באדיבות פטראוס, סוזן רייס כוססת ציפורניים

היא המועמדת המועדפת על אובמה לתפקיד שרת החוץ הבאה, אך שובו של הוויכוח על רצח השגריר בלוב לכותרות, עלול לסכל לסוזן רייס את המינוי

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

בבוקר יום ראשון, 16 בספטמבר, כמה ימים אחרי , שבה נהרגו ארבעה אמריקאים, הופיעה שגרירת ארה"ב באו"ם, סוזן רייס, בחמש תוכניות חדשות. לדברי גורמים בממשל, היא מילאה את מקומה של שרת החוץ, הילרי קלינטון, שהיתה מותשת אחרי שבוע קשה.

בהופעתה מסרה רייס את הדיווח שמאוחר יותר עורר ביקורת חריפה, ולפיו המתקפה על הקונסוליה החלה כ"הפגנה ספונטנית שהידרדרה להשתלטות קיצונים על הקונסוליה ולרצח השגריר כריס סטיבנס", ולא מתקפת טרור מתוכננת מראש כפי שהתברר זמן קצר אחר כך. בתוך כמה ימים תבעו הרפובליקאים את ראשה של השגרירה באו"ם.

רייס, שטיפסה במהירות ובבטחה בסולם הדיפלומטי, ידועה כמי שאינה נמנעת מעימותים, אבל כעת, כאשר לדברי עוזרים בבית הלבן, היא המועמדת המועדפת על הנשיא ברק אובמה להחליף את קלינטון בתפקיד שרת החוץ, הדיפלומטית החריפה והשופעת ביטחון עצמי, מוצאת את עצמה במרכזה של מחלוקת מרה, שבה היא למעשה משקיפה מהצד.

רייס וקלינטון מאזינות לנאום אובמה בעצרת הכללית של האו"ם בחודש ספטמברצילום: אי–פי

"לסוזן יצא שם, בצדק או שלא, של מישהי בעלת מזג חם שנוטה להתפרץ ולירות בשליפה", אומר ג'ון נוריס, מומחה למדיניות חוץ מ"המרכז לקידמה אמריקאית". "אם מישהו היה אומר לי שההאשמה הקשה ביותר שתופנה נגדה תהיה על כך שנצמדה בצייתנות לדף המסרים שהועבר לה על בנגאזי - הייתי מופתע מאוד".

רייס, שחגגה אתמול (שבת) את יום הולדתה ה-48, צברה באו"ם ובתפקידים שמילאה עוד קודם לכן בממשל של ביל קלינטון, מוניטין של מי שדחפה בלא לאות סוגיות כמו הפעלת לחץ על ממשלת סודאן, או ההתערבות בלוב כדי למנוע מעשי טבח מצד אנשיו של מועמר קדאפי. היא בעלת תארים מאוניברסיטאות סטנפורד ואוקספורד, מקושרת היטב. יחסיה עם אובמה התבססו בתקופת המירוץ שלו לנשיאות ב-2008 ולפיכך מינויה לשרת חוץ עשוי להיות המשך טבעי של התקדמותה המהירה. 

אלא שהסערה סביב תקיפת הקונסוליה בבנגאזי ע, מעלות שאלות בסיסיות: האם רייס היא המועמדת הטובה ביותר להחליף את מקומה של קלינטון כדיפלומטית הבכירה של ארה"ב? האם ניחנה בעידון הדיפלומטי הנחוץ כדי להתמודד עם בעיות סבוכות במזרח התיכון? וגם אם אובמה יצליח להביא לאישור מינויה, האם ההתרחשויות בפרשת בנגאזי לא הכתימו את שמה באופן שיקשה עליה למלא את תפקידה?

תומכיה של רייס אומרים שהיא צברה ניסיון רב ומוצלח באו"ם, כולל אישור ההחלטות להטיל סנקציות חריפות על איראן וצפון קוריאה. דיפלומטים משבחים את הסגנון הנמרץ שלה בניהול משא ומתן, אם כי התנהלותה התקיפה פגעה לא אחת במעורבים. גם תומכיה נוטים להדגיש גורמים כמו קשריה עם אובמה, הנתפסים כמשהו שחסר לקלינטון.

"לנוכח העובדה שבנושאי חוץ הנשיא מאציל סמכויות פחות מכל נשיא אחר מאז ניקסון, אם יש מישהו שיכול לגרום לו להאציל סמכויות, במקום לשלוט, זוהי רייס", אומר אהרון דייוויד מילר, ממרכז וודרו וילסון, שרכש אף הוא ניסיון רב בניהול משא ומתן במזרח התיכון. "זה יהיה טוב בשבילה וטוב למדיניות החוץ שלנו".

בעוד שבמשרד החוץ יש מי שחוששים ממנה ומציינים את הסגנון הסוער שלה כשהיתה עוזרת שר החוץ הממונה על ענייני אפריקה, נהנית רייס מתמיכה בקרב עוזרי אובמה, במיוחד אלה שעבדו אתה בקמפיין ב-2008. הם מתעקשים כי פרשת בנגאזי לא תפגע בסיכוייה. כמה מומחים אף סבורים כי האופן הנלהב שבו אובמה יצא להגנתה במסיבת עיתונאים בשבוע שעבר, לא הותירה לו מרחב להציג אלטרנטיבה, למשל הסנאטור ג'ון קרי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ