בצל ויכוח על רפורמה בענף המזון, הפרלמנט ההודי הושבת

מחוקקים מהאופוזיציה השביתו את עבודה ודרשו ממשלתו של מנמוהן סינג לקיים דיון על רפורמת הדגל שלה: פתיחת שוק רשתות המזון לתחרות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

ויכוח חריף בין ממשלת הודו לאופוזיציה סביב פתיחת ענף רשתות המזון לתחרות בינלאומית שיתק היום (שני) את עבודת הפרלמנט ומונע את פתיחת מושב החורף. על רקע כישלון המגעים בין הצדדים, הודיעו מחוקקים מהאופוזיציה כי ישביתו את עבודת הפרלמנט ולא יאפשרו לממשלתו של מנמוהן סינג להמשיך בקידום הרפורמות הכלכליות. 

התוכנית לפתוח לתחרות את ענף רשתות המזון בהודו, המגלגל כ-450 מיליארד דולר בשנה, נחשבת לאחת מתוכניות הדגל של הממשלה ההודית. לדבריה, המהלך יגדיל את הרווחים ויצמצם את בזבוז המזון האדיר בהודו לנוכח אמצעי השינוע המתקדמים של חברות בינלאומיות והובלת המוצרים בקירור.

האופוזיציה הההודית, ובראשה מפלגת BJP, טוענת כי פתיחת השוק לתחרות תהרוס את חייהם של עשרות מיליוני הודים בעלי עסקים קטנים ובינוניים. התוכנית הוצגה לראשונה בחודש ספטמבר, אולם מאז היא תקועה בפרלמנט. האופוזיציה מסרבת לדון ברפורמה מבלי שזו תובא לאישור הפרלמנט. הממשלה מצדה אינה חייבת להביא את הרפורמה לאישור, אך חוששת כי אם תעשה כן - תפסיד בהצבעה ותספוג מבוכה גדולה. הפסד שכזה יספק לאופוזיציה "תחמושת פוליטית" גדולה לקראת הבחירות האזוריות והכלליות ב-2014.

סופרמרקט בעיר אללהבאד. עשרות מיליוני הודים חוששים לפרנסתםצילום: רויטרס

ממשלתו של סינג ניצבת על כרעי תרנגולת מאז פרשה בת בריתו המרכזית בקואליציה, מפלגת TMC עקב קידום הרפורמה ברשתות המזון. מבוכה פוליטית נוספת עלולה להביא להתפרקות ממשלתו. פרשנים פוליטיים בניו דלהי טוענים כי עד שלא יפתר "משבר הסופרמרקטים" - לא תוכל ממשלת סינג לקדם רפורמות אחרות לעידוד הכלכלה ההודית המקרטעת. מדובר בעיקר ברפורמות לעידוד השקעות זרות במגזר הפיננסי, הקטנת הגרעון הלאומי והקטנת הגרעון המסחרי.

מוכר שמני בישול ברובע העתיק של ניו דלהי, לפני כחודשייםצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ