הסכם פיצויים מחודש |

גרמניה תגדיל הפיצויים לניצולי שואה במאות מיליוני דולרים

שר האוצר הגרמני ויו"ר ועידת התביעות חתמו על הסכם שיעביר 200 מיליון דולר לניצולי שואה במזרח אירופה ומאות מיליוני דולרים לניצולים בישראל ובעולם

עופר אדרת
ברלין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

גרמניה תגדיל את גובה הפיצויים שהיא מעבירה לניצולי שואה ותרחיב את מעגל הזכאים, בעקבות המשא ומתן שהיא מנהלת עם ועידת התביעות. שר האוצר הגרמני וולפגנג שויבלה ויו"ר ועידת התביעות, יוליוס ברמן, חתמו אתמול (רביעי) בברלין על הסכם מחודש, שמקבע את ההסכמים שאליהם הגיעו הצדדים בשנים האחרונות.

"פעלנו עשרות שנים כדי להשיג הכרה בניצולי שואה שנותרו במדינות ברית המועצות לשעבר", אמר ברמן. "יש מקרים שבהם שתי אחיות ברחו לתוך ברית המועצות יחד, אולם האחת, המתגוררת כיום בארה"ב יכולה לקבל פיצוי, והשנייה, שנותרה באוקראינה, אינה יכולה לקבל דבר. מידה של צדק צריכה להיעשות בהתבסס על היסטוריה ולא על גיאוגרפיה", הוסיף. השר שויבלה אמר דברים ברוח דומה: "נרדפי הנאצים במזרח אירופה ובברית המועצות לשעבר יקבלו פיצויים מגרמניה על הסבל שחוו במלחמת העולם השנייה. יש שם אנשים שעד היום לא היו זכאים לכך".

הסיוע מתייחס לכ-80 אלף יהודים מברית המועצות לשעבר שעדיין חיים במזרח אירופה ולא קיבלו עד כה פיצויים מגרמניה על סבלם בשואה. עשרות אלפי קשישים אלה יקבלו פיצוי חד-פעמי בסכום של 2,556 יורו כל אחד, בסכום כולל של כ-200 מיליון דולר. כמו כן, יושוו גם הקצבאות שמקבלים ניצולי שואה זכאים במזרח ובמערב אירופה, כך שכולם יקבלו כ-300 יורו בחודש.

הקנצלרית מרקל. גרמניה תרחיב את מעגל הזכאים לפיצוייםצילום: בלומברג

שלמה גור, מבכירי ועידת התביעות בישראל, אמר ל"הארץ": "זו פריצת דרך. היהודים הכי מסכנים, פליטי שואה ונפגעיה, שחיים במקומות כמו אוקראינה, רוסיה ובלארוס, יקבלו סוף סוף את המענק הזה, בפעם הראשונה". לדבריו, ועידת התביעות כבר פנתה לרובם ותדרכה אותם כיצד יש להגיש את הבקשות לקבלת המענק. "השאיפה היא שבתוך שנתיים-שלוש המהלך הזה יסתיים", לדבריו.

לצד זאת, השינוי המשמעותי ביותר שעליו סיכמו ועידת התביעות וממשלת גרמניה הוא כינונה של תוכנית תלת-שנתית שבה יוגדל מאוד התשלום שמעבירה גרמניה לסעיף המכונה "שעות סיוע ביתי" לניצולי שואה בישראל וברחבי העולם .במסגרת ההסכם המחודש, תעביר גרמניה  למטרה זו ב-2012 כ-177 מיליון דולר; ב-2013 - כ-191 מיליון דולר; וב-2014 - כ-196 מיליון דולר. הסכומים גבוהים מאלה שהועברו בשנים קודמות. לשם השוואה, הסכום של 2012 מציג גידול בשיעור של 15% מהסכום שניתן ב-2011 למטרות דומות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ