יום שני של מחאות |

אלפים הפגינו ברחבי ירדן נגד העלאת מחירי הדלק

מאז פרוץ האביב הערבי התקיימו בממלכה ההאשמית הפגנות רבות, אולם באחרונה הולכות וגוברות הקריאות בגנות המלך עבדאללה השני

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

אלפי בני אדם הפגינו היום (רביעי) בכמה ערים ברחבי ירדן במחאה על העלאת מחירי הדלק. בהפגנות, שנמשכות מאז אתמול, קראו המפגינים קריאות בגנות המלך עבדאללה ויידו אבנים לעבר שוטרים.

ירדן היא בעלת ברית מרכזית של ארה"ב ועד כה הצליחה להתגבר על שנתיים של תסיסה בארצות ערב, שהביאה להדחתם של מנהיגים במצרים, לוב, תימן ותוניסיה, שישבו על כס השלטון במשך עשרות שנים. הפגנות רחוב בממלכת ירדן, הקוראות לרפורמות פוליטיות, נמשכות זה כמעט שנתיים, אולם הן היו שקטות ורק לעתים נדירות כוונו נגד המלך עבדאללה השני, שניסה באותה תקופה לקדם שורה של רפורמות כדי לשמור על יציבות שלטונו.
המחאה ברחבי מדינה פרצה אמש בעקבות החלטת הממשלה להעלות את מחירי הדלק והגז לבישול וחימום, זאת, במטרה לצמצם את הגירעון התקציבי העצום של המדינה ולהבטיח קבלת הלוואה מקרן המטבע הבינלאומית בסכום של שני מיליארד דולרים.

כ-2,000 בני אדם הפגינו בעיר כרכ שבדרום המדינה. כמה מהם ניפצו חלונות ואילצו בעלי חנויות במקום לסגור את עסקיהם. "לך, לך, עבדאללה", הם קראו, "הסתלק ועזוב אותנו במנוחה". בשמונה ערים אחרים, הבעירו המפגינים צמיגים, חסמו כבישים ראשיים, ויידו אבנים לעבר שוטרים.

קריאות מעין אלו, המופנות אל המלך התומך במערב, הן מחזה נדיר. הבעת ביקורת פומבית על המלך אסורה בחוק, ועונשו של מי שנמצא אשם בהעלבת ראשי הממלכה עשוי להגיע לשלוש שנות מאסר. בגלל המחאה, פרסמה שגרירות ארה"ב אזהרה לאזרחיה המתגוררים ועובדים בירדן וביקשה מהם לשמור על זהירות ולהימנע מלבקר במקומות שבהם עשויים להתפתח עימותים בין מפגינים לשלטונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ