משחקי הגרילה של יאיר קליין

"אני מצטער שיצרתי כוח ששירת בסופו של דבר את קרטל הסמים", אמר הסא"ל בדימוס בעדות ראשונה בפני פורום משפטי בקולומביה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

סגן אלוף (מיל') יאיר קליין אימן יחידות סמי-צבאיות בקולומביה לפני 25 שנה. בית משפט בקולומביה הרשיע אותו בשל אותה פעילות, שלא בפניו, לפני 15 שנה. בגלל הפרשה ישב קליין למעלה משלוש שנים בכלא הרוסי, שממנו שוחרר לפני כשנתיים. השבוע, לראשונה, הוא מסר לבית משפט קולומביאני עדות על אותה פרשה. קליין העיד, בשיחת וידיאו שניהל מבית הספר למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, לפני טריבונל מיוחד החוקר את האירועים בשנים שבהן פעל בקולומביה.

הוא התנדב להופיע בפני בית המשפט היושב בבוגוטה, בירת קולומביה, שמונה כחלק ממאמץ לפיוס לאומי. הקצין הישראלי בדימוס ביקש לגולל את גרסתו לפני גוף רשמי מטעם המדינה הדרום אמריקאית. "שמחתי שהם פנו אלי. זאת הזדמנות חד-פעמית להביע את דעתי בפני בית משפט בקולומביה", אמר.

לדיון הגיע מלווה בפרקליטו, עורך הדין מיכאל לוין. הדיון התנהל בעצלתיים, בשל המרחק הפיזי ובעיות התרגום, אבל בין המכשולים הטכניים מסר קליין את גרסתו. עיקרה - האמנתי באמת ובתמים שהוזמנתי על ידי הממשלה הקולומביאנית ושאני פועל בחסותה. אימנתי אנשים להתגוננות, לא למתקפה. למרות מאמציו, הדברים שאמר - ובעיקר טענתו כי בין מזמיני האימונים היה חוואי שהפך לימים לנשיא קולומביה - עוררו סערה בעיתונות בקולומביה. אחרי הכל הוא גם מצא לנכון להתנצל בפני העם הקולומביאני.

הטריבונל המיוחד, בראשות השופט אדוארדו קסטלאנוס (Eduardo Castellanos), הוקם במסגרת מאמץ משפטי ופוליטי לסיים בדרכי שלום את מלחמת האזרחים העקובה מדם שהתחוללה במדינה מאז שנות ה-60. ב-2005 העביר הקונגרס הקולומביאני את חוק האמת והצדק, שנוסח ברוח ועדות האמת והפיוס שהוקמו בדרום אפריקה אחרי נפילת האפרטהייד. בניגוד לדרום אפריקה, החוק בקולומביה לא העניק חנינה אוטומטית למי שהתוודה על פשעיו בתקופת המלחמה, אלא הבטיח עונשים מקלים לנאשמים שעשו מעשי אלימות בתמורה לווידוי מלא ולפיצוי הקורבנות. משפטיהם של נאשמים בפשעים בתקופת מלחמת האזרחים מתנהלים בימים אלה. על חברי הטריבונל, שהחל בעבודתו לצד המשפטים, הוטל להתחקות אחר שורשי האלימות. קליין היה העד הראשון שהעיד לפניהם.

יאיר קליין בשובו לישראל אחרי השחרור מהכלא הרוסי. "הגנה והתקפה זה אותו אימון" צילום: דודו בכר

העדות התאפשרה בזכות שיתוף פעולה בין ארגון זכויות האדם CITPAX לבין הקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות באוניברסיטה העברית. "הם לא רצו לעבור דרך גופים רשמיים ואנחנו שמחנו על ההזדמנות להיות שותפים בהליך היסטורי של צדק ופיוס", אמרה ראש הקליניקה, עו"ד נטע פטריק.

כולם היו חניכיי

קליין, שפעל בקולומביה ב-1989-1988, הורשע עשר שנים מאוחר יותר באימון יחידות סמי-צבאיות שביצעו פשעי מלחמה במדינה. הוא נידון לעשר שנות מאסר. לפני חמש שנים נעצר ברוסיה בשל צו מעצר בינלאומי שהוציאה קולומביה. בכלא הרוסי הוחזק שלוש שנים, עד שבית הדין האירופי לזכויות האדם הורה לפני כשנתיים לבטל את הליכי ההסגרה ולשחררו. 

בעדותו אמר קליין שהוזמן לאמן חוואים שביקשו להגן על חוותיהם מפני התקפות מצד המחתרת המרקסיסטית FARC. לדבריו, האמין שהוא פועל בחסות הממשלה והצבא ובברכתם ולא שהוא מקים גוף בלתי חוקי. עוד הסביר שתפקידו היה מצומצם. הוא שהה בקולומביה כחודשיים ואימן כ-90 איש. כל מחזור אימונים נמשך כשלושה שבועות. "היה נוח להפיל הכל על יאיר קליין. לפי מה שאני שומע, לא אימנתי 90 אנשים, אלא 90 אלף. כל אחד טוען שהוא היה החניך שלי".

קליין הגיע לקולומביה בשלב קריטי במלחמת האזרחים, הסבירה ל"הארץ" עו"ד קלודיה מדינה, מנהלת סניף CITPAX בקולומביה. באותה שנה שינה ארגון החוואים את אופיו. ממעין מיליציה אזרחית חצי רשמית נהפך לארגון טרור אלים שאחראי למעשי רצח מזוויעים, וגם תפקד ככוח ששירת את ברוני הסמים של המדינה. התפישה השלטת בקולומביה היא שהטקטיקות שייבא קליין מצה"ל סייעו לארגון הזה לבצע את המעשים המיוחסים לו. "קליין נתן להם את הכוח לעשות את זה. הוא אימן אותם בטקטיקות שנויות במחלוקת ונתן להם את הכוח לכבוש עיירות שלמות. הוא לא היה המוח מאחורי זה, אבל שימש הכלי שאיפשר להם לעשות את זה. לכן קליין הוא סמל בקולומביה", אומרת מדינה.

"כל מה שתגיד", הבהיר השופט בתחילת הדיון, "נועד להבנת האמת וההיסטוריה. היעד שלנו הוא לא לשפוט". "אענה בחפץ לב על כל שאלה", השיב קליין. הוא פתח בתיאור תפקידיו בצה"ל - מפקד היחידה ללוחמה בטרור ובוגר סיירת חרוב. אחר כך סיפר שהוזמן לקולומביה כדי לאמן חוואים והקדיש חלק גדול מדבריו להבאת הוכחות לכך שלפחות לפי תפישתו אז, פעילותו היתה בחסות השלטונות. "במדינה מסודרת, כשאתה יושב מול קציני צבא, מול ראש העיר, מול יו"ר ארגון מגדלי הבקר, אתה יושב מול המדינה. אני בא ממדינה מסודרת", אמר.

כל פעילותו, הדגיש, הסתכמה בשלושה סבבי אימונים בסיסיים ביותר, שבהם התמקד בהכשרת חניכיו להגנה על חוות ועל שיירות כלי רכב, מתוך שימוש בפטרולים ובמארבים. תוך כדי הדיון עברה המצלמה לשלושה בתי כלא בקולומביה. באמצעותה הוצגו לקליין אסירים והוא התבקש לזהות אם הם היו חלק מחניכיו. קליין לא זיהה איש, "תסביר לו שעברו 25 שנים. הם היו בני 18. שלא יחשוב שאני מסתיר משהו", אמר למתורגמן.

לקליין הוצגו גם סרטונים שתיעדו את האימונים והוא התבקש להסביר. השופט הקשה בשאלות על שילוב אידיאולוגיה ופוליטיקה באימונים, על סוג האימונים ועל כלי הנשק שבהם נעשה שימוש. "באתי לחודשיים, הייתי צריך להכין חיילים להגן על הבית שלהם. לא היה לי זמן לפוליטיקה או למודיעין, גם לא ידעתי מי נגד מי. זה היה רק אימון טקטי מקומי", השיב קליין.

כשהשופט ביקש ממנו להתייחס לאימוני התקפה הסביר קליין: "אנחנו נקראנו לאמן את החוואים נגד התקיפות של הגרילה. אבל אימון של הגנה והתקפה זה אותו אימון. כשתוקפים את החווה שלך, אתה מגן בהתקפה. כשתוקפים לך את הרכב אתה מגן בהתקפה.

אני יודע מה היה שם

"אני מצטער שיצרתי כוח ששירת בסופו של דבר את קרטל הסמים, אבל אין לי ספק שבשלב שאני אימנתי אותם הם עבדו עם הצבא", אמר קליין. "בצה"ל יש יחידה מעולה בשם גולני. חייל מצטיין בגולני השתחרר אחרי שלוש שנים והפך לרוצח. האם אפשר להעמיד לדין את הרמטכ"ל הישראלי על זה שהוא אימן אותו? זאת רק דוגמה. אין לי ספק שאני יודע מה היה שם. באותה שנה הם היו שייכים למשרד החקלאות ופעלו תחת פיקוח".

קליין סיפר שפעם אזל הכסף שהקצה הארגון למימון האימונים, והחוואים נקראו למכור פרה כדי שאפשר יהיה להמשיך בפעילות. "אחד החוואים שתרמו כסף הפך אחר כך לנשיא קולומביה", הוסיף. "למי אתה מתכוון?" שאל השופט. "הם יודעים למי אני מתכוון", סתם קליין ולא פירש. התקשורת בקולומביה רמזה שמדובר בנשיא אלוורו אוריבה, שבתקופת שלטונו עבר חוק השלום והצדק. "מדובר בפושע פחדן שמדבר מעבר לים", צייץ אוריבה בתגובה בטוויטר.

בסוף דבריו מצא קליין לנכון להתנצל לפני העם הקולומביאני. "בגלל המצב שנקלעתי אליו - המשפט, הישיבה בכלא - היה לי רצון ללמוד מה באמת קרה שם. אם הייתי יודע מה שאני יודע היום, לא הייתי יושב בקולומביה אפילו דקה... זאת הסיבה שביקשתי סליחה מהעם הקולומביאני, כי הכל שם התהפך".

"מהפרספקטיבה של ריפוי החברה שלנו, ההתנצלות הזאת מאוד חשובה כדי שנוכל להמשיך הלאה", אמרה מדינה. "למשפט יש תפקיד מהותי בפתרון סכסוכים", הוסיפה פטריק. "יותר ויותר חברות מבינות את התפקיד הזה. אני מקווה שיום אחד נוכל להשתמש בהליכים דומים גם בהקשר של הסכסוך שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ