ניצחון לבדלנים הקטלונים הקוראים לעצמאות מספרד

הגוש התומך בקיום משאל עם על הקמת מדינה קיבל כ-60% מהקולות בבחירות. משאל כזה דורש שינוי בחוקת ספרד לו מתנגדת הממשלה במדריד

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מפלגת ההתכנסות והאיחוד הקטלאנית (CiU), התומכת בפיצול החבל העשיר ביותר בספרד מהשלטון המרכזי במדריד ובהקמת מדינה עצמאית, ניצחה בבחירות שהתקיימו אתמול (ראשון) לפרלמנט הקטאלני. במרכז מערכת הבחירות עמדה דרישת קטלוניה להקטין את נטל המס הפדרלי המוטל עליה והקריאה ההולכת ומתרחבת לקיים בחבל משאל עם בשאלת העצמאות.

לאחר ספירת הקולות, עולה כי CiU, בראשה עומד נשיא קטלוניה ארתור מאס, זכתה ב-50 מתוך 135 מושבי הפרלמנט. מדובר בירידה של 12 מושבים בכוחה של המפלגה, שתזדקק לקואליציה עם מפלגות קטנות יותר על מנת לקדם את רעיון משאל העם על היפרדות מספרד. מאס יוכל לחבור למפלגת השמאל הרפובליקאית (ERC), התומכת אף היא בהיפרדות, שסיימה במקום השני תוך שהיא מגדילה את כוחה מ-10 ל-21 מושבים.

במקום השלישי בבחירות זכתה המפלגה הסוציאליסטית עם 20 מושבים. מפלגת הימין-מרכז, בה חבר גם ראש ממשלת ספרד מריאנו רחוי, זכתה ב-19 מושבים. שלוש מפלגות נוספות, ובהן שתיים המעוניינות לקיים משאל עם ולהיפרד מספרד, זכו ב-25 המושבים הנותרים.

למרות שכמעט שני שלישים ממושבי הפרלמנט מתחלקים לאחר הבחירות בין ארבע מפלגות התומכות בהיפרדות מספרד, הבוחרים הענישו את הקבוצה הבדלנית המרכזית, מפלגתו של הנשיא מאס, והקטינו את כוחה בפרלמנט. ירידת כוחה של CiU תקשה על מאס להוביל קואליציה מאוחדת שתוכל להביא למשאל עם בניגוד לחוקה ולממשל הספרדי המרכזי.

אתמול בלילה אמר מאס כי בכוונתו לנסות ולקיים את משאל העם. "זה הרבה יותר מסובך כעת, אולם זה לא אומר שאנחנו צריכים להרים ידיים", אמר.

הדרך להיפרדות קטלוניה מספרד עדיין ארוכה ורצופה מהמורות, כיוון שהחוקה הספרדית איננה מאפשרת זאת. מפלגת השלטון העממית של ראש הממשלה תעשה הכול כדי למנוע שינוי שכזה. במדריד טוענים כי מאס מנסה לנצל את המשבר הכלכלי העמוק שבו שרויה ספרד כדי להגשים את חלום העצמאות. בברצלונה טוענים כי השלטון המרכזי מונע את התפתחות קטלוניה וכי לחבל בעיות כלכליות משלו.

בברצלונה, לא היה לאורך יום הבחירות ספק ביחס לעמדת מרבית התושבים. דגלי קטלוניה האדומים-צהובים הוצבו בכל פינה ונתלו מחלונות רבים. דגל אחר ששיחק תפקיד מרכזי במערכת הבחירות בקטלוניה הוא זה של האיחוד האירופי. מאס טען לאורך הקמפיין כי המדינה הקטלאנית, שאוכלוסייתה כשל דנמרק וגודל כלכלתה כזו של פורטוגל, תתקבל במהירות לחברות באיחוד.

נשיא קטלוניה, ארתור מאס, מצביע אתמול בברצלונהצילום: רויטרס

הצבעת הקטלונים בעד מפלגות בדלניות באה כחודש אחרי שחבל הבאסקים הצביע באופן דומה, ועשוי לפנות אף הוא לקדם את רעיון משאל העם על היפרדות מספרד. לעומת זאת, בבחירות שהתקיימו באוקטובר בגליסיה, רשמה המפלגה העממית של רחוי ניצחון והמפלגות הבדלניות נדחקו למקומות השלישי והרביעי.

עד לאחרונה החזיק מאס בעמדות בדלניות מתונות, שעיקרן הרחבת סמכויות השלטון המקומי על זה הפדרלי. אולם הפגנות ההמונים בברצלונה בדרישה לעצמאות הובילו להקצנה בעמדתו. הוא העלה לראש סדר היום את הזעם הציבורי על נטל המס הפדרלי, המסתכם ב-16 מיליארד אירו, והסביר כי הסכום האדיר איננו חוזר אל תושבי קטלוניה בצורת שירותים. יצוין כי כחמישית מהכלכלה הספרדית מרוכזת בקטלוניה. המחוז הוא הבית למפעלי מכוניות, בנקים וגם לקבוצת הכדורגל של ברצלונה – הנחשבת לקבוצה המצליחה ביותר בעולם.

שיעורי האבטלה הגבוהים (כ-25%) והחוב הלאומי האדיר מציבים את ספרד בלבו של המשבר הכלכלי באירופה. ממשלתו של רחוי עודנה שוקלת את האפשרות לבקשת חבילת חילוץ מגופים בינלאומיים ולהחלטתה של קטלוניה בעניין קידום משאל העם לעצמאות תהיה חשיבות בהקשר זה. אליסיה סאנצ'ז-קמאצ'ו, מועמדת מטעם המפלגה העממית של רחוי בקטלוניה, הזהירה מאסון כלכלי אם החבל ינסה לפרוש מספרד. "אל תישארו בבית ולכו להצביע אם אתם לא רוצים שהם (תומכי העצמאות) יבעטו בנו החוצה מהאיחוד האירופי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ