סומיני סנגופטה, ניו יורק טיימס

השאלה אם להתיר לרשויות אכיפת החוק גישה למידע השמור בטלפונים סלולריים של חשודים, מעסיקה בימים אלה מחוקקים ובתי משפט ברחבי ארה"ב. מחר (רביעי) תונח הסוגייה גם על שולחן הסנאט, כשהוועדה לענייני תקשורת ומדיה תדון בהכנסת שינויים בחוק פרטיות התקשורת האלקטרונית משנת 1986.

ברוד איילנד לדוגמה פסל בית משפט ראיות שהובילו להאשמת גבר ברצח ילד בן שש, בטענה שהושגו ללא צו חיפוש. מאידך, שופט בוושינגטון קבע שמסרונים, ששימשו כראייה, כמוהם כהודעות קוליות שאותן יכול לשמוע כל אדם שנקרה לסביבה - ולכן אינם מוגנים מכוח חוקי הפרטיות במדינה. בלואיזיאנה דן בית משפט לערעורים בשאלה אם נתוני מיקום המאוחסנים בטלפונים חכמים מוגנים בתוקף חוק הפרטיות, או מהווים "רשומות עסקיות" השייכות לחברות הטלפון.

"בתי המשפט חלוקים בדעותיהם", אומר עו"ד האני פאקורי מארגון זכויות האזרח "החזית האלקטרונית" בסן פרנסיסקו, "אין ביניהם הסכמה אפילו על השאלה, אם יש יסוד סביר לצפות להגנה על פרטיות המסרונים, על בסיס התיקון הרביעי לחוקה" (העוסק בהגנה מפני חיפוש והחרמת רכוש).

החוק משנת 1986 מסדיר את הפיקוח הממשלתי על התקשורת הדיגיטלית. בתי משפט הסתמכו על חוק זה כאשר התירו גישה ללא צו לנתונים מסוגים מסוימים, שנשמרו בטלפונים סלולריים. כעת מוצע תיקון לחוק המבקש לחייב את המשטרה לקבל צו חיפוש לצורך בדיקת מסרי דוא"ל ללא התייחסות לתאריך שבו נכתבו. בכך תעודכן התקנה הנוכחית, אשר מגבילה קיום חיפושים ללא צו בתיבות דוא"ל רק למסרים שגילם מעל 180 יום.

צילום: AP

"בשעה שהחוק לא מצליח להדביק את קצב ההתקדמות של הטכנולוגיה, מנסים בתי משפט ובתי מחוקקים לקבוע כיצד יש להתייחס לנתונים אישיים השמורים בטלפונים הסלולריים, ובכלל זה לנתונים אינטימיים", אומר פיטר סווייר, מרצה למשפטים באוניברסיטת אוהיו.

בנוסף, מנסחי חוק הפרטיות מ-1986 לא יכלו לצפות איזו כמות אדירה של מידע תאוחסן בטלפונים סלולרים, אשר יתעדו בפרוטרוט את תנועותיהם של בעליהם, כמו גם מידע אודות חבריהם. "החוק לא לקח בחשבון את העובדה שהטלפון מתעד את המיקום שלך, אוצר בתוכו פרטי התכתבויות שאותן ניתן לקרוא בקלות, צ'אטים, מסרונים וכיוצא בזה", אומר סווייר.

בתי משפט שונים חלוקים בפסיקותיהם לגבי השאלה מתי וכיצד ניתן לחדור לנתוני טלפונים סלולריים. בית משפט באוהיו פסק שהמשטרה זקוקה לצו כדי לערוך חיפוש בנתוני טלפון, משום שבניגוד לפיסת נייר שחשוד תוחב לכיסו, וניתנת להחרמה בעת המעצר, טלפון עשוי להכיל בתוכו כמות גדולה של מידע פרטי. לעומת זאת, הערכאה הגבוהה ביותר בקליפורניה קבעה כי המשטרה רשאית לחדור ללא צו לנתוני טלפון, בתנאי שהחשוד נשא אותו על גופו בשעת המעצר.

שופטים בכל רחבי המדינה כתבו פסקי דין ארוכים שעסקו בשאלה האם מכשיר טלפון
סלולרי משול ל"מיכל", דוגמת מזוודה מלאה במריחואנה, שאותה תופסת המשטרה בתא המטען של מכונית, או, כפי שעולה מדבריה של השופטת בתיק הרצח ברוד איילנד, יש להתייחס לטלפון כאל שיחה פנים אל פנים. השופטת הגדירה את המסרונים "מסרים גולמיים ומיידיים שבהם נחשפים מחשבות ורגשות אינטימיים ביותר". לכן, לדעתה, סביר שיתייחסו אליהם כאל מידע פרטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ