המעוף האחרון של הציפורים

גורדי שחקים בטורונטו התגלו כמסוכנים לציפורים נודדות, שמתנגשות במעופן בחלונות הזכוכית. בקנדה מנסים כעת למצוא פתרון יצירתי לתופעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בצלו של מגדל שחור ענק במרכז העיר, שבו שוכנים משרדיו הראשיים של אחד הבנקים, היה מוטל על המדרכה כדור פלומה אפור. זו היתה גופתה של ציפור קטנה, שלרוע מזלה, התנגשה אי שם במרומים במגדל טורונטו דומיניון סנטר.

אין דירוג מדויק של הערים הקטלניות ביותר בעולם לציפורים נודדות, אך טורונטו נחשבת למתחרה רצינית על התואר הזה. כשצוות בריטי ביקש לצלם סרט דוקומנטרי על ציפורים שמתנגשות בחלונות, שלח אותם לכאן דניאל קלם הבן, אורניתולוג (חוקר עופות) מקולג' מולנברג באלנטאון, פנסילבניה, שחוקר את הנושא קרוב ל‑40 שנה, כי כאן יכולות ליפול על הבטון בכל רגע ציפורים רבות העפות בשמים. "ציפורים נהרגות בכל המקומות, גם במקום שבו אין אפילו חלון מוסך קטנטן", אומר פרופסור קלם. "אבל זה דרמטי יותר בטורונטו, אולי בגלל מספר הבניינים ומספר הציפורים".

ציפורים רבות כל כך פוגעות במגדלי הזכוכית של העיר, שהיא המאוכלסת ביותר בקנדה, שמדי בוקר באים מתנדבים לפני עלות השחר, ומנקים את המדרכות באזור המסחרי. הם נושאים שקיות נייר ומלכודות פרפרים, כדי להציל ציפורים פצועות מהולכי הרגל שיזרמו לאזור לאחר מכן, או מה שקורה לעתים קרובות מדי, לאסוף את גופות הציפורים המתות.

הארגון האחראי למחלצי הציפורים, FLAP (Fatal Light Awareness Program­ - התוכנית למודעות לאור קטלני), טוען כי בין מיליון ל-9 מיליון ציפורים נהרגות מדי שנה מפגיעה בבניינים באזור טורונטו בלבד. מייסד הארגון מספר שפעם אסף לבדו כ‑500 ציפורים מתות בבוקר אחד.

קו הרקיע של טורונטו התחיל לטפס לגבהים בשנות ה‑60, והוא נותן לה מראה של עיר בעלת מבנים מודרניים מצופים בזכוכית, שיוצרים חומה ארוכה לאורך החוף הצפוני-מערבי של אגם אונטריו. המחסום הזה חוצה כמה נתיבי טיסה חשובים של ציפורים נודדות, והוא המחסום הגדול הראשון שהציפורים ייתקלו בו בדרכם מהדרום לערבות הצפון. למרות שהגורמים האלה הופכים את בנייני טורונטו לקטלניים במיוחד, פרופסור קלם ממהר לומר שהעיר היא גם הראשונה בצפון אמריקה שמנסה לטפל בבעיה הזו.

אחרי שנים של חיפושים והצלה, ולאחר דרישות חוזרות ונשנות מהעירייה לכלול בתכנון בניינים חדשים גם תקנות לשמירה על בטיחות ציפורים, התחיל כעת ארגון FLAP לפנות לבתי המשפט ולבקש את עזרתם בשמירה על חיי הציפורים הנודדות. הארגון משתתף בשתי תביעות משפטיות נגד שני בניינים בעייתיים במיוחד, ומתבסס על חוקים שנועדו במקור להגן על ציפורים נודדות מפני ציד וסכנות תעשייתיות. בהחלטה ראשונה של בית המשפט בטורונטו, נפסק לראשונה כי חלונות הזכוכית פוגעים בציפורים, אולם לא נמצאה אחריות פלילית של בעלי הבניין.

ציפור מנווטת בין גורדי שחקים בטורונטו. מדי בוקר לוקחים מתנדבים את הציפורים הפצועות למרכזי טיפול מחוץ לעיר צילום: ניו יורק טיימס

לא מכבר, בבוקר אחד, יצא מייקל מז'ור, שהקים את FLAP לפני 19 שנים, עם אחד ממתנדבי הארגון במשימת איסוף הציפורים. הוא הצביע על דוגמאות רבות של בניינים רצחניים וכשהתקרב לנקודה בעייתית במיוחד, בקצה המזרחי של הרובע המסחרי, הוא הצביע על קבוצה של שחפים שישבו על עצים, ממול לאחד מבנייני המשרדים. "הם ממתינים", אמר, לטרוף את הציפורים הקטנות שנפצעו או נהרגו על ידי הבניין.

חזית הבניין עשויה כולה מזכוכית המבלבלת את הציפורים, כי היא משקפת את העצים הסמוכים. הציפורים, החושבות שההשתקפות היא העצים עצמם, עפות לעברה במהירות בלי לחשוב שיש בכך סכנה. הנפגעות הן בעיקר ציפורי שיר. ציפורים עירוניות­ כמו דרורים, יונים ושחפים אינן מתרסקות על הזכוכיות כמו הציפורים הנודדות, אולי משום שהן מכירות את המקום וסכנותיו, אומר פרופסור קלם.

כל הציפורים שנאספות על ידי FLAP, חיות או מתות, נלקחות בשקיות נייר. אילו נמצאו ציפורים חיות באותו בוקר, הן היו משוחררות לאחר מכן בפארק בקרבת מקום לחופי אגם אונטריו. הפצועות היו נלקחות לאחד ממרכזי הטיפול מחוץ לעיר. הציפורים המתות, שמקום מותן מצוין על השקיות שלהן, מובאות בתחילה למקפיא במשרד של FLAP, שהוא חלק מהמשרדים של אחד מחברי מועצת העיר התומך במאבק הארגון. למרות שנדידת הסתיו כמעט לא החלה, המקפיא כבר כמעט מלא. אלה ציפורים רבות ושונות, וססגוניותן מתבטלת על ידי ראשיהן המנופצים. "אילו אנשים התנגשו בבניינים בשיעור שבו מתנגשות ציפורים, הנושא הזה היה מטופל לפני זמן רב", אמר מז'ור. "החברה פשוט מתעלמת מהבעיה הזאת".

אחת השיטות היותר יעילות אם כי הפחות פופולריות להקטנת הסכנה, אומר מז'ור, היא פשוט כיסוי החלונות מבחוץ ביריעות פלסטיק עד לגובה עצים הסמוכים, כמו היריעות שבהן הופכים אוטובוסים ללוחות פרסומת מתנייעים. את הפלסטיק אפשר יהיה לכסות בפרסומות או בהדפסים נאים, למרות שהארגון גילה כי עיגולים קטנים שנעשים מאותו חומר פלסטי דביק הם יעילים וההתנגדות להדבקתם מסיבות אסתטיות עשויה להיות מעטה יותר.

בבניינים חדשים הפיתרון עשוי להיות פשוט - שרטוט צורות שונות על חלונות הזכוכית. חברה גרמנית ליצור זכוכית מפתחת חלונות שיהיו בהם אותות אזהרה לציפורים, שלא ייראו לעין אדם, כי הם ינצלו את יכולתן לראות אור אולטרה-סגול.

מז'ור מודה כי אפילו אחרי מאמצים שנמשכים 20 שנה למשוך תשומת לב לבעיה, אדריכלים כמעט אינם מתחשבים בסכנה לציפורים. אחד הבניינים האחרונים בנתיב החיפושים של הבוקר הוא מלון, שהיה אחד הבניינים האחרונים שקיבלו אישור לפני שתקנות הבנייה החדשות של טורונטו נכנסו לתוקף. חלונות-הראי הרבים שבו "עלולים להיות קטלניים לציפורים", אומר מז'ור. הוא הצביע בעצב על פסל של דרקון בקומת הקרקע שהיה מכוסה בציפורים קטנות.

שתי התביעות בנושא הוגשו נגד מתחמי משרדים מחוץ למרכז העיר, על סמך החוק הפדרלי וחוקי מדינת אונטריו. התובע הוא Ecojustice, ארגון משפטי ללא כוונות רווח הפועל לשמירה על איכות הסביבה, ולא הממשלה, על אף שהחוק הקנדי מתיר לה להגיש כתבי אישום שכאלה.

השפעת המשפטים כבר בולטת ב"קונסיליום פלייס", מתחם של שלושה מגדלים שנגדו הוגשה התביעה הראשונה. "קונסיליום" שוכן באחד הפרברים, בין עמק נהר שהוא מקום מנוחה חשוב לציפורים נודדות לבין אגם אונטריו. המיקום וחלונות-המראה של שניים מהמגדלים מסייעים בהורדת עלויות החימום ומיזוג האוויר, אך מטעים ציפורים וגורמים לכך שהבניינים האלה הם בין המסוכנים ביותר לציפורים, אומר מז'ור.

חברת הבנייה "מנקס", הבעלים הקודמים של הבניין, דחתה שוב ושוב כל פיתרון שהוצע לה בשל העלויות הכרוכות בכך ומסיבות אסתטיות. "ניסינו לגייס אותם לפעול בנושא הזה, אבל לא הגענו לשום מקום", מוסיף מז'ור. חברת "מנקס" סירבה למסור תגובה לכתבה הזו.

במקרה של "מרכז טורונטו-דומיניון", סוגיית הציפורים מתנגשת גם בבעיות אסתטיות. המגדלים הגבוהים משנת 1967 הם עבודתו הגדולה האחרונה של האדריכל והמעצב המודרניסטי המוערך לודוויג מיס ון דר רוהה. הבעלים של המרכז, קדילק פיירוויו, הודיעו כי באחרונה כיסו את החלונות בכיסוי דקיק מנוקד כדי למנוע התנגשות ציפורים. ואולם, הנקודות שחורות כדי למנוע פגיעה בעיצוב המינימליסטי של האדריכל והן משתלבות בו. כתוצאה מכך, אומר מז'ור, הן אינן יעילות כאמצעי אזהרה לציפורים. החברה דחתה את הבקשה להעניק ראיון, אך פרסמה הודעה בה נאמר כי "אנחנו מתייחסים ברצינות רבה להגנה על ציפורים".

תחנתם האחרונה של הפעילים באותו בוקר מוכיחה שבניינים אינם צריכים להיות גורדי שחקים כדי להיות קטלניים. ירגזי ואדום חזה מתים מונחים ליד בניין תעשייתי, שמצופה בחלונות מזכוכית כחולה. בזמן שפלומה פלאנט, אחת מעובדות FLAP, מרימה את שתי הציפורים, חולפת בשמים להקת ירגזים שכמעט מתנגשת בבניין."כשמתבוננים במקפיא ורואים שהוא מלא כל הזמן בציפורים מתות, זה משפיע אחרי זמן-מה", אומרת פלאנט בעצב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ