ארה"ב החלה לגבש נוהל אחיד לחיסול במל"טים לפני הבחירות

הממשל פעל לקביעת נורמות בנושא למקרה שהנשיא לא יזכה בבחירות. בעוד שמשרד ההגנה לוחץ להגדלת חופש הפעולה, משרד החוץ מתנגד

סקוט שיין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סקוט שיין, ניו יורק טיימס

על רקע האפשרות שברק אובמה לא יזכה בכהונה שנייה, האיץ ממשלו לפני הבחירות יוזמה לגיבוש נהלים לחיסולים ממוקדים של טרוריסטים באמצעות מל"טים, כדי שהנשיא הנבחר יירש לידיו אמות מידה וכללים ברורים. כך עולה מדבריהם של שני גורמים רשמיים בממשל.

הסוגיה איבדה ממידת דחיפותה עם ניצחונו של אובמה בבחירות ב-6 בנובמבר. ואולם, בהתחשב בכך שמאז כניסתו לתפקיד של אובמה ב-2008, בוצעו כ-300 תקיפות של מל"טים וקרוב ל-2,500 בני אדם נהרגו בידי הסי-איי-אי והצבא, ממשיך הממשל ביוזמתו לגיבוש תקנות רשמיות ויישוב המחלוקות הפנימיות בשאלה באילו מקרים יש צידוק להשתמש בפעולה קטלנית מסוג זה.

אובמה ויועציו דנים עדיין בקביעת נורמות לחיסולים באמצעות כלי טיס לא מאוישים: האם יש להתייחס לחיסול בשלט-רחוק כאל האמצעי האחרון לסיכול איומים מידיים על ארה"ב, או כאל כלי גמיש יותר שיסייע לממשלות ידידות לתקוף את אויביהן ויאפשר למנוע מקבוצות חמושים לשלוט בשטח.

מל"ט מסוג "פרדטור בי" נוחת בבסיס בטקסס. מאז נכנס אובמה לתפקיד, ביצעה ארה"ב מעל ל-300 תקיפות מל"טיםצילום: אי-פי

אף שכלפי חוץ הממשל מציג חזית אחידה בנושא, הרי שמאחורי הקלעים שוררת כבר זמן רב מתיחות. לדברי גורמים רשמיים המעורבים בדיונים, משרד ההגנה והסי-איי-אי ממשיכים ללחוץ להגדלת חופש הפעולה בביצוע המשימות, בניגוד למשרד המשפטים, משרד החוץ והיועץ למלחמה בטרור של הנשיא, ג'ון ברנאן, המטיפים לריסון.

הטיעונים המשפטיים של הממשל האמריקאי, שלפיהם התקיפות קבילות לפי החוק הבינלאומי, לא שיכנעו מדינות רבות. לפני התקפות הטרור של 11 בספטמבר 2001, ארה"ב גינתה בקביעות חיסולים ממוקדים של חשודים בטרור שביצעה ישראל, ורוב המדינות מתנגדות גם היום לשימוש באמצעי זה.

מלחמות המל"טים >> סיקור נרחב

אבל מאז החיסול הממוקד הראשון שביצעה ארה"ב ב-2002, אימצו שני ממשלים בבית הלבן את העמדה לפיה המדינה מצויה במלחמה עם אל-קאעדה ובעלי בריתו, ורשאית להגן על עצמה באמצעות פגיעה באויביה באשר הם נמצאים.

היוזמה לחבר ספר כללים רשמי שיכלול נורמות לגבי חיסולים ממוקדים החלה בקיץ שעבר, לאחר שדיווחים בתקשורת על תוכנית המל"טים (שהחלה בימי הנשיא בוש ונמשכה בימי אובמה), חשפו פרטים על חלקו של הנשיא בהליכים המשתנים של הרכבת "רשימות חיסול" ואישור התקפות.

אף שגורמים במערכת הביטחון הלאומי טוענים שההליכים הקיימים קפדניים וחוקיים, יועציו הבכירים של הנשיא סבורים שיש לעגן אותם רשמית. יוזמה זו קיבלה משנה דחיפות כשעלתה האפשרות שיריבו הרפובליקאי של אובמה, מיט רומני, ינצח בבחירות לנשיאות.

אובמה עצמו הביע חשש מהפיתוי שהשימוש במל"טים עלול להציב למגבשי המדיניות. "יש בו איזשהו ריחוק המפתה אותנו לחשוב שאנחנו יכולים איכשהו, מבלי ללכלך את הידיים, לפתור בעיות ביטחון מציקות", אמר.

בממשל ומחוצה לו קוראים רבים להסיר את מעטה החשאיות מהנושא, בטענה שסודיות מופרזת מונעת דיון ציבורי בקונגרס. "זהי הזדמנות יוצאת מן הכלל לממשל אובמה להוציא את המלטי"ם מהאפלה ולגלות פתיחות", סבור שוג'ה נאוואז, חוקר ממוצא פקיסטאני במכון אטלנטיק קואנסל בוושינגטון.

ואולם נראה שהממשל עדיין רחוק מאימוץ המלצות לשקיפות שכזו. סיווגה הביטחוני של טיוטת ספר הכללים שנדונה באחרונה בגופי ממשל שונים היה כה גבוה, שהיא הועברה ממשרד למשרד ביד, במקום בדוא"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ