ספרד שוקלת להעניק תושבות לזרים שירכשו נדל"ן

מאז התפוצצות בועת הנדל"ן ב-2008 צנחו מחירי הנכסים ביותר מ-30% ויותר ממיליון בתים עומדים ריקים. האיגודים המקצועיים מתנגדים ליוזמה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ספרד שוקלת להציע למשקיעים עשירים ממדינות כמו רוסיה וסין אפשרות לקבל מעמד של תושבים - אם ירכשו בה נכסים למגורים. זאת, על רקע המיתון הכלכלי העמוק שבו נתונה המדינה מאז התפוצצה בה בועת הנדל"ן לפני כארבע שנים.

לפי אומדנים ברחבי ספרד יש יותר ממיליון בתים ריקים. כחלק ממאמציה להתמודד עם הבעיה, מתכוונת ממשלתו של מריאנו ראחוי להקים "בנק רע", שירכוש נכסים מהבנקים המסחריים בהנחה וינהל בעצמו תיקי נכסים שנהפכו לרעילים בעקבות התפוצצות הבועה. במסגרת זו, הודיע אתמול שר המסחר הספרדי, חיימה גרסיה-לגאס, כי ארצו שוקלת להציע תעודת תושב לזרים שיקנו בה נכסים בשווי 160 אלף אירו או יותר.

"אנחנו פונים לשווקים כמו רוסיה או סין, שבהם קיים כבר ביקוש גדול לנדל"ן בספרד", אמר גרסיה-לגאס. הוא הוסיף כי משרדו מקיים התייעצויות עם משרדים אחרים לגבי הרעיון, ולא מסר נתונים על מספר האנשים שעשויים להתעניין בקניית נכסים בספרד כדי לקבל מעמד של תושבים.

הפגנת נפגעי משכנתאות ספרדים סמוך למטה מפלגת השלטון במדריד, בשבוע שעברצילום: רויטרס

כחלק ממאמציה להתניע מחדש את שוק הנדל"ן, מנסה ממשלת ספרד לעניין משקיעים זרים להשקיע גם בבנק הרע שתקים. לדברי מקורות שונים, נציגים של חמישה בנקים ספרדיים צפויים לדון השבוע בעניין.

האיגוד המקצועי השני בגודלו בספרד, UGT, כבר הודיע שהוא מתנגד לרעיון וטען כי מדיניות ההגירה צריכה להתבסס על הצרכים של שוק העבודה הספרדי. "הממשלה רוצה למשוך זרים שברור שהם עשירים ומסוגלים לקנות ולכאורה יכולים להישאר בספרד בלי לעבוד. זאת במטרה להיפטר ממלאי של בתים הנמצאים במידה רבה בשליטת הבנקים", נאמר בהודעה שפרסם האיגוד.

אחרי עשור של פריחה בשוק הנדל"ן התמוטט ענף הדיור בספרד. נכסים רבים עוקלו או שבעליהם לא יכלו להמשיך לשלם את המשכנתאות ומחיריהם של נכסים אחרים צנחו ביותר מ-30%. כלכלנים מעריכים כי המחירים בשוק הנדל"ן צפויים לרדת בכ-30% נוספים בטרם יתייצבו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ