שופטת בוונצואלה שהואשמה בסיוע ליריב של הנשיא צ'אבס נאנסה בבית הכלא

מריה לורדס אפיוני נכנסה להריון לאחר שנאנסה על ידי סוהרים כמה פעמים. השרה לענייני נשים בממשלת צ'אבס: "לא התקבלה תלונה בנושא"

שלמה פפירבלט
כתב "הארץ" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט
כתב "הארץ" באמריקה הלטינית

בוונצואלה נחשף אתמול כי שופטת בית משפט מחוזי בקראקס, מריה לורדס אפיוני, בת ה-46, אשר נעצרה ונכלאה לאחר שהואשמה על ידי הנשיא הוגו צ'אבס בסיוע לאחד ממתנגדיו - נאנסה על ידי סוהרים ונכנסה להריון.

תחילת הפרשה לפני כשלוש שנים, כאשר השופטת החליטה לשחרר בערבות את הבנקאי אליחיו סדניו, אחד ממבקריו היותר קולניים של הנשיא צ'אבס, אשר נעצר על ידי המשטרה בחשד שהיה מעורב במעשי שחיתות. סדניו ניצל את השחרור על מנת להימלט מוונצואלה, ובעקבות כך הגיעו שוטרים אל לשכתה של מריה לורדס ועצרו אותה בחשד שהיא סייעה לו לברוח.

בימים שלאחר המעצר, הוגו צ'אבס הופיע בערוץ הממלכתי של הטלוויזיה, ובנאום לאומה, בניגוד לכל כללי משפט תקין, הוקיע אותה, האשים אותה בניצול החוק והסמכויות שלה כשופטת לטובתו של חשוד, ודרש לגזור עליה 30 שנות מאסר. מחאות של ארגוני זכויות אדם בעולם, בהם אמנסטי, לא סייעו. היא הובאה לבית המשפט מלווה ב-30 אנשי ביטחון, ושם סירבה לשתף פעולה עם ההליך המשפטי. כתוצאה מכך, המשפט טרם הסתיים בעוד היא נתונה במעצר. לפני כשנה, הומר המאסר במעצר בית, כאשר התגלה כי היא חולה בסרטן.

צ'אבס. שרת הנשים בממשלתו טוענת כי טענת השופטת תיחקרצילום: אי–פי

כעת, חשף פומבית עורך דינה, חוסה גרטרול, את מה שעבר עליה בין הסורגים. לדבריו, היא נאנסה מספר פעמים על ידי סוהרים, וכאשר נכנסה להריון כתוצאה מכך, עברה הפלה במרפאת הכלא. "אני מאשים את הנשיא צ'אבס באחריות למעשים האלה", אמר הפרקליט.

"אנחנו מזועזעים, לא ידענו דבר על כך", אמר לעיתונאים נלסון אפיוני, אחיה הבכור של השופטת, "המעשה הזה, בנוסף לכל הסבל שעבר עליה, אין לי מלים לתאר את הרגשתנו".
בתגובה ראשונה של גורם ממשלתי, אמרה אתמול השרה לענייני נשים בממשלת צ'אבס, ננסי פרס, כי לא התקבלה כל תלונה בנושא, ואם תוגש כזאת, תיפתח חקירה. אולם מקורביה של השופטת אומרים כי במדינתו של צ'אבס, הם אינם תולים תקוות מרובות בתוצאות חקירה מסוג זה הקשורה ל"אויבת הנשיא".


.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ