מסמכים שנחשפו בארה"ב מגלים: האף-בי-איי עקב אחר בתו של סטאלין

לנה פיטרס ערקה ב-1967 מברית המועצות לארצות הברית ובבולשת הפדרלית ניסו להעריך כיצד עריקת בת הרודן תשפיע על היחסים בין שתי המעצמות

גרדיאן
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן
אי-פי

ממסמכים שנחשפו היום (שני) בארה"ב התגלה כי האף-בי-איי עקב אחר בתו היחידה של סטאלין לאחר עריקתה מברית המועצות ב-1967. מהמסמכים עולה כי סוכנות הבילוש אספה מידע על לנה פיטרס, שנולדה כסווטלנה סטאלין ב-1926, וניסתה להעריך כיצד עריקתה תשפיע על היחסים הבינלאומיים באותה תקופה. 

מסמכי האף-בי-איי מכילים בעיקר תזכירים, התכתבויות וכתבות חדשותיות מסוף שנות ה-60, בהם מסמך שבו מקור חסוי מעריך כי העריקה עשוי להביא לגל עריקות מהגוש הסובייטי.

עריקתה בגיל 41 הפכה להישג תעמולה חסר תקדים לארה"ב, אולם, יחסה של פיטרס לאביה לא היה חד ממדי כפי שניסו להציגו בארה"ב. כבר בפעם הראשונה שנחשפה לציבור האמריקאי הבהירה שאהבה וכיבדה אותו. "כשמת, איבדתי חלק חשוב מהאמונה", ציינה. בבריה"מ היא כונתה "בוגדת", "מכשיר של הסי-איי-אי", וב-1970 גם שללו ממנה את אזרחותה הסובייטית.

סטלין עם בתו סווטלנהצילום: אי–פי

פיטרס מתה בגיל 85 בבית חולים במדינת ויסקונסין שבארה"ב בשנה שעברה. בראיון נדיר שהעניקה לפני מותה לעיתון מקומי נשאלה פיטרס אם סטאלין אהב אותה. "הו, כן", השיבה, "הייתי דומה לאמא שלו, היה לי שיער אדמוני וגם המון נמשים כמוה". בסרט תיעודי על חייה סיפרה כיצד אביה הביט בה בגאווה בעת שנהגה במכונית, מיומנות שהוא עצמו לא רכש. עם זאת, לדבריה, אביה "ריסק את חיי פעמיים". בפעם הראשונה, כששלח לסיביר את אהבת נעוריה אלכסיי קפלר, קולנוען יהודי, בגלל התנגדותו לקשר; בפעם השנייה, כשהכריח אותה ללמוד היסטוריה, כמרקסיסטית טובה, במקום לימודי ספרות ואמנות, תחומים שהשתוקקה ללמוד. "בוהמה!" הטיח בה סטאלין בבוז, "את רוצה להשתייך לאנשי הבוהמה?!".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ