המזרח התיכון אינו משתף פעולה עם התוכניות של אובמה

נשיא ארה"ב החליט להתמקד באסיה המתעוררת ויצא לסיור ב-3 מדינות ביבשת, כולל ביקור היסטורי בבורמה. אבל הלחימה בעזה לא מרפה ממנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ברק אובמה לא טס השבוע למזרח רק כדי לחזות בפסל ענק של בודהה או לערוך ביקור נימוסין אצל מלך תאילנד הישיש, אשר אושפז בבית חולים. מסעו הנוכחי של אובמה הוא הצהרת עמדה. אחרי שנים רבות מדי של התעסקות אובססיבית במזרח התיכון, טוען אובמה, הגיע זמן להתמקד באסיה המתעוררת. אלא שהמזרח התיכון מסרב לשתף פעולה.

עוד בטרם נחת מטוסו בתאילנד בשבת, היה הנשיא שקוע במשבר בישראל ובעזה. תשומת ליבו המלאה היתה נתונה לעוזריו, אשר עידכנו אותו בפרטי התלקחות הסכסוך, ולמנהיגי ישראל, מצרים וטורקיה, אתם קיים קשר טלפוני מתמיד.

אפילו הופעתו המשותפת עם ראש ממשלת תאילנד עמדה בצל האירועים במזרח התיכון. סמיכות האירועים היתה תזכורת לכך שהנשיאות היא במידה תרגיל בתמרון בין סדרי עדיפויות, וכי אסיה תופסת לעתים קרובות מקום משני בסדר היום של אובמה (ושל ששת קודמיו בתפקיד), אחרי אזורים מועדים יותר לפורענות.

13 מתוך 13 |
1 מתוך 13 |
2 מתוך 13 |

ההגיון העומד מאחורי מה שמכונה ה"תפנית לאסיה" של אובמה ברור: אסיה היא, במובנים רבים, יבשת העתיד, שבה צפויה כמעט מחצית הצמיחה הכלכלית העולמית (מחוץ לארה"ב) בחמש השנים הקרובות. כדי לעמוד בתחרות הגלובלית, יהיה על ארה"ב לחזק את מעמדה כמעצמה כלכלית ואסטרטגית באזור האוקיינוס השקט.

ואולם, השיקולים לטווח ארוך נדחים לעתים קרובות בפועל, עם פרוץ משברים קצרי טווח באזורים דוגמת המזרח התיכון. "בעבר היינו מעצמה באזור אסיה-האוקיינוס השקט, וברצוני להבהיר לכל ידידותינו ושותפותינו כאן, שאנו מחשיבים את האזור מרכזי וחיוני לצמיחתנו ולשגשוגנו", אמר אובמה, המצוי בעיצומו של מסע בין ארבעה ימים בשלוש מדינות, בחברת שרת החוץ הילרי קלינטון, "אין בדעתנו להזניח את האזור".

ואולם, "אין להתעלם מהשפעת המאורעות במזה"ת אפילו על אסיה", אומר ג'ון אלטרמן, מנהל המחלקה למזרח התיכון במרכז למחקר אסטרטגי ובינלאומי, "אסיה גם היא צורכת אנרגיה שמקורה במזרח התיכון. התפנית לאסיה לא מוציאה אותנו מהמזרח התיכון, היא מובילה אותנו אליו מהכיוון השני". יועציו של אובמה מבינים זאת.

הם אינם ממליצים לאובמה לנקוט גישה של משחק סכום אפס, אלא למצוא דרך להתמקד באסיה גם כשסכסוכים אחרים תובעים את תשומת לבו. "השינוי במדיניות לא יתבטא בהכרח בצמצום המעורבות הצבאית שלנו במזה"ת בטווח הקצר", אמר ג'פרי באדר ממכון ברוקינגז, לשעבר יועץ של הנשיא לענייני אסיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ