הפיקוח על החיים המקוונים מתרחב

עלייה דרמטית בפניית ממשלות בבקשה למידע אישי בגוגל

מדו"ח של ענקית החיפוש עולה כי בין ינואר ליולי זינק מספר הבקשות לתוצאות חיפושים, מתן גישה לחשבונות והסרת סרטונים ב-68% ביחס ל-2009

דומיניק ראש, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דומיניק ראש, גרדיאן

הפיקוח של ממשלות על חייהם המקוונים של אזרחים ברחבי העולם התרחב משמעותית במחצית הראשונה של שנת 2012 - כל עולה מדו"ח שפרסמה באחרונה ענקית החיפוש. מהנתונים עולה כי בששת החודשים הראשונים של השנה הגישו ממשלות בעולם 20,939 בקשות לקבלת מידע אישי על המשתמשים בגוגל ובהן: בקשות לתוצאות חיפושים, מתן גישה לחשבונות גוגל ובקשות להסרת סרטונים ביו-טיוב. מדובר בעלייה חדה של 68% ביחס לתקופה המקבילה ב-2009, אז הוגשו 12,539 בקשות. 

מהנתונים שפרסמה גוגל עולה עוד כי במחצית הראשונה של 2012 הגישו ממשלות שונות 1,791 בקשות להסרת 17,756 תכנים, כמעט כפול ממספר הבקשות שהוגשו בתקופה המקבילה ב-2009. אז, עמד מספר הבקשות על 949. במחצית הראשונה של 2011 הוגשו 1,049 בקשות.

עלייה חדה במיוחד נרשמה במספר הבקשות שהגיעו משלטונות טורקיה, שבה נערכו בשנה שעברה בחירות. לדברי גוגל, שיעור העלייה בבקשות מאנקרה מסתכם ב-1,013% וכוללות 148 בקשות להסרת 426 סרטונים מיו-טיוב, בלוגים, מסמך אחד של גוגל ותוצאת חיפוש אחת.

מרבית הפניות בנוגע לטורקיה נוגעות לתכנים שמתחו לכאורה ביקורת על מייסד טורקיה המודרנית, מוסטפה כמאל אתטורק, על הממשלה, או על "ערכים לאומיים" של טורקיה. בנוסף, הגבילה גוגל את הגישה למשתמשים הטורקים ל-63% מהסרטונים ביו-טיוב.

את מספר הבקשות הרב ביותר הגישה ארה"ב, כפי שקורה בהתמדה מאז הוחל באיסוף הנתונים. בסך הכל הגיש הממשל 7,969 בקשות לפרטים אישיים על משתמשי גוגל, בהשוואה ל-6,321 (עלייה של כ-20%) ביחס לדו"ח הקודם. מספר זה מהווה יותר משליש מכלל 20,939 הבקשות המופנות לגוגל ממדינות העולם.

גוגל מסרה עוד כי נענתה חלקית או באופן מלא ל-90% מהבקשות. בכל הנוגע לבקשות הממשל האמריקאי, מסרה ענקית החיפוש כי במחצית הראשונה של 2012 היא התבקשה להסיר שבעה סרטוני יו-טיוב שמתחו ביקורת על רשויות המדינה, המשטרה או גורמי ציבור, אך לא נענתה לבקשות אלה.

מתוך עשר המדינות העיקריות הפונות לגוגל בבקשה לקבל פרטים על משתמשים, חמש הן מדינות אירופיות. שיעור הבקשות להסרת תכנים זינק ב-98% בבריטניה וב-60% בספרד. יצויין כי בימים אלה שוקלת בריטניה לגבש הצעת חוק שתדרוש מחברות אינטרנט וטלפון להתחקות אחר כל שימוש שעושים אזרחים ברשת ובטלפון הנייד, ולשמור את המידע.

מבין מדינות אירופה, צרפת וגרמניה הגישו את מספר הפניות הגדול במחצית הראשונה של 2012. גוגל נענתה לפחות ממחצית בקשותיהן של שתי מדינות אלה, העומדות בראש רשימת המדינות הלוחצות להגברת הפרטיות ברשת. שלוש הסיבות העיקריות שאותן מציינות הממשלות בבואן לבקש את הסרת התכנים הן: הוצאת דיבה, פרטיות וענייני ביטחון.

"המידע שאנו מספקים על הנתונים הם רק חלק קטן מהתמונה הכוללת של האינטראקציה בין הממשלות לאינטרנט", נכתב בהודעה שפרסמה גוגל. "תקוותנו היא שעם הזמן יפורסמו נתונים רבים יותר, כדי שיעוררו פולמוס ציבורי בשאלה איך אנחנו יכולים להבטיח אינטרנט פתוח וחופשי ככל האפשר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ