מנהיג חדש לסין |

שי ג'ינגפינג: "יש לנו בעיות של שחיתות, שוחד וניתוק מהאזרחים"

נאום ההכתרה של האיש שיהיה אחראי מעתה לגורלם של 1.3 מיליארד אזרחים, התאפיין בביקורת נוקבת על דרכה של המפלגה הקומוניסטית

אי-פי וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי וניו יורק טיימס

החל מהלילה זה רשמי: לסין יש מנהיג חדש - שי ג'ינגפינג, סגן הנשיא בחמש השנים האחרונות, שהחליף את הנשיא בעשור האחרון הו ג'ינטאו. שי, בן 59, הוא בנו של שי קסונפונג, מהפכן נערץ ושר התעמולה של המפלגה הקומוניסטית בשנות ה-50. אביו הסתכסך עם מאו דזה-דונג, שליטה של סין ב-1949-1976, ונרדף במשך שנים.

ואולם שי, פעיל ועובד המפלגה הקומוניסטית מאז גיל 21, עלה בהדרגה במעלה ההיררכיה המפלגתית והתמחה בין היתר בחקלאות וצבא. שי, שלמד הנדסה כימית, נחשב לדמות מתונה ואף כזו שנחבאת אל הכלים - אפילו בסין הוא בקושי מוכר בקרב הציבור הרחב.

כעת הוא מקבל לידיו מעצמה עם 1.3 מיליארד תושבים, אך כזו שנמצאת בצומת דרכים אידיאולוגי. בשנים האחרונות התגלע בסין ויכוח חריף בין המצדדים בהמשך ההתמערבות והרפורמות הכלכליות לבין אלו שסבורים כי צריך לחזור לערכים קומוניסטיים קלאסיים. בשנים האחרונות גם התגלו לא מעט מקרי שחיתות בקרב בכירים במפלגה הקומוניסטית.

הקו שינהיג שי עדיין אינו ברור, אך בנאומו הראשון לפנות בוקר אמר כי "יש לנו סיבות להיות גאים, אבל אסור לנו לשקוט על השמרים. בתוך המפלגה יש הרבה מאוד בעיות שצריכות לקבל יחס. בעיקר בעיות שנוגעות לשחיתות, שוחד וניתוק מהאזרחים, בכל מיני תואנות של הליכים רשמיים וביורוקרטיות. כדי להפוך לפלדה, המתכת עצמה חייבת להיות חזקה".

שי, שבמשך תקופות ממושכות כיהן בעמדות הנהגה באזורים פרובינציאליים בסין, נחשב לאדם המתחבר לאזרחים הפשוטים, אך גם כזה שאינו פוסל תהליכים של תיעוש ופתיחות כלכלית, כל עוד שההגמוניה של המפלגה הקומוניסטית נשמרת.

הוא נשוי לזמרת עם פופולרית ובתו לומדת בהרווארד, אך בה בעת הוא נחשב ללאומן סיני. במערב סבורים כי שי ינהיג מדיניות של אמביציה סינית להתמודד מול וושינגטון על ההגמוניה העולמית. "הוא נבחר גם מכיוון שהוא דמות גדולה, בטוחה ואסרטיבית שתנהיג מדיניות שכזו", אומר אנדרו ניית'ן, מומחה לפוליטיקה סינית מאוניברסיטת קולומביה בניו יורק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ