עדותו של דיוויד פטראוס בקונגרס מביכה את הבית הלבן

ראש הסי-איי-אי הפורש העיד בפני ועדות של בית הנבחרים והסנאט, וסתר את טענת ממשל אובמה ביחס להתנהלות וושינגטון אחרי רצח השגריר בלוב

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

דייויד פטראוס, ראש הסי-איי-אי שהתפטר לפני כשבוע, סיבך בסוף השבוע את הנשיא ברק אובמה ואת ממשלו, כשהציג אותם כמי שלא מסרו את כל האמת לאומה האמריקאית. פטראוס העיד ביום שישי בפני ועדות המודיעין של שני בתי הקונגרס, בהופעה הרשמית הראשונה שלו מאז הודיע על פרישתו על רקע חשיפת הרומן שלו מחוץ לנישואים. בישיבה הסגורה לתקשורת, הגנרל התייחס בחטף לרומן עם כותבת הביוגרפיה שלו, פולה ברודוול, הביע צער על התנהגותו - אך הדגיש שלפרישתו לא היה שום קשר למשבר סביב בנגאזי.

המחוקקים גם לא תחקרו אותו בעניין. אך בעדותו על התקיפה בבנגאזי, פטראוס הודה שהמוסד שהוא עמד בראשו ידע לאורך כל הדרך שמאחורי התקיפה נגד הקונסוליה עמדו טרוריסטים - להבדיל מהגרסה הרשמית שהציג ממשל אובמה במשך שבועות רבים על הפגנה נגד הקונסוליה שהתפתחתה לכדי פיגוע רצחני וכל זאת על רקע פרסום הסרט "תמימות מוסלמים" שיצר גל מחאה אדיר נגד ארה"ב בעולם הערבי.

פטראוס אמר בעדותו שהממשל לא דיבר בימים שאחרי התקיפה על מעורבות הארגונים כגון אנסר אל-שריע וגרורות אל-קאעדה בתקיפה בגלל שהם לא רצו שהם יידעו כי המודיעין האמריקאי עלה על עקבותיהם. לפי פטראוס, הבית הלבן לא ניסה להכתיב לגופי המודיעין תיקונים של הערכת המצב, ולא היתה שום פוליטיזציה של התהליך אך יו"ר ועדת המודיעין של בית הנבחרים, חבר הקונגרס הרפובליקאי פיטר קינג, אמר שעדותו של פטראוס נשמעה שונה מזו שנתן ב-14 בספטמבר, שלושה ימים אחרי התקיפה.

פטראוס (מימין) ואובמה בבית הלבן באפריל. לטענתו, "ההערכה שנמסרה מהסי-איי-אי התייחסה לפיגוע טרור ושונתה מאוחר בהצהרות הרשמיות של הממשל" צילום: רויטרס

באותה העדות הראשונית, לדברי קינג, פטראוס התייחס לסרט "תמימות המוסלמים" כגורם לאלימות. הפעם, אמר קינג, ראש הסי-איי-איי לשעבר ציין שגוף המודיעין ידע מראש על מעורבות משמעותית של טרוריסטים.

פטראוס הודה בפני וועדת המודיעין של בית הנבחרים כי ההערכה שנמסרה מהסי-איי-איי לממשל התייחסה לפיגוע טרור ושונתה מאוחר יותר בהצהרות הרשמיות של נציגי הממשל.

עם זאת, הסי-איי-איי נתנו אישור להערכה החדשה שגובשה על בסיס התייעצות בין כמה מוסדות - גופי המודיעין, מחלקת המדינה והבית הלבן. אותה הגרסה המעודכנת והמעודנת נמסרה לציבור על ידי בכירים כמו השגרירה האמריקאית לאו"ם סוזן רייס. רייס הפכה בשבועות האחרונים לסדין האדום של המחוקקים הרפובליקאים, שכמה מהם אף נשבעו לחסום את מינויה האפשרי לתפקיד שרת החוץ בממשל אובמה הבא, בגלל שהטעתה את הציבור.

הנשיא אובמה נחלץ להגנתה וקרא לרפובליקאים להתחשבן אתו ולא עם רייס, שמסרה בדיוק מה שהיא ידעה באותו שלב. 

חבר הקונגרס קינג, ששיבח את שירותו של פטראוס, אמר שעדותו עדיין לא נתנה תשובה לשאלה, מי היה הגורם שהכניס תיקונים להערכה הראשונית של הסי-איי-איי ומה היו מניעיו. פטראוס, כאמור, חתם על הגרסה המתוקנת.

בן רודס, סגן היועץ לביטחון הלאומי של הבית הלבן, הכחיש בשיחה עם כתבים ביום שבת שהבית הלבן הכניס תיקונים להערכת הסי-איי-איי.

"קיבלנו נקודות של הסי-איי-איי ששיקפו את ההערכה שלהם, התיקון היחיד שנעשה שם היה ההתייחסות לבניין הקונסוליה כאל "מתקן דיפלומטי" כי באופן רשמי זאת לא היתה קונסוליה, אמר רודס. "אמרנו בנקודות האלה, כולל בדברים של סוזן רייס, שאנו מאמינים שקיצונים היו מעורבים, גם הנשיא עצמו קרא לזה "מעשה טרור". פרטים ספציפיים נחשפים בד בבד עם התקדמות החקירה, זו התקדמות טבעית של האירועים בימים הראשונים אחרי האירוע, כשמקבלים הבנה טובה יותר של מה שקרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ