הבדלנים צפויים לנצח בבחירות לפרלמנט בקטלוניה

מנהיג המפלגה הלאומנית הצהיר כי אם ייבחר מחר, יפעל לפיצול המחוז המשגשג ביותר בספרד, למגינת לבו של ראש הממשלה מריאנו רחוי

רפאל מינדר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפאל מינדר, ניו יורק טיימס

גודלו של האתגר שמעמידה קטלוניה בפני ראש ממשלת ספרד, מריאנו רחוי, יתברר מחר (ראשון), שעה שהבחירות המוקדמות יסייעו לקבוע אם המחוז החזק ביותר מבחינה כלכלית בספרד אכן יתפצל משאר המדינה.

ההצבעה תיערך בתקופה קשה לרחוי. הוא עומד בקו החזית של משבר גוש האירו ונתון ללחצים, עליו להחליט אם ספרד תזדקק לסיוע כלכלי נוסף ולשם כך עליה לפנות לבנק האירופי המרכזי שירכוש ממנה אגרות חוב. רחוי נאבק גם עם שיאי אבטלה והפגנות מחאה נגד הצנע.

ארטור מאס, ראש ממשלת חבל קטלוניה, הכריז על בחירות שנתיים מוקדם מהצפוי משנכשל לשכנע את רחוי להקטין את נטל המס הפדרלי המוטל על קטלוניה ובעקבות עצרת המונית שקראה לעצמאות החבל ונערכה בברצלונה ב-11 בספטמבר.

השתתפותם של מאות אלפי קטלונים המריצה את המגמה הבדלנית בחבל, וכיום אפשר לראות את דגל קטלוניה מתנוסס בחנויות, ברים ואפילו על פסגות חשופות. אם מאס ינצח בבחירות, הוא התחייב לקיים משאל עם בדבר עצמאות החבל - קריאת תיגר למעשה על האזהרות ממדריד שזוהי פגיעה בחוקת ספרד.

כנס המפלגה הבדלנית שנערך השבוע צילום: רויטרס

בתחילה, ניסה רחוי להיאבק באתגר הקטלוני בעזרת קריאה לליכוד לאומי ולסולידריות רבה יותר בקרב 17 החבלים של ספרד. בימים האחרונים, ויתר ראש הממשלה על זהירותו הטבעית והאשים את מאס בהתנהגות בלתי אחראית. לדבריו, בחירות על סוגיית העצמאות הפלגנית הן בסך הכול הסחת דעת של אזרחי קטלוניה מכישלונותיהם הפיננסים של מנהיגיה.

בעצרת בקטלוניה בתחילת השבוע שעבר אמר רחוי שכל מה שמאס השיג הוא רק "ליצור פילוגים, לחולל סכסוכים ולבזבז זמן יקר שנדרש למאבק נגד המשבר". רחוי גם סתר את הרעיון שעצמאות החבל תעניק ל-7.5 מיליון תושביו השפעה גדולה יותר. "בעולם כיום ככל שאתה גדול יותר, ייטב לך, וככל שאתה קטן יותר, כך גרוע לך יותר". ואולם, באזור בעל שפה וזהות משלו, עורר המשבר הנוכחי תרעומת תרבותית וכלכלית עתיקת יומין והביא אותה למצב רתיחה.

מאס כמובן חולק על דברי רחוי וטוען שקטלוניה וכלכלתה בת ה-200 או 260 מיליארד אירו תתאים בקלות לאיחוד האירופי, שכבר ממילא כולל יותר מעשר מדינות קטנות יותר ממנה. בריאיון שנתן מאס באוקטובר, הוא העלה את האפשרות שקטלוניה תהיה מדינה כמו מסצ'וסטס, "חלק מארצות הברית של אירופה".

בשעה שרחוי הציג מנהיגות מהוססת ונאלץ להעמיק את המיתון ובכך לא לקיים את התחייבויותיו לבוחר, הרי שמאס הצליח להפוך את סוגיית הבדלנות לנושא הבוער בסדר היום המדיני בספרד.סקרים שנערכו באחרונה מראים כי הקטלונים עדיין חלוקים בדעותיהם אם להגביל את הנתק ממדריד רק לענייניים של ריבונות פיסקלית, או מעבר לזה.

קטלוניה תורמת כמעט חמישית מהתמ"ג של ספרד. אולם המשבר הפנה את הזרקור לכשלים בניהול אצל הפוליטיקאים הקטלונים עצמם. הגירעון של קטלוניה לבדה הוא של 42 מיליארד אירו, בעוד שגירעון כל 17 הממשלות האזוריות של ספרד יחד הוא 140 מיליארד אירו. לקטלוניה דירוג אשראי גרוע, מה שמונע ממנה לפנות לשווקים הפיננסים, על כן נאלצה לאחרונה לבקש ממדריד הלוואת חירום בסך 5 מיליארד אירו.

לדברי מאס אין זה סימן לחולשתה של קטלוניה, אלא הוכחה לצורך להפחית את תרומתה במסים למערכת הלוקחת הכנסות מהחבלים העשירים ומחלקת אותם לחבלים העניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ