ההוריקן הפוליטי של כריס כריסטי

מאז הסתיימו פעולות החילוץ בגלל הסופה סנדי, מצוי מושל ניו ג'רזי במסע תיקון נזקים משל עצמו. תורמי הרפובליקאים רואים בו גורם ישיר להפסד בבחירות

מייקל ברברו, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייקל ברברו, ניו יורק טיימס

כמה ימים אחרי שהתבררו הנזקים הגדולים שהותיר ההוריקן סנדי בניו ג'רזי, הרים המושל כריס כריסטי את שפורפרת הטלפון כדי לפתוח במסע תיקון נזקים משל עצמו: לרכך את הזעם בתוך המפלגה הרפובליקאית על החיבוק החם שהעניק לנשיא ברק אובמה.

ב-3 בנובמבר הוא טלפן לאיל התקשורת רופרט מרדוק, שהזהיר כמה ימים קודם לכן בדף הטוויטר שלו כי ייתכן שמושל ניו ג'רזי יישא באחריות לבחירתו מחדש של אובמה. לדברי גורמים המעורים בשיחה, כריסטי אמר למרדוק שלאור הנזקים הגדולים ניו ג'רזי זקוקה לחברים, ללא קשר לעמדתם הפוליטית. אלא שמרדוק היה בוטה ואמר למושל כי הוא עלול לרכוש תדמית בעייתית אם לא יתמוך בפומבי במועמדותו של מיט רומני לנשיאות.

כריסטי יישם את המלצת מרדוק יום אחרי השיחה, אלא שמאז הוא נמצא במסע הסברים בתוך המפלגה הרפובליקאית. תשבוחותיו לאובמה בימים הקריטיים ביותר של המרוץ לנשיאות שיחקו לטובן הנשיא ברגעים הגורליים ביותר של הקמפיין. בין אם צד או טעה בגישתו, במפלגה הרפובליקאית רווחת הדעה שלדברי כריסטי היתה השפעה של ממש על תוצאות הבחירות.

כריסטי. ירוץ שוב למשרת המושל או פוזל עין לזירה הארצית?צילום: אי–פי

מאז הבחירות עושה כריסטי מאמצים כבירים, מאחורי הקלעים, למתן את הסערה שיצר. הוא עצמו נפגע עמוקות מהתגובות בתוך המפלגה הרפובליקאית וחש כי דבריו לגמרי לא הובנו. עם זאת, הוא בז ללחצים שהופעלו עליו לבחור בין מחויבותו כמושל לבין עתידו בצמרת המפלגה הרפובליקאית.

בניו ג'רזי, גישת "לעזאזאל הפוליטיקה" שבה נקט כריסטי בימי הסופה נתפסת כרגע של מנהיגות עבור מושל הנמצא לא פעם תחת ביקורת נוקבת. אלא שבשבועות שאחרי הסופה גילו כריסטי ויועציו כי תורמיו של רומני רואים בו, בכריסטי, כסיבה היחידה להפסד בבחירות. גורמים בסביבת המושל דוחים את הטענות ואומרים כי העובדה שרומני כלל לא התקשר לכריסטי אחרי שהתבררו הנזקים שגרמה סנדי "לא סייעה בשום צורה למפלגה".

המתיחות סביב העניין ליוותה את כריסטי למפגש השנתי של מושלים רפובליקאים שהתקיים בלאס וגאס בשבוע שעבר. כריסטי ציפה לתשבוחות מעמיתיו ובמקום זאת נתקל בכתף קרה ובתזכורות חוזרות ונשנות עד כמה פגע במפלגה. "לא אתנצל על כך שעשיתי את עבודתי", אמר כריסטי לאחד מהם בתגובה.

כריסטי בביקור במרכז סיוע שהוקם בעיירה פורט מונמות', אחרי פגיעת ההוריקן סנדיצילום: רויטרס

שיתוף הפעולה והיחסים הקרובים בין כריסטי לבין אובמה צובע ללא ספק באור מוזר את שאיפותיו של הראשון בזירה הארצית. במפלגה הרפובליקאית יש גם מי שאומרים בגלוי כי מידת נאמנותו למפלגה מוטלת בספק. "אין ספק שהתנהלותו פגעה בו מאוד", אומר דגלאס גרוס, פעיל רפובליקאי ותיק מאיווה, "ההנחה כעת בתוך המפלגה היא שאי אפשר לסמוך עליו. באיווה למשל המצביעים לא שוכחים דברים כאלה". 

אך יש גם מי שמצדדים בהתנהלות כריסטי. "אנשים שואלים אותי כל הזמן 'מדוע היית כל כך נחמד לנשיא'. אני אומר להם שעשית את עבודתך", סיפר פט מק'רורי, מושל צפון קרולינה הנכנס, לכריסטי בעת שפגש אותו בשולי ועידת המושלים בלאס וגאס. כריסטי הגיב בחיוך, טפח על גבו של מק'רורי ואמר: "אתה צודק".

אלא שכל זה לא צפוי לשנות דבר בכל הנוגע לקשריו של כריסטי עם תורמיו של רומני. אלה, לדברי גורמים המעורים בפרטים, פשוט "רותחים מזעם עליו". בכמה כתבות שבהם צוטטו גורמים המקורבים לתורמים הרפובליקאים נאמר כי כריסטי ממצב את עצמו כמנהיג גמיש, "פוסט מפלגתית" לקראת הבחירות למושלות ניו ג'רזי בשנה הבאה, אז צפוי להתמודד מולו ראש העיר ניוארק, הדמוקרט קורי בוקר, או לקראת מערכת הבחירות לנשיאות ב-2016. 

"אני סבור שכל הספקולציות והדיבורים הללו חסרי כל ערך", אומר המיליארדר קנת' לנגון, שייעץ לכריסטי להתעלם מהקמפיין הרפובליקאי נגדו. "השאלה היחידה היא אם כריסטי יוביל את ניו ג'רזי להתאוששות מדהימה מנזקי סנדי. זה כל מה שחשוב. אם הוא יעשה זאת - הם יתחננו שהוא יתמודד עבורם, בדיוק כפי שהם התחננו לאייזנהאוור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ