הכנסייה האנגליקנית במשבר לאחר דחיית הצעה למינוי בישופיות

סערה ציבורית בבריטניה בעקבות החלטת מועצת הכנסייה שלא לאפשר לנשים להתמנות לדרג הבכיר, למרות תמיכת ראשיה במהלך

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

הכנסייה האנגליקנית נתונה במשבר החמור ביותר שידעה זה עשרות שנים, לאחר שנדחתה חקיקה שנועדה לאפשר לנשים בתפקידי כמורה לעלות לדרגת בישוף, ובכך לבטל אפליה שנמשכה מאות שנים.

ההצעה, שנדחתה שלשום ברוב של שישה קולות בלבד, התגבשה בעקבות יותר משלושה עשורים של מחלוקת חריפה בשורות הכנסייה. דחייתה עוררה סערה ציבורית בבריטניה ואחד הבישופים אף מיהר להזהיר כי הפרשה עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לכנסייה.

הארכיבישוף היוצא של קנטברי, רואן ויליאמס, שבזמן כהונתו פעל במרץ בעד היוזמה לקידום מעמד הנשים בכנסייה, מתח אמש ביקורת חריפה על ההחלטה לדחות את ההצעה. "לכנסייה האנגליקנית יש הרבה מה להסביר, הן לחברי כנסייה והן לחברה בכללותה", אמר.

"לא חשוב מה היו הסיבות להצבעה", הוסיף בנאום בפני מועצת הכנסייה, "מה שברור הוא שחלק גדול מהוויכוח הזה בקרבנו אינו מובן כלל לחברה בכללותה. גרוע מזה, נראה כי אנחנו עיוורים לכמה מהמגמות ולסדר העדיפויות של החברה הכללית".

לדבריו, אין ספק שתוצאות ההצבעה מערערות את אמינות הכנסייה, ולכן יש לנסות להמשיך בקידום התוכנית ולהביא לאישורה בעתיד.

ויליאמס, שיוחלף בשנה הבאה על ידי הבישוף של דרהאם, ג'סטין ולבי שתמך אף הוא בהצעה, אמר עוד כי "איננו יכולים להרשות לעצמנו להתמהמה ואיננו יכולים להמשיך לחיות עד אין קץ עם האנומליה הזו, שבה נשים מכהנות בתפקידי כמורה, אך אינן יכולות להתמנות למשרת בישוף".

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, הביע אתמול "צער עמוק" על ההחלטה לדחות את ההצעה ודחק בכנסייה האנגליקנית להפוך את ההחלטה על פיה. לדבריו, "חשוב שהכנסייה האנגליקנית תהיה מודרנית ולא מנותקת מהציבור".

כדי לאשר את ההחלטה נדרש רוב של שני שלישים בכל אחד משלושת הבתים של הוועידה הכנסייתית. ואולם בשעה שההצעה זכתה ברוב בבית הבישופים ובבית הכמרים, נדחתה ההצעה בבית אנשי דת שאינם אנשי כמורה. בבית זה הצביעו 132 בני אדם בעד ההצעה לעומת 74 שהתנגדו לה. אילו שישה חברים בבית זה היו מצביעים בעד ולא נגד, ההחלטה הייתה מתקבלת.

בית הבישופים, שהצביע באופן גורף בעד ההצעה צפוי להתכנס לישיבת חירום בניסיון למצוא דרך לשנות את ההחלטה. אם ניסיון זה ייכשל, מועצת הכנסייה תוכל להעלות מחדש להצבעה את עניין מינוי נשים לתפקיד בישוף רק בעוד שלוש שנים.

הארגונים שפעלו למען אישור ההצעה מסרו כי הם "מאוכזבים מאוד מכך שמועצת הכנסייה קיבלה החלטה הסותרת את הרצון של מרבית חברי הכנסייה האנגליקנית, נשים וגברים. המצב הנוכחי פוגע בנשים בכנסייה שהוסמכו לכמורה ושולח מסר שלילי לנשים באשר הן".

הארכיבישוף היוצא של קנטברי, רואן ויליאמס, מחבק עמיתה לכנסייה לאחר דחיית ההצעה לקדם את מעמד הנשים, שלשום צילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ