יורשיו של סרקוזי מביאים את מפלגת המרכז-ימין הצרפתית לסף פירוק

ז'אן פרנסואה קופה הוכרז כמנצח בבחירות לראשות UMP ברוב זעום, אולם יריבו טוען כי כמה קלפיות לא נספרו. רה"מ לשעבר ז'ופה מנסה לתווך

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מפלגת הימין-מרכז הצרפתית (UMP) קיימה אתמול שורה של פגישות חירום, בעקבות המחלוקת החריפה שנתגלעה סביב זהות המנצח בפריימריז שהתקיימו בשבוע שעבר. התסבוכת החלה אחרי שהמועמד הקיצוני ז'אן פרנסואה קופה הוכרז כמנצח ברוב זעום של 0.6% על יריבו, ראש הממשלה לשעבר פרנסואה פיון. אלא שאז התגלו כמה קלפיות שלא נספרו, אשר יכולות להפוך לחלוטין את התוצאה.

מערכת הבחירות הסוערת, שעסקה בעיקר בשאלות הגירה והיחס לאיסלאם, פיצלה את המפלגה השמרנית לשני אגפים: בין אלה התומכים בעמדותיו הנציות של קופה, לבין אלה מחזיקים בעמדות מתונות יותר, המזוהות עם פיון. כעת, לנוכח התסבוכת המשפטית-פוליטית, מוצאת את עצמה המפלגה ששלטה בצרפת בעשר השנים האחרונות, על סף פירוק.

מי שמנסה לגשר במחלוקת סביב הבחירות היא ועדה מפלגתית האמונה על ספירת הקולות. ואולם, צוות מטעם פיון טוען כי הוועדה נוטה לטובת קופה, ומשום כך הודיע על פרישתו מהדיונים. מי שהוזעק בניסיון להביא לפריצת דרך הוא ראש הממשלה לשעבר וראש העיר בורדו בהווה, אלן ז'ופה, שהודיע על נכונותו להיפגש עם השניים, אם כי, לדבריו, הוא יודע שמשימתו כמעט בלתי אפשרית. "יש לי מעט מאוד סיכויים להצליח. אם קופה ופיון לא יסכימו להצעות שלי – אין לי אפשרות לכפות זאת עליהם", אמר ז'ופה בראיון לרדיו "אירופה 1".

קופה (מימין) ופיון

גם קופה וגם פיון רוצים לעמוד בראש האופוזיציה לנשיא הסוציאליסטי פרנסואה הולנד, ולהתמודד מולו בבחירות ב-2017. המשבר במפלגת המרכז-ימין בא דווקא בימים בהם סקרים מצביעים על ירידה דרמטית בשיעורי התמיכה בהולנד. זאת בעיקר על רקע הקיצוצים שמקדמת ממשלתו כדי להתמודד עם המשבר הכלכלי. מי שמקווה להפיק תועלת פוליטית מבעיותUMP היא החזית הלאומית בראשות מרין לה פן ומפלגת המרכז החדשה UDI.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ