הכאוס חוזר אל קונגו |

מלחמת האזרחים שאיש אינו מבין

השתלטות המורדים הפכה את גומה, עיר של כמיליון בני אדם, למטרופולין רפאים. הצבא הקונגולזי מרוסק וחייליו משוטטים שיכורים כשפצצות בידיהם

ג'פרי גטלמן, ניו יורק טיימס, גומה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'פרי גטלמן, ניו יורק טיימס, גומה

גומה שרויה בעלטה. כמעט שאין מים זורמים. בית הכלא נטוש מיושביו. שער הברזל החלוד פתוח לרווחה, והחצר מכוסה בהררי אשפה. בקיר האחורי פעור החור גדול שדרכו ברחו 1,200 רוצחים, אנסים, עריקים ושאר פושעים. חיילי מיליציית המורדים M23 עוברים מבית לבית ומבצעים מעצרים. רבים מבין העצורים נעלמים ולא חוזרים עוד משפחותיהם. "אתה רק פותח הפה, וכבר מעלימים אותך", אומר לוק, מובטל המתגורר בשכונה. 

בשבוע האחרון פשטו כוחו המורדים על כל עיירה שנקרתה בדרכם. כחלק ממסע השתלטותם על מזרח הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו הם השתלטו גם על גומה, בירת מחוז צפון קיבו. הם הביסו את צבא קונגו, שמפקדו הושעה באחרונה בגין מכירת תחמושת לפושעים שעסקו בציד לא חוקי של פילים. אותו גנרל השאיר אחריו צבא מרוסק, שחייליו השיכורים משוטטים בשטח כשפצצות אר-פי-ג'י בידיהם.

מהומות הם עניין קבוע קונגו. בערים בוקאבו, בוטמבו, בוניה וקיסנגאני, וגם בבירה קינשאסה. אספסוף ממלא את רחובות, מבעיר מבני ציבור ודורש את הדחת הנשיא, ג'וזף קאבילה, דמות חלשה ושנואה על מרבית האזרחים. בקונגו שוב שורר תוהו ובוהו. המצב בה דומה לזה שהיה לפני יותר מעשר שנים, כאשר צבאות זרים וכוחות מורדים ביתרו ושיסעו אותה.

"עדיין לא הצלחנו לרדת לעומקה של הבעיה", אומר אלויס טגרה, מנהל מכון מחקר בגומה. לדבריו, הסיבה לאי היציבות המתמשכת באזור, כמו גם להסלמה האחרונה, היא מאבקי הכוח והשליטה על אדמות ומשאבי טבע וסוגיות הקשורות לזהות הלאומית של התושבים, בעיקר סמוך לגבולות עם רואנדה ואוגנדה. "איש אינו רוצה לגעת בזה. זה מורכב מדי", הוא מוסיף. "הפתרון המעשי ביותר", אומר פרשן אחר, "אינו תהליך שלום רשמי שינותב בידי דיפלומטים, אלא הסכם שלום שייכרת בין כל ה'אדונים', כמו השלום שדון קורליאונה השליט בשעתו בין ארגוני הפשע בניו יורק".

מחנה הפליטים מוגונגה שסמוך לגומה, שלשום. לפחות חצי מיליון תושבים נמלטו מבתיהם

פצעיה של קונגו פתוחים מדממים זה שנים רבות, אולם השתלטות המורדים על גומה בשבוע שעבר הביאה את ההידרדרות במדינה לשפל חדש. כוח המורדים M23 רב סתירות. הוא ידוע כארגון אכזר שלא מהסס לחטוף אזרחים מבתיהם ולשחוט חפים מפשע. מאידך, מדובר בארגון בעל מערכת אדמיניסטרטיבית יעילה שמתפקד טוב יותר מהממשל המרכזי. "מטרת הארגון", מסביר בנג'מין מבונימפה, מהנדס אלקטרוניקה המשמש כמנהלן בכיר במיליציה, "היא להפיל את הממשלה ולהקים מערכת פוליטית מבוזרת והוגנת יותר. אנחנו לא מתמרדים, אנחנו המהפכה". 

בסוף השבוע התקיימה באוגנדה ועידת פסגה בה השתתפו מנהיגי הצדדים המעורבים בסכסוך במזרח קונגו. למעט קבילה, הגיעו לוועידה גם נשיאי אוגנדה, טנזניה וקניה. גם מפקדי M23 הוזמנו לדיונים, אך ספק אם קריאת המנהיגים למיליציה לנצור אש ולסגת מגומה - תענה בחיוב. זאת בין היתר בגלל היעדרותו מהוועידה של נשיא רואנדה, פול קגאמה. רואנדה נחשבת לספקית הנשק והסיוע הלוגיסטי העיקרית של M23.

במהלך הוועידה נפגש קבילה עם מנהיגי המיליציה, ודן עמם במה שהאו"ם מגדיר "הידרדרות מהירה של המצב ההומניטרי באזור". מנתוני האו"ם עולה כי לפחות חצי מיליון נעקרו מבתיהם (כמחצית מתושבי גומה) מאז החלה ההסלמה האחרונה בחודש אפריל. קבילה מנהל שיחות ישירות עם ראשי המיליציה ואלה צפויות להימשך גם מחר. מידת הסיכויים להסכם בין הצדדים אינה ברורה. במקביל, מאיימת המיליציה להמשיך להשתלט על שטחים בקונגו ואף להפנות את כוחותיה לעבר קינשאסה, אם לא יתנהל עמם משא ומתן רציני.

חיילים קונגולזים בסיור בעיירה מינובה, הנמצאת תחת שליטתם, אתמולצילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ