מכרה הזהב הספרותי של מו יאן

פארק שעשועים ענק ייבנה בסין ליד בית ילדותו של זוכה פרס נובל לספרות, בהשראת אחד מספריו. בכפר הקטן בו גדל מופתעים מתשומת הלב הלאומית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ביום בהיר, באמצע אוקטובר, ניצב גואן מוקשין, בן 62, אחיו של חתן פרס נובל לספרות, מו יאן, מול בית ילדותם בכפר פינג-אן שבמחוז שאנדונג, והצטלם לצד תיירים, המגיעים למקום בזרם בלתי פוסק. "כולם רוצים לדעת איזה מין חיים היו למו יאן כשהיינו קטנים", אומר גואן, ומוביל קבוצה קטנה לתוך הבית הנטוש, לחדר שבו התחתן מו, כיום בן 57. על בסיס בטון מתפורר מונח מכשיר רדיו עתיק ומקולקל, לדברי גואן זאת מתנת נישואים, שאיש לא נגע בה עשרות שנים.

בקרוב יידרש הכפר, המונה 800 תושבים, לפעול לשימור הקסם הכפרי שלו. לפי דיווחי "בייג'ינג ניוז" הרשות המוניציפלית של גאומי, האחראית לכפר, מתכוונת להשקיע 67 מיליון דולר בבניית פארק שעשועים סביב ביתו הישן של הסופר. התוכנית מוסיפה ממד של תאוות בצע לשלל התגובות של סין להודעה על זכייתו של מו בפרס נובל. מו עבד עם המפלגה הקומוניסטית עשרות שנים ­ וזכייתו עוררה זעם בקרב מתנגדי משטר רבים. ואולם בעבור הציבור בסין, הפרס הוא סימן להתחזקות ההשפעה התרבותית של סין בעולם, במקביל להתחזקות השפעתה הכלכלית, וכמו כן הפרס עשוי לשמש מכרה זהב בעבור הרשות המקומית.

בהשראת הרומן של מו מ‑1997, "דורה אדומה", שעובד לסרט על ידי במאי הקולנוע הנודע ז'אנג יימו, רשויות גאומי מתכננות להקים בפינג-אן מתחם של תרבות וחוויה בהשראת הספר. אמנם תושבי הכפר חדלו לגדל דורה כבר בשנות ה‑80, שכן הדגן הזה נחשב בלתי רווחי, אבל הרשויות מתכננות לשלם לחקלאים מקומיים כסף כדי שיזרעו מחדש 6,500 דונמים. מנהל לשכת העיתונות של גאומי, ואנג יוז'י, אמר לסוכנות הידיעות הרשמית "שינחואה", כי בשלב זה מדובר עדיין בחזון יותר מאשר בתוכנית ממשית. "אף שהרעיון נשמע מבטיח עלינו לשקול את המצב בכללותו", אמר, והוסיף כי יחלפו שנים בטרם תושלם התוכנית.

עם זאת, לדברי מומחים, עצם הרעיון להקים פרויקט תיירותי רחב היקף בגאומי אינו מפתיע. לדברי טאו ראן, פרופסור לכלכלה מאוניברסיטת רנמין בבייג'ין, בקרב רשויות מקומיות בסין מקובל ללוות סכומי עתק מבנקים ממשלתיים למימון פרויקטים יקרים של פיתוח, בתקווה שאלה יביאו לעליית השווי של נכסים מקומיים. "כמעט בכל מחוז או עיר שתבקר, תראה שבונים כל הזמן ערים חדשות, פארקי תעשייה חדשים, ופארקי שעשועים חדשים", הוא אומר. למשל, ביולי הודיעו הרשויות על בניית פארק שעשועים בשטח של 8,100 דונם בעלות 2.9 מיליון דולר בפאתי העיר להסה, שיתמקד בתרבות הטיבטית.

אחיו של מו, שכניו, ואביו בן ה‑90, אומרים שלא שמעו על התוכניות להקים פארק שעשועים. "לא ייתכן שהרשויות כאן יוציאו כל כך הרבה כסף על משהו שטחי כל כך", אומר גואן. תושבי גאומי חשים גאווה עצומה על זכייתו של מו, שאותו הם מכנים בחיבה "המורה מו יאן". ברחובות הראשיים נתלו לכבודו כרזות ברכה.

"ביצירות של מו יאן יש אלמנטים מהתרבות של גאומי", אומר מאו וייג'י, האחראי על מוזיאון על שם מו יאן, השוכן בבית ספר תיכון. "הוא כותב על מגזרות הנייר של גאומי, למשל, ולפעמים הוא כותב בדיאלקט המקומי".

ועדת פרס נובל שיבחה את הכתיבה "ההזויה" של מו, בסגנון הכתיבה של ויליאם פוקנר וגבריאל גרסיה מארקס. עם זאת, בסין העיסוק בזכייתו של מו מתמקד פחות בערכן הספרותי של היצירות, ויותר ביחסיו של מו עם הרשויות.

כחלק מיוזמה ממשלתית, מוקדם יותר השנה העתיק מו בכתב יד נאום של מאו טסה טונג מ‑1942, שבו הציג המנהיג הסיני את האמנות כמכשיר בידי המפלגה הקומוניסטית. וב‑2009 עזב מו את יריד הספרים בפרנקפורט במחאה על אירוע שבו הובעה תמיכה בסופרים סינים גולים המתנגדים למשטר, בהם גאו שינג-ג'יאן, אזרח צרפת שזכה בפרס נובל לספרות ב‑2000. מתנגדי משטר טוענים כי מו מרכין ראשו בפני השלטונות ומציית לקו המפלגה. האמן הסיני מתנגד המשטר איי וייויי, התבטא בחריפות ואמר כי החלטת ועדת פרס נובל להעניק למו את הפרס היא "עלבון לאנושות ולספרות".

עם זאת, יצירותיו של מו מבטאות ביקורת נוקבת. רבות מהן עוסקות בנושאים כמו שחיתות, הטרגדיה של מהפכת התרבות, והפלות בכפייה לפי מדיניות הילד האחד. במסיבת עיתונאים בגאומי, יום לאחר ההודעה על זכייתו בפרס, הביע מו תמיכה בליו שיאובו, חתן פרס נובל לשלום לשנת 2010, המרצה 11 שנות מאסר בכלא לאחר שהורשע בחתרנות. "אני מקווה שיוכל לצאת לחופשי בהקדם האפשרי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ