"סנדי" הפכה את יום שישי של פתיחת עונת הסיילים לשחור באמת

רבים מבתי הכלבו במדינת ניו יורק המתאוששת עדיין מנזקי הסופה נותרו עמוסים במוכרים ומאבטחים לקראת "יום שישי השחור", אך נעדרי לקוחות

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

תרנגול ההודו מארוחת החג בקושי הספיק להתקרר, כשדלתות החנויות הגדולות בארה"ב פתחו בסוף השבוע האחרון את שעריהן לים הקונים שבאו, כמיטב מסורת חג ההודיה, לנצל עד תום את מבצעי "יום שישי השחור". אבל מי שלא סעדו בבית בחיק המשפחה, גם לא מיהרו לרוקן את מדפי החנויות: רבבות תושבי החוף המזרחי, שבתיהם נשטפו עם ההוריקן "סנדי" לפני כחודש, עסוקים עדיין בימים אלה באיתור קורת גג ופחות בסיילים המעולים של מייסי'ס. וכך נותרו להם השנה רבים מבתי הכלבו במדינת ניו יורק, עמוסים במוכרים ומאבטחים - אך נעדרי לקוחות.

קניון "גרין אייקרס" בוואלי סטרים ניו יורק, שוכן רק כמה קילומטרים מנמל התעופה קנדי, בחלק שנפגע קשה מאוד בסופה. גם שם השתרכו ביום שישי תורים ארוכים של קונים, אבל אלה היו רחוקים מלהזכיר את הצפיפות המוכרת משנים קודמות. "את הכסף שהאנשים חוסכים למזון ולדלק, מפני שכרגע אין להם בית, הם לא יוציאו עכשיו על מתנות", הסבירה ליליאנה ביניאדלי, מוכרת בת 30 במחלקת הבשמים של "מייסי'ס". היא עצמה פונתה מביתה לאחר ש"סנדי" הציפה את הקומה הראשונה של בניין מגוריה בלונג איילנד. המשפצים מבטיחים שתוכל לחזור לישון שם בדצמבר. "מעולם לא ראיתי יום שישי שחור שקט כל כך", סיפרה.

אד גאן, קונה נלהב מווסט המפסטד ניו יורק, מספר בכאב איך בשנה שעברה לקח לו שעות למצוא חנייה. השנה הוא הגיע מוכן נפשית, אלא שבחניון היו עשרות מקומות פנויים. "כרגע לא ממש חשוב לאנשים לצאת לקניות", תיאר. "הם מנסים לארגן מחדש את חייהם".

14 מתוך 14 |
1 מתוך 14 |
2 מתוך 14 |

מספר חברות קמעונאיות גדולות בארצות הברית כבר דיווחו בשבועות האחרונים כי ל"סנדי" היתה השפעה נרחבת על מהלך העסקים שלהן. כלל ההפסדים הכלכליים מהסופה מוערכים ביותר מ-50 מיליארד דולר. ובכל זאת - על פי הערכת המועצה הבינלאומית למרכזי הקניות, למעלה מ-80 מיליון אמריקאים יצאו לצוד ביום שישי האחרון "דילים". בקדמת תורי הענק ניצבו גם השנה שועלי קרבות ותיקים, שמתכננים את ההסתערות על החנויות כאילו היתה מבצע צבאי.

בעלי החנויות, מצדם, השקיעו הפעם מאמץ מיוחד כדי למנוע את אסונות העבר, שבהם נמחצו אנשים למוות על ידי ההמון צמא הקניות. למוצרים המבוקשים ביותר הוקצה יותר מקום, בחלק מהחנויות חילקו מספרים כדי לשמור על סדר, אחרות הציעו יישומים לסמארטפונים כדי לסייע לקונים לבחור את הדילים הטובים ולנווט למדפים המבוקשים בתוך החנות. 

ואולם למרות תוכניות ההתגוננות, בטלהסי שבפלורידה נורו ונפצעו שני בני אדם מול חנות "וולמארט" בריב על מקום חנייה. בחניון של "וולמארט" בקובינגטון שבמדינת וושינגטון נדרסו שני אנשים על ידי נהג שיכור. בחנות "סירס" בסן אנטוניו שבטקסס הפעיל קונה את אגרופיו בניסיון "לחתוך" תור. אחד הנעקפים סירב לעבור על כך בשתיקה ושלף אקדח. במירטל ביץ' בדרום קרוליינה נשדדה אשה באיומי אקדח מול חנות "בסט ביי". במסצ'וסטס אחד הלקוחות נעל את בנו בן השנתיים ברכב והשאיר אותו לחכות בחניון של חנות "קיי-מארט", בזמן שהוא קונה לו מתנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ