מדריד וקטלוניה במסלול התנגשות

ביום ראשון תצביע קטלוניה אם להיפרד מספרד. במדריד חוששים כי צעד כזה יזיק לכלכלה המקרטעת. לקטלאנים דווקא נמאס לממן את יתר הספרדים

ג'יילס טרמלט, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'יילס טרמלט, גרדיאן

למרות המשבר הכלכלי שבו נתונה ספרד, הכריז ליואיס רקודר, כשדגלי קטלוניה המפוספסים באדום-צהוב התנופפו מעל ראשו, יוכלו הקטלאנים להיות עשירים כמו הסקנדינווים. "לו היינו מדינה אירופית, היינו במקום השביעי בהכנסה לנפש, אחרי דנמרק ושוודיה", הוסיף רקודר, מאנשי התנועה הבדלנית ושר בממשלה האזורית, לקול תשואות הקהל.

נתוני העושר לנפש עליהם הוא מסתמך עשויים להצטייר כמעוותים (אירלנד, הנתונה אף היא בקשיים כלכליים, עשירה יותר בחישוב לנפש מגרמניה המשגשגת). אבל תושבי המקום רואים בהם הוכחה לכך שביכולתה של קטלוניה בת 8 מיליון התושבים להפוך למדינה עשירה, אם תיפרד מספרד. "נוכל בהחלט להיות מדינה מבוססת כלכלית", אומר ארתור מאס, נשיא קטלוניה בראיון, "אנחנו חייבים לשנות את המצב הנוכחי".

המאמץ למען התבדלותה של קטלוניה מספרד יגיע לשיאו ביום ראשון הקרוב, בבחירות שישמשו למעשה כמשאל עם על העתיד הפוליטי של האזור. זוהי פרשה ארוכת שנים, שמקורה בגורמים היסטוריים ותרבותיים עתיקי יומין. אבל לא צריך לחטט הרבה כדי להגיע לנושא העיקרי השנוי במחלוקת בספרד רדופת המשברים - כסף.

ספרד נאנקת תחת עולו של השפל הכלכלי הקשה ביותר שידעה זה עשורים. המשבר לא פסח גם על קטלוניה, ובכל זאת קטלוניה טוענת שהיא מסבסדת את יתר המדינה בסך של 16 מיליארד יורו בשנה. רבים סבורים כי הכסף הזה, השווה בערכו ל-8% מהתמ"ג הכללי של קטלוניה, יכול היה לחלץ את קטלוניה מבור של חובות וגירעונות ולממן השקעה מקומית רבה יותר ומדינת רווחה טובה יותר. "מובן שהדבר כרוך בעלויות מעבר, אבל בתוך כמה שנים קטלוניה תוכל להתחיל לפתח את הפוטנציאל שלה", אומרת אליסנדה פאלוזי, כלכלנית ותומכת בתנועה הבדלנית מאוניברסיטת ברצלונה.

"קטלוניה תוכל להחזיק את עצמה כמדינה עצמאית מבחינת הכלכלה שלה", טוענות נוריה בוש ומארתה אספאסה במחקר שבדק את הנתונים המספריים במקרה שקטלוניה תיקח לעצמה את חלקה בהוצאה הממשלתית של ספרד, ובהנחה שהעצמאות לא תביא איתה עלויות נוספות או נזק כלכלי.

אחרים משוכנעים פחות. "הדבר יביא לבריחת חברות למדריד ולבירות אירופה האחרות", טען חואן רוביו-רמירז, כלכלן יליד קטלוניה מאוניברסיטת דיוק שבארצות הברית, במאמר בעיתון "לה ונגוארדיה". יש אפילו הצופים תגובה שלילית של צרכנים נגד מוצרים קטלאניים, בדומה לחרם המזיק בשנת 2004 על קאווה, היין המבעבע הקטלוני, שניצת עקב התנגדות הבדלנים לניסיונות של מדריד לארח את האולימפיאדה.

יתכן שלעצמאות יהיו יתרונות, אך יהיה לה גם מחיר. "קונפקסיונס יוטי", חברת טקסטיל קטנה שמייצרת בגדי עבודה, דיווחה בחודש שעבר כי חברה לקוחה שלהם כבר ביטלה הזמנה בגלל ה"בוז" של פוליטיקאים קטלאנים כלפי חבל גליסיה שבצפון-מערב ספרד.

מיליוני ספרדים מגיבים בחשש לקריאות ההולכות וגוברות של קטלוניה להגדרה עצמית. בפעם הקודמת שבה הכריז החבל על עצמאות, ב-1934, מדריד הגיבה בהכרזה על מצב מלחמה. הכרזה על התבדלות תהווה תקדים מאיים במדינה שבה המרכז, ההולך ונחלש, נוהג זה עשרות שנים לחלק סמכויות חדשות לחבלים השונים, הידועים בעקשנותם. "היו לנו ארבע מלחמות אזרחים ב-150 השנים האחרונות, כך שלא מדובר בעניין פעוט", אמר הסנאטור הסוציאליסטי מרסלינו איגלסיאס למפגינים בז'ירונה.

מאס אמר בעבר שהמערכה הנוכחית למען עצמאות, גם אם תיכשל, תיעשה בדרכי שלום. "זה יקרה בדרכי שלום, ולא נפעיל כל אלימות", הוא אמר ל"גרדיאן". אבל מאס התחייב לקיים משאל עם, ושר החוץ, חוסה מנואל גרסיה-מרגאיו, הזהיר כי הממשלה תפנה לבית המשפט החוקתי כדי לאסור מראש על קיומו. "זה יהיה לא חוקי. מבחינה משפטית זה יהיה בגדר הפיכה", הוא אמר בראיון כשנשאל מה יקרה אם מאס יתעלם מהאיסור. "אין זכות להגדרה עצמית ואין זכות להתבדלות".

חברים במפלגת העם השמרנית, המנהיגה את ספרד בראשות מריאנו ראחוי, חוששים כי עצמאות קטלאנית תבשר את סופה של ספרד. "אנשים מדברים על קטלוניה כאילו היתה גפה שניתנת לקטיעה ושאר גופה של ספרד ימשיך להתקיים", אמר שר המשפטים אלברטו רואיז-גאיארדון ליומון איי-בי-סי בריאיון. "אבל משמעותה האמיתית של עצמאות קטלוניה תהיה היעלמותה של ספרד כמדינה".

הבעיה איננה רק קטלוניה. באוקטובר התקיימו בחירות בחבל הבאסקים שבצפון ספרד. ארגון הטרור הבאסקי את"א, ושפיכות הדמים שהביא על החבל במשך ארבעה עשורים, סיפקו כותרות רבות לסוגיית הבדלנות, אך גם מנעו מבאסקים רבים שוחרי שלום לתמוך בה. בבחירות האחרונות נרשם ניצחון סוחף למפלגות הלאומניות והבדלניות, שיחד זכו לשני שלישים מהמושבים. הן כללו את EHB, קואליציה בדלנית בשיתוף החזית הפוליטית לשעבר של את"א, שזכתה לרבע מהקולות, ואת המפלגה הלאומנית הבאסקית (PNV) - השסועה בין זרוע בדלנית וחלק שרוצה להישאר ספרדי - אשר זכתה בשליש.

חמישית מהבאסקים הם בדלנים נחושים, על פי סקר שערך באחרונה המרכז למחקר סוציולוגי של החבל. אבל עוד חמישית אומרים שהם נוטים לתמוך בעצמאות. השיעור הזה עשוי לגדול בעקבות משאלי עם בסקוטלנד וקטלוניה, אמר איניאקי אנאסאגסטי, סנאטור מטעם PNV. אם קטלוניה וחבל הבאסקים יתבדלו מספרד, הכלכלה הספרדית תתכווץ ב-25%, והתוצר לנפש יצטמצם ב-5%. כבישים ומסילות רכבת לאירופה יעברו אף הם דרך המדינות החדשות. "לכן לא יהיה ביכולתם למנוע את החברות העתידית שלנו באיחוד האירופי", אמרה הסופרת והעיתונאית הבדלנית איזבל-קלארה סימו.

"הבעיה של ספרד - וזה הדבר שמגביל את יכולתו של ראש הממשלה לגלות גמישות - היא הדינמיקה של ההתפרקות. מרגע שקטלוניה תצא, יגדל העול על האזורים העשירים האחרים, וגם הם ירצו להתבדל", אומר לואיס גריקנו מבית הספר לכלכלה של לונדון. "כך שיש סיכוי שספרד ללא קטלוניה תתפורר".

יהיה זה רגע קשה לצאת לדרך עצמאית. הכלכלה הקטלונית מתכווצת בקצב של 1.1% לשנה, האבטלה עומדת על 23% ואגרות החוב של הממשלה המקומית קיבלו דירוג "זבל" על ידי סוכנויות דירוג, מה שאילץ את הקטלונים לבקש חילוץ משפיל מן הממשלה המרכזית.

קטלוניה כבר רשמה את החוב האזורי הגבוה ביותר בספרד. אך למרבה האירוניה, דווקא המחסור הזה מלבה את הדחפים הבדלניים. בשעה שמשטר צנע נוקשה הונהג בשירותי הבריאות ובבתי הספר, הכעס סייע להביא רוב מקרב הקטלאנים שנשאלו על ידי סוקרים לתמוך בעצמאות. התמיכה בהתבדלות קפצה מ-43% ל57%- בתוך 15 חודשים. "יותר מ-80% חושבים שקטלוניה לא מקבלת מספיק מימון", אמר ג'ורדי סורט ממכון הסקרים פידבק. "התפישה הזאת מושרשת מאוד כעת".

אבל לקטלוניה עצמאית תהיה עבודה רבה בהקמת מוסדות מדינה. אין לה רשות מסים - דבר שמאס ניסה, בלא הצלחה, לדרוש מההנהגה במדריד. עובדה זו תקשה על גביית מסים, וכלכלנים מנבאים הפסד של עד 1.7 מיליארד יורו. "אם יש לך משרד אוצר משלך, העלויות נמוכות בהרבה", אמרה פאלוזי.

אבל מדינה איננה רק כסף. קטלוניה, שיש לה כבר כוח משטרה משלה, תזדקק לבנק מרכזי, שירות דיפלומטי ושורה ארוכה של סוכנויות, רגולטרים ומוסדות אחרים. וישנן גם שאלות עדינות יותר. באיזו ליגה תשחק קבוצת הכדורגל של ברצלונה? והאם המדינה החדשה תזכה לחברות באיחוד האירופי ובאו"ם? ומה לגבי צבא? מאס אומר שאין לה צורך בזה, אבל בכל זאת קטלוניה עצמאית הייתה רוצה להיות חברה בנאט"ו. "אנחנו לא רוצים כוחות צבא", הוא אמר. "התוכנית הטובה ביותר שלנו היא לשלם עבור הביטחון שלנו". מכאן משתמעת הנחה שנאט"ו יהיה מוכן להגן על קטלוניה שאינה מוכנה לסכן את חיי חייליה שלה.

לעת עתה, בדלני קטלוניה ממתינים בדריכות לבחירות ביום ראשון, שלאחריהן, כך הבטיח מאס, הוא יכונן הסכמה רחבה לתמיכה במשאל עם שיתקיים עד 2016.

מנהיג קטלוניה ארתור מאס ותומכים בברצלונה, בתחילת השבוע "המערכה לעצמאות תיערך בדרכי שלום", מתחייב מאס צילום: רויטרס
מפגינים קטלאנים שורפים את דגלי ספרד וצרפת, בחודש שעבר צילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ