ז'אן פרנסואה קופה, איש ימין קיצוני, נבחר למנהיג המפלגה השמרנית בצרפת

יורשו של סרקוזי ומי שכנראה יתמודד מול הולנד בבחירות הבאות לנשיאות נחשב ל"נץ ימני" ואמר כי פרברי הערים הגדולות נגועים בגזענות "נגד לבנים"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

בתום מאבק צמוד עם יריבו וטענות הדדיות לזיופים, הוכרז ז'אן פרנסואה קופה כמנצח בבחירות לראשות מפלגת המרכז-ימין UMP בצרפת. ועדת הבחירות המפלגתית הודיעה על התוצאות הסופיות יותר מ-24 שעות אחרי שהן היו אמורות להתפרסם. קופה גבר על יריבו פרנסואה פיון, שכיהן כראש ממשלתו של ניקולא סרקוזי, ברוב זעום של 50.03% לעומת 49.97% ליריבו.

ניצחונו של קופה, מאנשי אמונו של הנשיא לשעבר סרקוזי, מציב אותו בתפקיד רב השפעה כראש אופוזיציה וסולל את דרכו להתמודדות בבחירות לנשיאות ב-2017. קופה בן ה-48, הנחשב לנץ במפלגה, ניסה לסבר במערכת הבחירות שלו את אוזנם של מצביעי הימין הקיצוני, באומרו שפרברי הערים הצרפתיות נגועים בגזענות "נגד לבנים" ושעל הימין לצאת לרחובות כדי למחות נגד הנשיא הסוציאליסטי פרנסואה הולנד. קופה הוא בן להורים ממוצא יהודי - סביו היגרו מרומניה ומאלג'ירה, והוא מגדיר עצמו כיהודי שלא שומר מצוות.

יריבו פיון בן ה-58, שעמד בראש ממשלתו של ניקולא סרקוזי והמצטייר בתקשורת כג'נטלמן מתון ופשרן, הבטיח "ללכד" את שורות המפלגה; בקרב כלל הציבור, זוכה פיון לתמיכה רבה יותר מקופה. אבל עם סגירת הקלפיות אתמול טענו מיד שני המחנות לזיופים ולאי סדרים, והגישו תלונות לוועדת הבחירות המפלגתית.

קופה היום בפאריז. ניצחון צמוד בבחירות להנהגת השמרניםצילום: רויטרס

הבחירות הסתיימו שלשום (ראשון) באנדרלמוסיה רבתי ובהכרזת ניצחון של שני המתמודדים שטענו להונאה, תכסיסים וזיופים. יותר מ-50% מכלל 300 אלף חברי מפלגת UMP הגיעו אתמול לקלפיות אבל הסערה המפלגתית, שכמותה לא זכורה בתולדות צרפת בת ימינו, מאיימת לגרום נזק עצום למפלגה שהוקמה לפני עשר שנים בידי הנשיא לשעבר ז'אק שיראק, והיתה מאז בשלטון עד שאיבדה לפני כמה חודשים את הרוב בסנאט ובפרלמנט, וגם הפסידה בבחירות לנשיאות.

לפני שיוכרז כמועמד המפלגה לבחירות לנשיאות, יצטרך קופה להתמודד עם אפשרות שובו של סרקוזי. הנשיא לשעבר, שהובס על ידי פרנסואה הולנד, לא שלל אפשרות שיחזור להתמודד בבחירות הבאות. קופה, שנתמך על ידי בנו של סרקוזי, אמר שיפנה את מקומו במידה וסרקוזי ישוב לפוליטיקה, אולם פרשנים מעריכים כי לא יוותר בקלות על שאיפותיו הנשיאותיות. אחרי הכל, בנישואיו הראשונים בשנת 1991, הכריז קופה בפני האורחים כי הם "ברי מזל להשתתף בחתונתו של נשיא צרפת העתידי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ