בתי ספר בארה"ב מצמידים מכשירי מעקב לתלמידים

תלמידה שסירבה למכשיר הושעתה ועתרה לבית המשפט: "צעד בדרך ליצירת אזרחים צייתנים". מטרת המעקב להגדיל את המימון לבתי הספר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

בית משפט בטקסס, ארצות הברית, ידון בהחלטת בתי ספר במדינה לחייב תלמידים לשאת מכשירי מעקב בזמן שהותם במוסדות החינוך. בית המשפט נדרש לסוגיה בעקבות עתירה של פעילי זכויות אדם בנושא, לאחר שתלמידה שסירבה לשאת את המכשיר הושעתה מבית הספר. לדברי התלמידה, הסיבה לסירוב היא כי המכשיר סותר את אמונתה הדתית.

פרוייקט מכשירי המעקב החל בתחילת השנה (2012) בבתי הספר שתחת ניהול המחוז העצמאי של צפון סן אנטוניו. הרעיון מאחורי הצמדת מכשירי המעקב לתלמידים הוא כלכלי, בניסיון להדק את השליטה של מנהלי המחוז על מימון בתי הספר: מכשירי המעקב, המוכנסים לתעודות התלמיד, מספקים למנהלי המחוז את האפשרות לראות את שיעור הנוכחות היומיומי של התלמידים בשיעורים. השיעור הממוצע של התלמידים מכתיב את סכום הכסף שהמחוז אמור לקבל מקופת המדינה. עד כה נבחרו שני בתי ספר במחוז (מתוך 112) לפיילוט המחייב את נשיאת התעודות המכילות את מכשיר המעקב.

באחד מבתי הספר, בית הספר התיכון "ג'ון ג'יי", הכנסת המכשירים הובילה למחאה. אחת התלמידות, אנדראה הרננדז, סירבה לשאת את המכשיר בטענה כי הוא סותר את אמונתה הדתית. לדבריה, המכשיר מהווה "סימן החיה", מספר חזון יוחנן שבברית החדשה. נוכח סירובה לשאת את המכשיר הושעתה הרננדז מביתה ספר ומנהלי המחוז טענו כי אינה יכולה להשתתף בשיעורים בבית הספר עד אשר תשנה דעתה. לחלופין הוצע כי תעבור לבית ספר בו עדיין לא החל פרוייקט המעקב.

משדר המעקב המוכנס לתעודות התלמיד צילום: בלומברג

בעקבות הדברים עתר מכון רטפורד, הפועל לעיגון חירויות הפרט, לבית המשפט המחוזי וטען כי הוראת המחוז מפירה את החוק הטקסני המעדן את חופש הדת ואת חופש הביטוי המעוגן בחוקה האמריקאית. בית המשפט הוציא צו מניעה זמני המונע את הרחקתה של הרננדז וקבע דיון בנושא לשבוע הבא.

"הנכונות של בית המשפט להוציא צו מניעה זמני – היא צעד ראשון חיובי, אבל יש עוד דרך ארוכה. הדיון הוא לא רק במקרה הספציפי הזה אלא בהתמודדות מול הלך הרוח הזה לפיו כולם צרייכים להיות נשלטים ותחת מעקב", אמר נשיא המכון, ג'ון ווייטהד. לדברי ווייטהד, מכשירי המעקב אחר התלמידים הם צעד ראשון בדרך ליצירת "אזרחות צייתנית". "התוכניות הללו "התוכניות הללו ל'איתור תלמידים' מכוונים בסופו של דבר להרגלת התלמידים לחיים תחת מעקב טוטאלי של המדינה, כאשר הם משוללי פרטיות. מצב בו לכל מקום בו הם הולכים, הודעות הטקסט והאי-מיילים שהם שולחים – נצפים על ידי הממשלה" אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ