בקונגו, הפטריארכליות מובילה לאונס קבוצתי

75% מהגברים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו סבורים שנשים חשופות מבקשות להיאנס. 61.4% חושבים שיש להכות נשים וכשליש תקפו מינית

דיוויד סמית, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוויד סמית, גרדיאן

מחקר חדש חושף ששלושה רבעים מהגברים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו סבורים שנשים שאינן לבושות בצניעות מבקשות להיאנס. יותר משליש מהגברים שנסקרו באזור המזרחי שסוע הקרבות מודים שביצעו תקיפות מיניות, ושלושה מתוך ארבעה מאמינים שאשה "שלא מתלבשת בצורה צנועה, מבקשת שיאנסו אותה", כך עולה ממחקר חדש.

61.4% מהגברים שרואיינו אמרו שנשים צריכות לפעמים לקבל מכות; 42.7% חושבים כי "אם אשה אינה מראה התנגדות פיזית כשהיא נאלצת לקיים יחסי מין, זה לא אונס"; ו‑27.9% מאמינים שנשים רוצות להיאנס לפעמים. יותר מ‑40% מהגברים הצהירו כי גבר צריך לגרש את אשתו אם היא נאנסה.

ממצאים אלה מוכיחים כי אלימות מינית היא הרבה יותר מאשר נשק מלחמתי והיא משקפת הסכמה כללית לנורמות פטריארכליות ולמיתוסים על אונס, אומרים פעילים. לדבריהם, ממצאים אלה גם מוכיחים שעימות מזוין, עוני קיצוני וחולשה בולטת של המערכת לאכיפת החוק הם גורמים סיבתיים נפיצים וכי יש לטפל בהם בדחיפות.

המחקר נערך השנה בחודש יוני על ידי רשת Sonke Gender Justice הדרום אפריקאית, והארגון הלא-ממשלתי הברזילאי "פרומונדו" באזור גומה שבצפון מחוז קיבו. במסגרתו רואינו 708 גברים ו‑754 נשים בגילאים 18‑59 בראיונות פרטניים ובדיונים קבוצתיים. העובדה שהגברים הסכימו לדווח על מעשיהם היא חריגה ובולטת כאחד. כ‑34% מהם הודו שביצעו סוג כלשהו של אלימות מינית כחלק מהעימות, בבתים או במקומות אחרים. כמעט שני שלישים מהמרואיינים הסכימו לדעה שלפיה "נשים חייבות להשלים עם אלימות בן הזוג כדי לשמור על שלמות המשפחה", וכשליש מאשרים כי "אשה שנאנסה גרמה לכך בהתנהגות שלה". יותר מרבע מאמינים כי "גבר רשאי לאלץ אשה לקיים אתו יחסי מין, והיא עשויה ליהנות מכך".

נשים במחנה עקורים מחץ לעיר גומה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו צילום: רויטרס

הדו"ח הראשוני של החוקרים מציין: "בראיונות איכותניים, גברים אמרו גלויות כי זכותם לקיים יחסי מין עם בת הזוג, גם אם היא מסרבת. רוב הגברים גם אינם סבורים שזה אונס, אם גבר מאלץ את אשתו לקיים אתו יחסי מין. גברים אחרים מתייחסים לכל ‘התגרות' מצד אשה כאל ביטוי לרצונה לקיים יחסי מין". כדוגמה מצטטים החוקרים גבר בן 48, שסיפר כי נערה נכנסה לחנות שלו וביקשה מים: ‘כשנערה מבקשת מים בצורה כזו, היא מבקשת סקס. לכן, לקחתי אותה באמצע החנות שלי. אני חושב שהיא נהנתה, בגלל שהגוף שלה הסכים לחדירתי'".

המחקר, שנערך במסגרת "סקר השוויון המגדרי והגברים הבינלאומיים" (Equality Survey The International Men and Gender) מעלה גם את ההשערה שרבים מהגברים היו בעצמם קורבן לאלימות, כולל אלימות מינית, והם רואים קשר ברור בין החשיפה לאלימות לבין הסבירות הגוברת להנצחתה בעתיד.

המחקר ממליץ להגדיל בצורה ניכרת את החינוך בבתי הספר לשוויון בין מגדרים, ולקדם משמעותית פעילות תכופה וטיפול פסיכו-חברתי לנערים ונערות שנחשפו לצורות שונות של אלימות בגיל צעיר. החוקרים מעריכים כי לפחות חצי מיליון נשים נאנסו במזרח קונגו מאז 1998, מצב שגרם לאו"ם לכנות את המדינה הזו "בירת האונס של העולם".

הני סלג, המתאמת האזורי של "פרומונדו" אומרת כי "חוסר שוויון בין המגדרים קיים בכל מקום, אבל במקומות רבים בעולם שוררים תנאים טובים יותר. אין אפשרויות לחנך לשינוי העמדות האלה, ובזה חייבות להתרכז ההיענות והתגובות". עם זאת, מוסיפה סלג, יש מקום לאופטימיות בגלל ההיענות והכנות של המשיבים: "גם הגברים וגם הנשים אמרו: ‘זו הפעם הראשונה ששואלים אותי שאלות, ושביכולתי לספר את הסיפור שלי'. אחד הגברים אמר שפעם בשבוע נהג לאנוס נשים משום שחשב שזה נורמלי. הוא החליף דעות עם האחרים, וזה עזר לו לראות את התנהגותו בדרך שונה".

מישלין מוזאנזה, ילידת קונגו שהיתה בילדותה פליטה וכעת עובדת עם רשת סונקה בקייפטאון עם קורבנות של אלימות, טוענת כי "כשגברים אומרים ‘כן, אני עשיתי את זה' ואני צריך לעבוד על זה, זהו צעד גדול". לדבריה, אי השוויון בין המגדרים עובר מדור לדור. "הם חושבים שמקומה של האשה במטבח, שאשה היא כמו ילד. העמדה התרבותית היא שגבר רשאי להכות אשה. כבר מילדותם הם רואים את אביהם מכה את אימם. וכשהם רוצים להעניש ארגון חמוש יריב, הם אומרים: ‘בואו נלך לאנוס את הנשים שלהם ונוכיח שאנחנו יותר חזקים מהם'. האשה הופכת לחפץ".

ארגון Heal Africa ("לרפא את אפריקה") מנהל בגומה בית חולים לקורבנות אונס, וחבריו דיווחו באחרונה על עלייה חדה במקרי אונס בשל התגברות הקרבות בין המיליציות השונות. עמנואל באאבו, מנהל פרויקטים לטיפול בנפגעי אלימות מינית, אומר: "עמדתם של הגברים, שרואיינו במסגרת המחקר הזה, איננה קבילה. איך יכול מישהו לחשוב שאשה רוצה להיאנס? אבל התוצאות של המחקר הזה לא מפתיעות אותי. הן מוכיחות את בורותם של רבים מהגברים בקונגו, ואת העובדה שנשים בקונגו עדיין נחשבות לנחותות מהגברים. העמדה הזו היא גם תוצאה של חינוך והשכלה. ככל שגברים משכילים יותר, הם בדרך כלל מכבדים יותר נשים". הוא מוסיף: "הארגונים החמושים רואים את האלימות כנשק במלחמה. הם גם רואים שמערכת המשפט אינה מתפקדת".

ואל על פי כן, יש התחלה של ניסיון לערב גברים בשינוי התפישה ולהפחתת האלימות כנגד נשים: "רשת הגברים של קונגו', למשל, פועלת בקיבו וקוראת לגברים להשמיע קול נגד אלימות של גברים", מציין באאבו, "יש לתמוך בהם ולחזק את ידיהם".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ