נחשף הסוכן שהוביל להתפטרות פטראוס

פרדריק האמפריז חשד שהחקירה נגד ראש הסי-איי-אי הושעתה ממניעים פוליטיים ולכן החליט לפנות לפוליטיקאים ואלה פנו אל ראש האף-בי-איי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סוכן האף-בי-איי שהניע את החקירה שהובילה להתפטרות ראש הסי-איי-אי, דייוויד פטראוס, הוא עובד ותיק בבולשת הפדרלית בשם פרדריק האמפריז - כך חשפו אתמול (רביעי) כמה מעמיתיו. האמפריז, בן 47, הוגדר בידי עמיתים לשעבר כלוחם בלתי נלאה בכל מה שנראה לו עוול, תיאור ההולם מן הסתם גם את מעורבותו בחקירה שבה מעורב פטראוס. בין היתר היה האמפריז מעורב בעבר בחשיפת "מזימת המילניום", שבה התכוונו טרוריסטים איסלאמיים לבצע פיגועים ב-1 בינואר 2000 בארבעה אתרים בירדן, בנמל התעופה הבינלאומי בלוס אנג'לס ובמשחתת האמריקאית "סאליוונס".

בפרשת פטראוס חשד האמפריז שלמפקדיו אין מידע מבוסס או שהפרשה מושהת מסיבות פוליטיות, ומכיוון שסבר שלפרשה יש פן ביטחוני חמור שייתכן , פנה לנציגים רפובליקאים בקונגרס ואלה פנו לראש האף-ביי-אי. "פרד הוא בחור אחוז להט", אמר אחד מעמיתיו של האמפריז לשעבר. "הוא קצת אובססיווי. אם הוא נועץ שיניים במשהו הוא לא מרפה, כמו בולדוג".

האמפריז עצמו שמע לראשונה את תלונתה של ג'יל קלי, ידידה אישית מטמפה שבפלורידה הפעילה בקרב חוגים צבאיים, על מסרים עלומי שם שקיבלה בדוא"ל, ושבהם הואשמה בפלרטוט לא ראוי עם פטראוס. על פי כל הדיווחים, המפריז טיפל בעקשנות בתלונתה, אבל הממונים עליו לא התירו לו להשתתף בחקירתה, ואף נזפו בו על כך שניסה להתערבב בה שלא כדין.

בסוף אוקטובר, כשהחל לנקר בו החשד שהחקירה מושהת משיקולים פוליטיים, יצר האמפריז קשר הם חבר בית הנבחרים דייב ריישהרט, רפובליקאי ממדינת וושינגטון, שבה שירת בעבר, ויידע אותו על הפרשה; בעקבות פנייתי קישר אותו ריישהרט למנהיג הרוב בבית נבחרים, אריק קנטור, שפנה בעניין לראש האף-בי-איי, רוברט מולר.

לורנס ברגר, יועץ מטעם איגוד אנשי אכיפת החוק ששוחח עם המפריז, אמר שלסוכן האף-בי-אי לא היה כל חלק בחקירת הפרשה ושהוא ואישתו הם ידידים של קלי ובעלה. ברגר גם התייחס לדיווחים בתקשורת שהמפריז שלח לקלי תמונות שלו, שבהן הופיע בלי חולצה.

"התמונות נשלחו לקלי שנים לפני שפנתה אליו בפרשה ובהקשר רחב יותר של מה שהייתי מכנה יחסים חברתיים בין המשפחות", אמר ברגר. לדבריו, התמונות נשלחו כבדיחה ולא היה להן כל הקשר מיני. שניים מעמיתיו לשעבר אמרו שהמפריז הוא סוכן רב ניסיון רב בלוחמה בטרור, ובעל דעות פוליטיות שמרניות, הידוע כאדם תוקפני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ