עוד לפני שיש מדינה כבר רבים על גבולותיה

ג'יילס טרמלט, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'יילס טרמלט, גרדיאן

לגבולות של רצועת היבשה הארוכה, המסומנת בצבע ירוק בהיר לאורך הים התיכון, במפה שמאחורי החזאי של תחזית הצהריים בערוץ הציבורי הקטלוני TV3, אין קשר רב לגבולות של האזור שמצביע לפרלמנט שלו ביום ראשון. קטלוניה המודרנית נגמרת בחוף ובגבולות של אראגון, ולנסיה וצרפת - כפי שמראה מפה נפרדת, המשמשת גם היא בשידורי התכנית "זמן צהריים".

אלא שהמפה השנייה משרטטת אזור גדול בהרבה, המכונה "ארצות קטלאן" - מעין קטלוניה רבתי הנמתחת 320 קילומטרים דרומה עד אליקנטה, צפונה מעבר לעיר הצרפתית פרפיניאן ומעבר לים, אל מאיורקה והאיים הבלאריים. טמפרטורות המקסימום והמינימום היומיות ניתנות בעבור מקומות כגון איביזה, או פראחה שבאראגון.

"אלה מקומות שבהם דוברים קטלאנית", הסבירה מיוריאל קסלאס, נשיאת ארגון אומניום קולטורל שמטרתו ללמד את הלשון הקטלאנית ולשמרה.

אך כעת הארגון מאיים גם לסייע בהנהגת מרד מסים נגד משרד האוצר הספרדי. "אנו רואים כל ניסיון לתקוף את השפה במקומות אלה כאיום, מכיוון שזה מצמצם את גבולות השפה", אמרה קסלאס.

יש המקווים כי הרוח הבדלנית תתפשט ו"תדביק" אזורים מרוחקים דוגמת ולנסיה - בהם איזבל-קלארה סימו, סופרת ילידת ולנסיה ומתמודדת על מקום בפרלמנט בברצלונה מטעם המפלגה הבדלנית "סולידריות קטלאנית".

"נראה שעוד לא הבשילו התנאים לכך", אמר אלפרד בוש, נציג בפרלמנט מטעם המפלגה הבדלנית "השמאל הרפובליקאי הקטלאני". "אם הם רוצים להצטרף, כמובן, הם יקבלו את כל הסיוע שירצו מהמפלגה שלנו. אבל זה תלוי בהם".

ארתור מאס, נשיא קטלוניה, אמר לגרדיאן: "אנחנו לא מתכוונים להציג דרישות טריטוריאליות. יכולים להיות לנו יחסי שכנות טובה עם כל שאר ספרד", אמר. "אנחנו יכולים לעשות דברים יחד, למשל, להגן על מרחב תרבותי ולשוני משותף או אזור כלכלי משותף. אבל זה דבר שונה לגמרי משאיפות טריטוריאליות על השטחים שעליהם אנחנו רוצים להקים מדינה. אין לנו שאיפות כאלה בכלל".

ייתכן שסימו תצטרך לחכות לנצח ל"הידבקות" בשאיפות הבדלניות. "יש דמיון תרבותי מסוים, אבל אין תמיכה רבה לרעיון הזה כאן", אמר חימו פואיג, מנהיג הסוציאליסטים בוולנסיה. "למעשה יש בוולנסיה אפילו אנטי-קטלאניסטים, והימין משתמש בזה כדי לזכות בקולות הבוחרים שלו". פוליטיקאים שמרנים באזור השוכן מדרום לקטלוניה אף ניסו לטעון שוולניסאנית וקטלאנית אינן אותה שפה. "זה מופרך", אמרה סימו.

באיים הבלאריים, שם יש המתייחסים לברצלונה באותה מידה של חשדנות שמעוררת מדריד בקרב קטלאנים רבים, ממשלה אזורית בראשות "מפלגת העם" של ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי הפסיקה זה עתה את המימון לקרן ראמון ליול, המקדמת את התרבות הקטלאנית בחו"ל, וקרויה על שם סופר בן המאה ה-13 ממאיורקה.

"האיים הבלאריים לעולם לא ישתייכו למה שמכונה ארצות קטלאן, כל עוד אני הנשיא", אמר המנהיג האזורי חוסה ראמון באוזה בריאיון עיתונאי. "בליארס היא חלק מספרד, ואנחנו שמחים על כך".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ