עימות פומבי בין פוטין למרקל במוסקווה

קנצלרית גרמניה ביקרה בפומבי את ההחלטה לאסור את חברות להקת פוסי ריוט. פוטין ענה: האם מדינות אחרות יודעות מה מתרחש כאן?

מרים אלדר, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרים אלדר, גרדיאן

קנצרלית גרמניה, אנגלה מרקל, היא המנהיגה הראשונה של מדינה מערבית המבקרת ברוסיה מאז בחירתו של ולדימיר פוטין לנשיא במאי. אך מרקל הוכיחה שלשום כי עצם ביקורה במוסקווה אינו מונע ממנה למתוח ביקורת שיכולה להשתמע כחריפה על פוטין ומשטרו.

נשיא רוסיה הגיב בכעס לשאלתה של מרקל, על גזר הדין של שנתיים מאסר לחברות להקת הפאנק האנטי ממסדית פוסי ריוט. פוטין אמר בתגובה שאחת מחברות הלהקה הייתה שותפה בעבר למעשה אנטישמי.

"אינני יודעת אם היה צורך לשלוח את שתי הנשים לכלא", אמרה מרקל בשיחה הפומבית עם נשיא רוסיה, לפני שהשניים נכנסו לשיחה בדלתיים סגורות. "אינני יודעת אם דבר כזה היה קורה להן בגרמניה", הוסיפה הקנצלרית, "אין ספק שהמעשה שלהן היה מעורר דיון אם ראוי לעשות דבר כזה בכנסייה, אבל האם זה באמת מצדיק שנתיים במחנה עבודה?"

פוטין (מימין) ומרקל שלשום במוסקווה. הקנצלרית המליצה לנשיא לא להיעלב מכל ביקורת צילום: אי-פי

פוטין השיב בכעס: "אנחנו שומעים מה אומרים העמיתים שלנו. אבל האם הם שומעים מה באמת מתרחש כאן כשהם רחוקים כל כך? הקנצלרית דיברה על הבחורות שנכלאו בשל הופעתן בכנסייה. האם היא יודעת שאחת מהן תלתה פסלון של יהודי ואמרה שמוסקווה צריכה להיפטר מאנשים כאלה?" שאל פוטין. "לא אנחנו ולא אתם רשאים לתמוך באנשים בעלי עמדות אנטישמיות", הוסיף פוטין ששימש סוכן הקג"ב במזרח גרמניה בשנות ה-80, " אני מבקש ממך לזכור זאת".

פוטין תמך לא אחת תמיכה פומבית בגזר הדין נגד פוסי ריוט. על שלוש מחברות הלהקה, מריה אליוכינה, נדיה טולוקוניקובה ויקתרינה סמוצביץ', נגזר מאסר בן שנתיים באוגוסט בגין שירת "תפילת פאנק", שהביעה התנגדות לפוטין, בתוך הקתדרלה במוסקווה. עונשה של סמוצביץ' הומר אחר כך למאסר על תנאי והיא שוחררה. נראה שפוטין התייחס בדבריו להופעה שערכה קבוצת האמנות הרדיקלית "ווינה", שטולוקוניקובה וסמוסביץ' היו חברות בה. הקבוצה הציגה תלייה כביכול של חמישה גברים במרכול במוסקווה, כביקורת על המדיניות המדכאת של רשויות העיר.

הביקור של מרקל במוסקווה הוא במסגרת וועידת העסקים רוסיה-גרמניה, וזאת למרות שהפרלמנט הגרמני קיבל בשבוע שעבר החלטה לקשור בין הכרסום בזכויות אדם ברוסיה לבין בחירתו מחדש של פוטין. ככלל, המוניטין של המנהיג הרוסי צנחו מחוץ לגבולות רוסיה בשל הדיכוי ההולך וגובר של קבוצות אופוזיציה.

חברות "פוסי ריוט" בבית המשפט במוסקבהצילום: אי-פי

מרקל מודעת לביקורת זו, אך גם אינה רוצה להתרחק מרוסיה. "אני לא מאמינה בלטאטא דברים מתחת לשטיח. אני לא חושבת שאם הייתי נמנעת מלומר את הדברים, היחסים בינינו היו משתפרים. בנוסף, מרקל קראה לפוטין להתייחס לביקורת בקלות ראש רבה יותר: "אילו הייתי נעלבת בכל פעם שמשמיעים ביקורת נגדי, לא הייתי מחזיקה מעמד בתפקיד הקנצלרית אפילו לא שלושה ימים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ