הטכנולוגיה בשירות החלבנים

מערכת חדשה שולחת הודעה כאשר הפרה מיוחמת. ארגונים השומרים על זכויות בעלי החיים מוחים, אולם החוואים טוענים: זה חוסך לנו כסף

ג'ון טליאבואה, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון טליאבואה, ניו יורק טיימס

כריסטיאן אש גדל בחוות החזירים של משפחתו, כשהטלפונים הניידים היו מדע בדיוני. כיום מנהל אש עדר פרות חולבות ומחזיק בכיסו טלפון חכם. מפעם לפעם הוא מקבל מסרון ששלחה אחת מהפרות. אש, המטפל בעדר בן 44 חולבות, משתתף בניסוי שכולל השתלת חיישני-ייחום בפרות. כאשר הפרה מיוחמת, מעבירים החיישנים מסרון לחוואי. המסרון מגיע בשלוש השפות הרשמיות המדוברות בשווייץ, קרי גרמנית, צרפתית ואיטלקית, ובנוסף, גם באנגלית ובספרדית. מה שמסתבר מהמיזם החדשני היא העובדה שימי היידי בת ההרים, הימים בהן רעו באחו בשלווה פרות ועזים, קיימים כיום רק בספרים.

חיישן הייחום האלקטרוני הוא המצאתם של מרצים במכללה טכנולוגית ליד ברן. לטענתם, הפרות החולבות חיות כיום בלחץ מתמיד ואינן מראות סימני ייחום, ובשל כך קשה לחוואים להחליט מתי להביא את הפר לרפת, או, כפי שנעשה ב‑80% מהמקרים, את המזריע.

חיישן שמושתל באיבר המין של הפרה מודד את חום גופה, ומעביר את המידע לחיישן התנועה שעל צווארה (פרות מיוחמות הן חסרות מנוחה). "התוצאות מעובדות, ואם מתקבלת תוצאת ‘ייחום' נשלח מסרון לחוואי", אמר קלוד ברילמן, מתכנת מחשבים שסייע בפיתוח השיטה. לדבריו, החיישן על צוואר הפרה מצויד בכרטיס סים, כדי שהחוואי יישא בהוצאות משלוח המסרונים. לדברי ברילמן, "המידע המתקבל מדויק ונכון בכ‑90% מהמקרים".

כריסטיאן אש בחוותו עם פרה שעל צווארה חיישן התנועה צילום: ניו יורק טיימס

השיטה מעוררת דאגות בקרב המגנים על זכויות בעלי החיים לא בשל החיטוט באבריהן המוצנעים של הפרות (החדרת מדחום זעיר ומשדר לאיבר המין), אלא בשל הטענות על הלחץ בו חיות הפרות השווייצריות. גם מגדלי עדרי הפרות מוטרדים בשל עלות ההתקן, שנאמד בכ‑1,400 דולר ליחידה.

"האם תהיה לזה השפעה כלכלית"?, תהה אולריך שאנץ בן 76, שגידל עדר פרות הולשטיין אדומות בעיירה אוברלינדאך, והעביר את הטיפול ב‑40 הפרות לידי בנו לפני שנים אחדות. "צריך לעקוב אחריהן. כל הזמן לעקוב אחריהן. זו השיטה הכי טובה", הוסיף.

אולם לדעת מומחים, האמצעים שננקטים כדי להגדיל את תפוקת החלב, קרי תוספת חלבונים, ויטמינים ומינרלים לתזונת הפרות, פוגעים בחילוף החומרים שלהן ומשום כך חיישן הייחום הפך לחיוני ביותר. "תפוקת החלב הגבוהה מורידה את רמת הפריון", אמר סמואל קוהלר, וטרינר שהיה בצוות מפתחי ההתקן. "כיום מחמיצים לעתים קרובות את הרגע הנכון (להפריה)".

רק מעטים רגישים לזכויות בעלי החיים יותר מהשווייצרים. חוק שהועבר לפני ארבע שנים דורש מבעלי כלבים לעבור קורס מיוחד לטיפול בחיות מחמד. אותו חוק קבע גם שבעליהם של בעלי חיים המוגדרים "חברתיים", כגון חזירי ים או קנריות, ידאגו להחזיק יותר מחיה אחת. אולם אפילו לשווייצרים יש גבולות. ב‑2010 דחו אזרחי שווייץ ברוב מוחץ הצעת חוק שדרשה ייצוג חינם של עורכי דין לחיות שסבלו התעללות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ