הודו הוציאה להורג את המפגע האחרון ממומבאי

מוחמד אג'מל קסאב הוא אחד מחוליית המפגעים שטבחה ב-166 בני אדם במומבאי. מדובר בהוצאה הראשונה להורג בהודו מאז 2004

רויטרס
רויטרס

הודו הוציאה היום (רביעי) להורג בתלייה את מוחמד אג'מל קסאב, אחד מאנשי חוליית המפגעים שטבחה ב 166 בני אדם במומבאי ב 2008, והיחיד מביניהם שנותר בחיים. קסאב, אזרח פקיסטאני, נטל חלק בהתקפת הדמים שזעזעה את הודו לפני ארבע שנים, ועוררה פחד מפני חיקוי ההתקפה גם בערים אחרות. צילומיו של הצעיר בחולצה השחורה, המשוטט בתחנת הרכבת של מומבאי חמוש ברובה קלצ'ניקוב, הופצו בשעתו ברחבי העולם.

ההוצאה להורג התקיימה בחשאיות רבה בשל הרגישות הפוליטית הגבוהה שנוצרה בעקבות הטבח בנובמבר 2008, המעיב עדיין על יחסי הודו ופקיסטאן, שתי מדינות יריבות בעלות נשק גרעיני. קסאב נקבר בתוככי מתחם הכלא שבו נתלה; הודו הודיעה עם זאת שאם פקיסטאן תבקש ממנה, היא תעביר לידיה את גופתו. גורם רשמי במשרד החוץ של פקיסטאן אישר כי איסלאמבאד קיבלה הודעה מוקדמת על הוצאתו של קסאב להורג.

"נעשה צדק עם כל השוטרים ואנשי הסגל שנהרגו במאבקם בטרוריסטים", אמר שר הפנים שושיל קומאק שינדה, זמן קצר אחרי שקסאב הוצא להורג בכלא בפונה, שמדרום מזרח למומבאי. קסאב נידון למוות ב 2010 בידי בית המשפט העליון, ובקשתו לחנינה נדחתה; זו פעם ראשונה מאז 2004 שהודו מיישמת את החוק ומוציאה אדם להורג.

עם פרסום דבר ההוצאה להורג השתררה תחושת הקלה ברחובות מומבאי. "כששמעתי את החדשות על הוצאתו להורג של קסאב, נזכרתי ברגעי ההתקפה המצמררים; עיני התמלאו דמעות", אמר וישנו זנדה, שעבד בתחנת הרכבת ביום ההתקפה.

ב-26 בנובמבר 2008 הגיעו עשרה מפגעים לחופה של מומבאי, התחלקו לארבע חוליות ופתחו בהתקפות. הודו האשימה את ארגון לשקאר א-טייבה בתכנון ההתקפות וטענה שאיסלאמבאד אינה פועלת נגד העומדים מאחורי ההתקפות; פקיסטאן מכחישה כל מעורבות ואומרת שהעמידה לדין שבעה חשודים בשיתוף פעולה בהתקפות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ