סן פרנסיסקו אסרה על נודיזם בפרהסיה

מועצת העיר החליטה ברוב של שישה לעומת חמישה לאסור על התושבים להסתובב מעורטלים בציבור. המתנגדים טוענים לפגיעה בחופש הביטוי

מליה וולאן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מליה וולאן, ניו יורק טיימס

מועצת העיר של סן פרנסיסקו החליטה אתמול, ברוב של שישה קולות לעומת חמישה, לאסור על תושביה לחשוף את איברי המין שלהם בפומבי ולהסתובב מעורטלים בציבור. בכך מצטרפת העיר לערים אחרות האוסרות עירום בפרהסיה במערב קליפורניה, ובהן ברקלי וסן חוזה הסמוכות.

חבר המועצה, סקוט ויינר, הגיש את הצעת החוק בעקבות עלייה במספרם של הנודיסטים בסן פרנסיסקו, ובמיוחד ברובע קסטרו שנחשב למרכז של הקהילה הגאה בעיר, ועלייה במספר התלונות של תושבים ובעלי עסקים. "אנחנו בעד חירות וחופש הביטוי, אולם אין הכוונה שבכך שהכול מותר", אמר. לעומת זאת, חבר המועצה, ג'ון אוואלוס, שהתנגד לאיסור, טען כי הוא "מודאג מהפגיעה בזכויות האזרח, בחופש הביטוי ובאופייה של סן פרנסיסקו".

לאחר קבלת ההחלטה, התפרצו לאולם הישיבות של העירייה קבוצה של מפגינים שיצאו בקריאות בגנות ויינר. "התבייש לך", קראה לעברו אחת הנשים והסירה במקביל את חולצתה. "ממה אתה פוחד?", שאלה.

הפגנות בסן פרנסיסקו נגד ההחלטה צילום: אי–פי

שוטרים שנערכו בעוד מועד למחאת המפגינים העירומים, עטפו אותם בשמיכות כחולות והוציאו אותם מאולם הישיבות. לפי הוראות החוק החדש, יוטלו קנסות על המתערטלים בפרהסיה; על הפרה ראשונה של האיסור יוטל קנס של 100 דולרים; 200 דולרים יוטלו על הפרה שנייה, ו-500 דולרים על השלישית, או לחלופין עונש של שנת מאסר.

בסן פרנסיסקו נוהגים לא מעט נודיסטים, המכונה בעיר "החבר'ה העירומים" לשוטט ברובע קסטרו ללא בגדים. ארגון הנודיסטים המקומי, הטוען כי החוק החדש פוגע בזכות הבסיסית של חופש הביטוי, הגיש ערעור על ההחלטה, ובפרק הזמן שנותר עד כניסת החוק לתוקפו, בתחילת פברואר, צפוי בית משפט פדרלי לדון ולהחליט בעניין.

לפי התקנה החדשה ישנם כמה יוצאים מן הכלל: ילדים עד גיל שש יוכלו להסתובב בציבור ללא בגדים, נשים יורשו להסתובב חשופות חזה, ועירום בציבור יתאפשר באירועים מיוחדים המתקיימים באישור העירייה, בהם מצעד הגאווה השנתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ