לוגו הארץ
הארץ

סרטון המתעד את רגע הפיגוע שביצע הרוצח הנורווגי אנדרס ברינג ברייוויק סמוך לקרית הממשלה באוסלו נחשף אמש (שני) לקראת שידורו של סרט דוקומנטרי בעניין בטלוויזיה הנורווגית הממלכתית NRK. בצילומי מצלמות האבטחה סביב לשכת ראש הממשלה נראה ברייוויק מחנה את הרכב המסחרי הממולכד ובו מטען חבלה במשקל 950 קילוגרמים העשוי מדשן וכימיקלים.

שמונה בני אדם נהרגו בפיגוע בקרית הממשלה באוסלו ב-22 ביולי 2011. אחר הפיגוע יצא ברייוויק אל האי אוטויה ושם רצח ביריות 69 ממשתתפי מחנה הקיץ של התנועה הצעירה במפלגת הלייבור הנורווגית. אחרי מאבק משפטי, הוכרז באוגוסט 2012 ברייוויק על ידי בית שפוי. הוא נשלח ל-21 שנות מאסר ושחרורו בעתיד ייעשה רק בתנאי שיעבור בהצלחה בדיקת מסוכנות.  

בסרטון נראה ברייוויק מחנה את הרכב הממולכד סמוך לבניין שבו נמצאת לשכת ראש ממשלת נורווגיה ואז מתרחק מהמקום. בצילומים ניתן לראות כי לבש מדים של איש ביטחון. ברייוויק, כפי שניתן לראות בסרטון, החנה בזירה רכב נוסף מסוג פיאט, שאיתו המשיך לאוטויה. 

בכתבה מספר איש הביטחון שהיה אמון על המעקב אחר מצלמות האבטחה כי סבר שברייוויק הוא איש אבטחה. "בדרך כלל ראש הממשלה והמאבטחים שלו חונים את מכוניותיהם שם, אבל לעתים בעלי אופנועים חונים שם ללא אישור. באותו יום ביקשתי מכמה רוכבי אופנועים כאלה לעזוב את המקום".  

"כשראיתי את הרכב המסחרי חונה שם, התחלתי בהליך לפינויו. צלצלתי לאגף הרישוי כדי לקבל את פרטיו של בעל הרכב", הוסיף איש הביטחון, "הרמתי את הטלפון ואז ללא כל התראה מוקדמת..." באותו הרגע נראה ונשמע הפיצוץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ