מתי תוכל קטלוניה להכריז על עצמאות

בקטלוניה תוהים כמה זמן לאחר הבחירות, בהם צפויים לנצח הבדלנים, תוכל להפוך למדינה עצמאית, והאם לפרלמנט תהיה הסמכות להכריז על פיצול מספרד

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו גרדיאן
גרדיאן

אחרי שאבק הבחירות ישקע, , עולה השאלה כמה זמן יקח לקטלונים להכריז על עצמאות, והאם ספרד תוכל למנוע זאת.

לאנג'לס פולק מהאסיפה הלאומית הקטלונית (ANC), הארגון העממי רב ההשפעה אשר אירגן בספטמבר את צעדת העצמאות, שבה השתתפו 1.5 מיליון איש, אין ספק באשר לתוצאות. "אנחנו משוכנעים שהבחירות יובילו לעצמאות", אומרת פולק, מורה בגמלאות, "קיימנו שיחות ממושכות עם נציגי כל המפלגות בממשלה האזורית, חוץ מהמפלגה העממית (מפלגתו של ראש ממשלת ספרד, מריאנו רחוי), אשר דחתה אותנו.

"אנו בטוחים שאלה שפיזרו את הפרלמנט הקודם מתכוונים באמת ובתמים לאפשר לקטלונים להצביע ולקבוע את עתידם שלהם. הם ידאגו לכך שהדבר יקרה".

מפגיניפ בעד פיצול קטלוניה מספרד, שלשוםצילום: אי-פי

התקדמות התהליך תלויה במידה רבה בתגובת ספרד, אומרת פולק. "הממשלה במדריד לא תכריז: ‘לא תוכלו להצביע!'". היא תעשה ככל יכולתה למנוע זאת. ייתכן שממשלת קטלוניה תיאלץ לקבל אחריות ולהחליט". פולק סבורה שלפרלמנט שייבחר תהיה הסמכות להכריז על עצמאות, מאחר ששני שלישים מהמפלגות המשתתפות בבחירות הביעו תמיכה בהגדרה עצמית של קטלוניה. אם לא, ניתן יהיה לפזר את הפרלמנט שוב ולהכריז על קיום בחירות חדשות, שעניינן יהיה סוגיית העצמאות. "הממשלה החדשה תערוך הצבעה ותכריז על עצמאות", אומרת פולק, "וכעבור שנתיים שלוש יקיימו משאל עם אשר יאפשר לציבור לומר: כן, זה מה שרצינו".

התהליך חייב להתרחש בתוך מסגרת זמן מוגבלת. "זה לא יכול להימשך זמן רב מדי", אומרת פולק, "זה צריך להתנהל בשלבים, אבל בקצב מהיר. בתוך 24 חודשים, לדעתי. מרגע שהתהליך יתחיל, אין לעצור אותו". פולק מפגינה ביטחון המבוסס במציאות. ארגון ANC הוקם בחודש מארס מתוך גל התעוררות עממית ששורשיו במחצית שנות ה‑90, ורואה בטענה ש"ספרד היא דמוקרטיה פדרלית אמיתית, המכבדת את זכויותיהם של כל הלאומים", בדיחה. "זו דמוקרטיה למראית עין המחפה על מבנה אימפריאליסטי. אין בעצם מדינה ספרדית, זו קבוצה של מדינות שקסטיליה כבשה, וכינתה בשם ספרד", היא אומרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ