אלפים הפגינו במצרים; ארה"ב: מודאגים מצעדיו של מורסי

במשרד החוץ האמריקאי הביעו חשש מהצו שהוציא אתמול נשיא מצרים המחזק את שליטתו במערכת הפוליטית והמשפטית. המפגינים קראו למורסי להתפטר

ג'קי חורי
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
סוכנויות הידיעות

ארה"ב מודאגת מצעדיו האחרונים של נשיא מצרים מוחמד מורסי, המקנים לו שליטה מוגברת על רשויות המדינה. דוברת משרד החוץ האמריקאי, ויקטוריה ניולנד, אמרה היום (שישי) כי "אחת המטרות של המהפכה המצרית הייתה להבטיח שאף אדם או מוסד לא יוכלו להחזיק בידיהם כוח רב מדי". בערים רבות במצרים התקיימו היום הפגנות נרחבות נגד ובעד הנשיא מורסי, כאשר המתנגדים מכנים אותו "חוסני מובארק החדש".

אתמול הודיע הנשיא מורסי על שורה של צעדים המחזקים את . בהודעה שפרסמה לשכת הנשיאות בקהיר הודיע מורסי על פיטוריו של התובע הכללי המצרי הוותיק, עבד אל-מגיד מחמוד, ומינויו של תובע חדש לפרק זמן של ארבע שנים.

הדחת התובע הכללי נתפסת כצעד נוסף במאמציו של מורסי למתן את זעם הציבור, הדורש את פיטוריהם של בכירים שהיו מעורבים בדיכוי האלים של המהומות במצרים אשתקד, והעמדתם למשפט או למשפט חוזר.

הפגנה מחוץ לסניף של האחים המוסלמים באלכסנדריה, היוםצילום: אי–פי

הצהרותיו של מוריסי הוציאו היום אלפי מפגינים, בהם מתנגדיו ותומכיו, לרחובות. אלפי מפגינים בכיכר תחריר קראו לנשיא להתפטר, כאשר הפגנות דומות התקיימו באלכסנדריה, פורט סעיד וסואץ. מפגינים רבים התעמתו עם המשטרה, שניסתה לפזר אותם בגז מדמיע. מתנגדיו של מורסי האשימו אותו כי הוא "חוסני מובארק החדש" וטענו כי הוא "חוטף את המהפכה". העיתון העצמאי "אל-מסרי אל-יום", תיאר את הנשיא כ"דיקטטור זמני".

מורסי עצמו נאם היום בפני אלפים מתומכיו בהפגנה מול הארמון הנשיאותי בקהיר. "אני לא מודאג מכך שיש לי מתנגדים", אמר. "אני רוצה אופוזיציה אמיתית שדואגת למדינה ולמטרות המהפכה. אני רוצה לשמור על אחדות המדינה ואחסום את כל הניסיונות להחזיר אותנו אחורה. אף צד לא יכול לטעון שהוא זה שהביא את המהפכה".

"אני תומך ברצון העם", המשיך ואמר הנשיא המצרי. "הצעדים שנקטתי הם לטובת העם והמדינה והיציבות הפנימית. הפרלמנט פוזר וצריכים ללכת לבחירות דמוקרטיות. אין לי כוונה להשתלט על הרשות המחוקקת", אמר.

הצו שפרסם אתמול מורסי גם מונע מבית המשפט החוקתי כל אפשרות לפזר את הוועדה העוסקת בניסוח החוקה המצרית החדשה. "חסינות" דומה העניק מורסי גם לבית העליון של הפרלמנט. מדובר בשני גופים קונסטיטוציוניים הנשלטים על ידי האיסלאמיסטים מאז תחילת כהונתו של מורסי בחודש יוני. עוד קובע הצו כי בית המשפט או כל רשות שלטונית אחרת לא יוכלו לערער על החלטות שעשה מאז נכנס לתפקיד ועד שתאומץ החוקה החדשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ