תלמידים יקרים, נא להוציא אייפדים וטאבלטים

נסיכויות המפרץ מתקדמות לקראת כיתות לימוד ללא עט ונייר

שרה חמדן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרה חמדן, ניו יורק טיימס

אחמד בן פותאיס לומד באוניברסיטת זאיד בדובאי, אך הוא אינו סוחב השנה תיק גב כבד המלא ספרי לימוד עבים. במקום זאת, יש לו אייפד. "בעבר השתמשתי בו רק למשחקים, אבל כעת אנחנו משתמשים בו בכל דבר, כולל מיצגים וקבוצות לימוד", אמר הצעיר בן ה‑19, הלומד שנה שניה בחוג לעיצוב מולטימדיה. "אפילו כשצריך לשרטט בקורס לאמנות, אני משתמש באפליקציית AutoCAD במקום נייר ועיפרון".

בשנה שעברה החליטו נסיכויות המפרץ להפוך את האייפד, שכבר נהנה מפופולריות רבה בקרב הסטודנטים, לכלי אקדמי. לכן, כשהחלו הלימודים בספטמבר, חולקו 14,000 טאבלטים לתלמידי שנה ראשונה בשלושת המוסדות הגדולים ביותר להשכלה גבוהה: אוניברסיטת איחוד נסיכויות המפרץ, אוניברסיטת זאיד וקומפלקס האוניברסיטאות הטכנולוגיות.

"לכל אחד יש טלפון נייד ואייפד, וחשבנו שאלה הזמן והמקום המתאימים למה שהפך להיות ההפצה השיטתית הנרחבת של כלי תקשורת ניידים בכל בתי ספר בעולם", אמר ג'ייס הרג'יס, מנהל "קולג' אבו דאבי לנשים" ו"קולג' חליפה לנשים עירוניות", שהם חלק מקומפלקס האוניברסיטאות הטכנולוגיות. ד"ר הרג'יס הוא גם חבר בוועדה שיזמה את הלימודים באייפד. "כעת המטרה שלנו היא להוסיף ליוזמה את כל הסטודנטים, כדי שבעוד ארבע שנים ההפצה תהיה מלאה", הוסיף.

אוניברסיטת זייאד בדובאי

לא הכל משחקים ובידור. לאיחוד נסיכויות המפרץ יש צורך דחוף להרחיב את מספר הסטודנטים. רק כ‑30%מהצעירים בנסיכויות נרשמים לאוניברסיטה, והמרצים נאבקים לעתים קרובות למצוא דרך להמרצת הסטודנטים, שמסתמכים על ההבטחה שיתקבלו לעבודה במגזר הציבורי.

השימוש בטאבלטים כבר מתפשט ברחבי העולם, ובעיקר בארה"ב. בסתיו 2011 שילמו בתי ספר ציבוריים בניו יורק 1.3מיליון דולר בעבור2,000  אייפדים שחולקו בחטיבות עליונות של בתי ספר תיכוניים בחמשת הרובעים של העיר, כולל 300שנשלחו לבית ספר תיכון בברונקס. 200בתי ספר ציבוריים בשיקגו הלכו בעקבותיהם.

גם תלמידים צעירים יותר נהנים מהיוזמה. שש חטיבות ביניים בקליפורניה החלו להשתמש באייפדים מיוחדים ללימודי אלגברה, שפותחו השנה על ידי Houton Mifflin Harcourt. ובאריזונה קיבלו 36 ילדים בגן אייפדים ככלי לימודי.

אמנם נראה שאייפדים הם הכלי הנבחר, אך יש שימוש גם בכלים אחרים. קאג'יט, ספקית שירות סלולרי בארה"ב, תעניק בשנת הלימודים 20122013 טאבלטים עם מערכת אנדרואיד. ל‑120 תלמידים בבתי ספר ציבוריים בווירג'יניה ול‑180 תלמידים בשיקגו.

טאבלטים נעשים יותר ויותר פופולריים גם בקרב בוגרי המכללות. כל הסטודנטים שנרשמו באינטרנט לתוכנית תואר שני במנהל עסקים, המתמקדת במגזר הפיננסי ובמגזר הביטוח, יקבלו אייפדים משלהם שתוכנתו בהם אפליקציות מיוחדות לקורס הזה. השותפות בין בית הספר לניהול "פלריק לויפן" הבלגי, בין אוניברסיטת סנט גאלן בשווייץ ו‑ H.E.C במונטריאול תתמקד כמעט כולה בלימוד דיגיטלי מרחוק.

"בנוסף לביטול הצורך לסחוב תיקים כבדים בזמן הנסיעה, האייפד יכול לפתוח פתח לצורות למידה חדשות ויעילות", אמר ג'ונתן דה גרנד, מנהל התוכנית בפלריק, בראיון שנערך באמצעות הדואר האלקטרוני. "ההרצאות מועשרות בחומר אינטראקטיבי ובסרטי וידאו שמועברים באופן דיגיטלי קומפקטי וחסכוני".

אייפד, שמחירו 750 דולר, הוא חלופה זולה יותר ממחשב נייד שעולה בממוצע 1,200 דולר. סטודנטים בני המקום, שלומדים באוניברסיטאות הציבוריות, אינם משלמים בדרך כלל שכר לימוד ואינם קונים לעצמם ספרי לימוד, למרות שהם נדרשים לקנות את המחשבים הניידים שלהם. השימוש באייפדים יצמצם את העלות הזאת בחצי בקירוב, למרות שבאיחוד נסיכויות המפרץ, מדינה שבה ההכנסה לראש היא מהגבוהות בעולם, מעט מאוד בתי ספר דיווחו על משפחות שלא היו להם אמצעים לקנייתם. התוכנית להציע שימוש באייפדים בשנה אחת בשלושת המוסדות החשובים ביותר להשכלה גבוהה באיחוד נסיכויות המפרץ הוכנה בעקבות צו ממשלתי. צוות מומחים, שנהנה מתמיכת הממשלה, ביקר באפריל במשרדים הראשיים של אפל בקופרטינו, קליפורניה, כדי להקים שותפות ולהגיע להסכם על שירותי הדרכה למורים ולתלמידים.

לאחר מכן השלימה אפל סקר, שמטרתו היתה לבדוק אם בקמפוסים יש תשתית מתאימה לפרויקט. הם שלחו 14,000 אייפדים למדינה, ושאלו את חברי הפקולטות איזה מ‑20 האפליקציות החופשיות צריך, לדעתם, להוריד למען התלמידים. המורים "היו בפאניקה" לפני שהבינו כמה קל להשתמש במכשיר, אמר אנדרו בלקמור, מפקח על תוכנית לימודים באוניברסיטת זאיד. הוא הוסיף שמחנכים עובדים כעת ישירות עם אפל על פיתוח אפליקציות ויצירת ספרים אלקטרוניים ב‑iBooks Author. האייפדים גם מסייעים לצמצום השימוש בנייר ובזבוז הנייר, ובכך מקדמים ערכים ידידותיים לסביבה באזור שבו מכוניות רבות עוצמה וקניונים ענקיים משתמשים באנרגיה זולה בלי לחשוב פעמיים.

"כולם מוטרדים מהשימוש בניירות, מהבזבוז", אמר בריאן גילרוי, עוזר לדיקן באוניברסיטת זאיד. "כשיש אייפד, הבזבוז הזה לא קיים. אנחנו כבר רואים ירידה מדהימה בשימוש בנייר ובצורך להדפיס כל מיני דברים. זה כך אפילו אצלנו. אנחנו עוברים מישיבה לישיבה וכותבים הערות באייפד ושולחים אותן מיד לאחרים". טרוי פריסט, שגם הוא מפקח על מערכת הלימודים בזאיד, אמר שהאייפדים "משמשים להעסקת סטודנטים כפי שאי אפשר להעסיק אותם באמצעים המסורתיים".

היוזמה היא הצעד הראשון ליצירת כיתה ללא נייר. מחקר שנערך על ידי חברת היעוץ Co & Booz  מראה, כי דיגיטיזציה מסייעת בסופו של דבר ליצירת מקומות עבודה רבים במגזרים תעשייתיים בעיקר, שיש להם השפעה רבה על התוצר הגולמי המקומי במדינות מתפתחות ובעיקר במרח התיכון, באפריקה ובאסיה. "בעבר, כשהסתובבתי בקמפוס, לא ראיתי סטודנטים רבים יושבים כשאפם תקוע בספר כל הזמן. כעת, לעומת זאת, כולם שקועים באייפדים שלהם", אמר גילרוי. "הם לא בהכרח עובדים כל הזמן, אבל אין ספק שהם עוסקים בטכנולוגיה בצורה מכרעת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ