דרכון חדש מלבה את המחלוקות הטריטוריאליות של סין

בבייג'ינג הנפיקו דרכון שבעמודיו מוטבעת מפה המספחת לסין את טייוואן, שטחים בקשמיר ואיים שהריבונות עליהם שנויה במחלוקת. השכנות זועמות

גרדיאן
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
אי-פי

דרכונים חדשים שהנפיקה באחרונה סין, ועליהם מפה של הרפובליקה הסינית, מעוררים זעם רב בקרב שכנותיה. המפה, שהודפסה בחלקו השמאלי העליון של הדרכון החדש, כוללת מחוז בקשמיר שעליו גם הודו תובעת ריבונות, את טייוואן וקבוצות איים בים סין הדרומי שעליהן תובעות ריבונות גם הפיליפינים, וייטנאם, טייוואן, ברוניי ומלזיה.

בתגובה ל"התרסה" הסינית, החלה שגרירות הודו בבייג'ינג להחתים אשרות כניסה לאזרחים סיניים עם חותמת ועליה מפה המשייכת את אזור המחלוקת בקשמיר להודו. שר החוץ ההודי, סלמן חורשיד, אמר כי המפה שבה נראים מחוז ארונצ'אל פרדש ורכס הרי ההימלאיה כחלק בלתי נפרד מסין - "אינה מקובלת".

המפה השנויה במחלוקת באחד מעמודי הדרכון הסיני החדשצילום: רויטרס

הסכסוך הטריטוריאלי בין הודו לסין נוגע ל-41 אלף קילומטרים רבועים, שבהם מחזיקה סין בקשמיר. קו התפר בין מחוז ארונצ'אל פרדש ההודי לשטח שבשליטה הסינית נמתח לאורך 1,050 קילומטרים. ב-1962 פרצה מלחמה בין שתי המדינות על שליטה באזור ומאז נותר הגבול לא מסומן. גם 15 סבבי שיחות שהתקיימו לאורך השנים בנסיון להביא ליישוב המחלוקת הסתיימו בלא כלום.

גם וייטנאם הגיבה בזעם למהלך הסיני והודיעה כי לא תחתים את הדרכונים הסיניים החדשים. במקום זאת החליטו בהאנוי להנפיק לסינים המבקשים לבקר בוייטנאם אשרות כניסה חלופיות על נייר. בווייטנאם הביעו חשש כי החתמת הדרכונים החדשים יהיו בגדר הכרה עקיפה בדרישת בייג'ינג להכרה בריבונותה באיים. הפיליפינים העבירה מחאה רשמית לבייג'ינג על המפה, המספחת לטענתה את מרבית שטחי ים סין הדרומי לסין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ