורניל-הרוואר, המייצר פעמונים חדשים על פי שיטות מימי הביניים, ובכלל זה שיטה של יציקת ארד לתוך תבניות עשויות טיט, זבל סוסים ושיער סוסים. הפעמונים החדשים ייקראו על שם שמונה אישים בולטים בהיסטוריה הצרפתית. 

האב פטריק ז'קין, כומר בכיר בקתדרלת נוטר דאם, סיפר באחרונה לעיתון "לה פריזיין" ש-40 ארגוני תרבות ביקשו לקבל לידיהם את הפעמונים המותכים. "הפעמונים הישנים אינם שייכים לכנסייה וגם אינם למכירה", אמר, "ב-2 בפברואר 2013 נחנוך את שמונת
הפעמונים החדשים ונברך עליהם".

אגב, עמנואל - הפעמון הגדול ביותר של נוטר דאם שמשקלו 13 טונות, ניצל מגורל חבריו. הפעמון, שהותקן ב-1685 במגדל הדרומי ונחשב למרשים ביותר באירופה, צלצל ביום הכתרתם של המלכים וגם לציון סופן של שתי מלחמות עולם. אף שנעקר בשעתו בידי המהפכנים, הוא חמק מגורלם של הפעמונים האחרים והותקן מחדש במקומו ב-1802, בפקודתו של הקיסר נפוליאון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ