איימי צ'וזיק, ניו יורק טיימס

איל התקשורת האוסטרלי רופרט מרדוק התנצל אתמול (ראשון) על הביקורת שהשמיע בסוף השבוע על אופן סיקור מבצע "עמוד ענן", בידי מה שתואר על ידו כ"אמצעי תקשורת בבעלות יהודית". 

מבצע "עמוד ענן"- דיווחים חיים באתר "הארץ"

בשבת צייץ מרדוק בדף טוויטר שלו - המדיום המועדף עליו לפרסום פרשנות ישירה ומיידית – את דעתו על הסרט החדש "לינקולן" ועל המשבר במזרח התיכון. "המזרח התיכון על סף רתיחה. ישראל במצב מסוכן. בינתיים צפו בסיקורים של סי-אן-אן ואי-פי המוטים באופן מביך. האם אין בכוחו של אובמה למנוע מחבריו במצרים להמשיך להפגיז את ישראל? למה התקשורת שבבעלות יהודית כל כך אנטי-ישראלית בכל משבר?", אמר מרדוק בן ה-81, העומד בראש תאגיד התקשורת "ניוז קורפ".

רופרט מרדוק, מנכ"ל ניוזקורפ - 16.8 מיליון דולרצילום: בלומברג

דבריו של מרדוק עוררו מיד ביקורת בזירה התקשורתית האמריקאית. "תוך שהוא מפגין את העמדה הפרו-ישראלית הטיפוסית שלו", כתבה נטשה לנארד באתר Salon.com, "מרדוק גם הצליח גם לנגן על דימוי אנטישמי". אדמונד לי צייץ ב-Bloomberg Businessweek: "כשאומרים 'תקשורת בבעלות יהודית, האם אתה מתכוון לניו יורק טיימס?".

דן מרפי כתב באתר האינטרנט של "כריסצ'ן סיינס מוניטור" כי דבריו של מרדוק מטרידים ומלמדים באותה מידה. "החלק המלמד הוא שנראה כי מרדוק מאמין שהבעלים של ערוצי תקשורת צריכים לחייב את הכתבים שלהם לציית להעדפות הפוליטיות ולהשקפות העולם של בעליהם, במקום לשקף את המציאות שהם רואים. יהיה הוגן להניח שזה מה שקורה בגופי התקשורת הענקיים שלו, במיוחד בספינת הדגל 'פוקס ניוז'. החלק המטריד הוא האמונה שלו, לכאורה, שהיותך יהודי מחייבת אותך לתמוך בממשלת ישראל הנוכחית, גם אם אתה יהודי אמריקאי".

על רקע התגובות החריפות פרסם מרדוק ציוץ התנצלות ובה כתב ל-366 אלף עוקביו: "'תקשורת בבעלות יהודית' גרר ביקורת חריפה על כך שרמז לקשר עם עיתונאים יהודים. אל תבינו את זה ככה, אבל מתנצל ללא תנאים". זמן קצר אחר כך שב להתייחס למצב במזרח התיכון וכתב: "אובמה מוסר הצהרות מצוינות על מצבה של ישראל, אך אם הן לא ירתיעו את חמאס ואיראן יהיה צורך ביותר ממלים. זה יהיה מכוער". 

למעט פוקס, מחזיק מרדוק בבעלות גם בעיתונים "וול סטריט ג'ורנל", הטיימס הלונדוני ובשורת צהובונים בבריטניה. אין זו הפעם הראשונה שציוציו של מרדוק מעוררים סערה. זמן קצר אחרי שפתח את החשבון לפני כשנה, כתב בעת ששהה בחופשה על היאכטה שלו: "אולי לבריטים יש יותר מדי חופשות עבור מדינה שבורה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ