אוסטרליה תפצה חיילים וחיילות שעברו התעללות ב-60 השנים האחרונות

דו"ח שפורסם השנה חשף 775 מקרים שבהם קיים בסיס מוצק להאשמות בגין התעללות מינית, גופנית ונפשית בצבא אוסטרליה. שר ההגנה התנצל

ממשלת אוסטרליה ומפקד צבאה התנצלו הבוקר (שני) על מאות מקרי התעללות מסוגים שונים שהתרחשו בשורות הצבא האוסטרלי ב-60 השנים האחרונות. בכך נסללה הדרך למתן פיצוים לנפגעים ולנפגעות.

בנאום שנשא בפרלמנט, הודה שר ההגנה סטיבן סמית כי מראשית שנות החמישים עברו מאות חיילים וחיילות בחילות השדה, הים והאוויר, התעללות מצד חיילים ולעתים מצד מפקדים שתרצו את מעשיהם בצורך להפוך מגויסים צעירים לחיילים קשוחים.

דבריו של סמית באו בעקבות דו"ח בלתי תלוי שפורסם מוקדם יותר השנה, ולפיו החל משנת 1951 קיים בסיס מוצק להאשמות בגין התעללות מינית, גופנית ונפשית ב-775 מקרים. כעת, מתכוון סמית להקים גוף בלתי תלוי שיבדוק את התלונות שהצטברו, יקצה פיצוי של עד 50 אלף דולר אוסטרלי לקורבנות, ובמקרים של ראיות לכאורה לביצוע פשע - יעביר את הטיפול לידי המשטרה או הפרקליטות הצבאית.

"לגברים ולנשים ששירתו בכוחות הביטחון או במשרד ההגנה, והיו קורבנות התעללות
מינית או אחרת, אני מתנצל בשם הממשלה. לא הייתם צריכים לעבור ההתעללות כזו", אמר סמית בנאומו. שר ההגנה האוסטרלי הוסיף כי ראשי הצבא מחויבים "לבצע שינוי בתרבות מסוימת שרווחה במערכת הביטחון, אשר העלימה לא פעם עין ממעשי התעללות והפגינה עוינות כלפי נשים, או כלפי מי שהוקיעו את הנעשה או התלוננו על היחס שקיבלו".

סוגיית ההתעללות בצבא אוסטרליה עלתה לכותרות ב-2011, לאחר שכמה צוערים העלו לאינטרנט סרטון של צוערת באקדמיה הצבאית, שצולמה שלא בידיעתה בעת קיום יחסי מין עם אחד מעמיתיה. ראשי מערכת הביטחון נקטו אמנם צעדים משמעתיים נגד הצוערים, אבל הענישו גם את הצוערת - צעד שהכעיס את סמית ועורר שאלות על היחס כלפי קורבנות התעללות.

שר ההגנה האוסטרלי, סטיבן סמית. הממשלה תשלם פיצוייםצילום: אי-אף-פי

רמטכ"ל צבא אוסטרליה, הגנרל דייוויד הרלי, ציין שמאות אלפי אזרחים שירתו בצבא אוסטרליה ורובם לא חוו התעללות משום סוג. עם זאת, הוא ציין כי הוא מבין לסבלם של אלה
שנפגעו. "בשם צבא אוסטרליה, אני מתנצל בפני אלה שעברו התעללות מינית, גופנית או נפשית בעת ששירתו", אמר.

תגובות