פרשת לוריאל: סרקוזי לא יואשם במימון בחירות אסור

אחרי יום של עדות בבית משפט בבורדו, קבע השופט החוקר כי נשיא צרפת לשעבר יוגדר "עד תחת אזהרה" והחקירה בעניינו תימשך ללא כתב אישום

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
אי-פי

נשיאה לשעבר של צרפת, ניקולא סרקוזי, לא יואשם לפי שעה בפרשת לוריאל שבמסגרתה נטען כי קיבל כסף במעטפות למימון מערכת הבחירות שלו ב-2007 מליליאן בטאנקור, האישה העשירה בצרפת. במקום זאת, הוחלט כי סרקוזי יוגדר "עד תחת אזהרה" בחקירת יתר המעורבים בפרשת השחיתות. ההגדרה המשפטית "עד תחת אזהרה" נוצרה ב-1987 ומשמעותה שהחוקרים עדיין ממשיכים להאמין כי קיימות ראיות מספיקות כדי להאשימו ולכן בכוונתם להמשיך בחקירה.

התייצב אתמול (חמישי) באולם בבית משפט בבורדו כדי לענות לשאלות השופט החוקר בנושא. סרקוזי, בן ה-57, חשוד בגין ניצולה לרעה של בטאנקור בת ה-90, הבעלים של תאגיד התמרוקים לוריאל. סרקוזי מכחיש בעקביות את כל החשדות, שמתבססים בין היתר על עדותה של רואת החשבון לשעבר של בטאנקור.

רואת החשבון אמרה למשטרה שמסרה מזומנים בסך 150 אלף אירו שהיו אמורים להגיע לגזבר מערכת הבחירות של סרקוזי, אריק וורת, שמאוחר יותר התמנה לשר האוצר בממשלתו. וורת נאלץ להתפטר ביולי האחרון בשל התפוצצות הפרשה וגם הוא נמצא בחקירה. לפי החוק הצרפתי אסור לאדם פרטי לתרום למועמד לבחירות יותר מ-4,600 אירו.

סרקוזי. לתוצאות המשפט השכלות דרמטיות על עתידו הפוליטיצילום: רויטרס

רואת החשבון אף העידה כי היחסים בין הנשיא לשעבר לבעלים של לוריאל, שהונה מוערך בכ-17 מיליארד אירו, נמשכו כמעט לכל אורך שנות ה-80 וה-90 כאשר סרקוזי תפקד כראש עיריית ניי-סיר-סן, פרבר של פאריס. בעבר היו מזוהים אביה של בטאנקור ובעלה עם ארגונים ימנים קיצוניים שאף היו קשורים למפלגה הנאצית. סרקוזי אינו מכחיש את הידידות ארוכת השנים עם בטאנקור אך טוען כי לא קיבל ממנה שום תרומה שחרגה מהחוק - כפי שטוענת המיליארדרית.

השבוע נבחר יורש לסרקוזי בהנהגת מפלגת המרכז-ימין UMP. , ולמרות ההצהרות של קרלה ברוני, רעיית סרקוזי, כי הוא התרחק מהפוליטיקה, בצרפת מעריכים כי הנשיא לשעבר בן ה-57 לא ויתר סופית על האפשרות שיתחרה מול פרנסואה הולנד בבחירות הבאות. ברם, ברור לכל כי לתוצאות החקירה הנוכחית יהיו השלכות משמעותיות על עתידו הפוליטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ