סערה בהונגריה |

חבר פרלמנט הציע לספור את היהודים כי הם מהווים סכנה

מפלגת "יוביק" הימנית-קיצונית ממשיכה לנפק הצעות אנטישמיות, אלא שאיש מחברי הפרלמנט אינו טורח לעזוב את האולם או להשתיק את הדברים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

סערה בהונגריה על רקע הצעתו של פוליטיקאי חבר המפלגה הימנית קיצונית לקיים מפקד לספירת כל היהודים במדינה, ובעיקר בשורות הממשלה והפרלמנט, מכיוון שלטענתו הם מהווים סכנה ביטחונית. הממשלה ומפלגות האופוזיציה גינו את האיש, מרטון גיונגיוז'י, החבר במפלגה הקיצונית "יוביק". 

בנאום בפרלמנט אמר גיונגיוז'י כי "הסכסוך הישראלי-פלסטיני הנוכחי מהווה הזדמנות נאותה לאמוד את מספר התושבים ממוצא יהודי, העלולים להוות איום ביטחוני כלשהו להונגריה". מפלגת יוביק מיוצגת בפרלמנט ההונגרי מאז 2010. היא חברה באופוזיציה ומחזיקה ב-44 מתוך 386 המושבים. בפרלמנט האירופי מחזיקה המפלגה בשלושה מושבים. בראש המפלגה עומד גאבור וונה, שנשא בחודש שעבר נאום הסתה קיצוני, בו קרא להונגריה לפרוש מהאיחוד והאשים את ישראל בניסיון להשתלט על אדמות הונגריות.

בהודעה שפרסמה ממשלת הונגריה נאמר כי "מגנה נחרצות" את הדברים וכי הן אינן מייצגות את עמדתה. מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר, המפלגה הסוציאליסטית, קראה להחמיר את החקיקה נגד הפצת דברי שטנה. גם מחוקקים ממפלגות אופוזיציה אחרות הביעו שאט נפש מהצעתו של גיונגיוז'י. עם זאת, במהלך הדיון, לא הושתקו דבריו של גיונגיוז'י ואיש מחברי הפרלמנט לא טרח לעזוב את האולם.

מרטון גיונגיוז'י: "היהודים עלולים להוות איום ביטחוני"צילום: רויטרס

נשיא הקונגרס היהודי האירופי, ד"ר משה קנטור" מתח ביקורת חריפה על דברי גיונגיוז'י ואמר כי הם משמשים "תזכורת לסלקציות שביצעו הנאצים במחנות הריכוש בין אלה שראויים לאלה שמיותרים. הדברים הללו הורידו את יוביק לשפל חדש. על הונגריה להחרים את המפלגה הזו ועל הפרלמנט האירופי, שבה יש לה ייצוג, להוקיע אותה".

לפני כחצי שנה נגרמה ליוביק מבוכה גדולה לאחר שאחד ממנהיגיה, צנאד סגדי, הודה כי גילה שיש לו שורשים יהודים. "אני לא יכול לומר שלא נדהמתי ויידרש לי זמן מה כדי לעכל את המידע הזה. מה שחשוב אינו לדעת מיהו הונגרי טהור גזע, אלא מי מתנהג כמו הונגרי. מבחינתי, להיות הונגרי פירושו להפגין אחריות כלפי המולדת. אין שום קשר לעליונות גזעית", אמר אז.

בעקבות החשיפה הגיעה ככל הנראה הקריירה הפוליטית של סגדי לסיומה. הוא התפטר מתפקידיו וויתר על חברותו במפלגה. לפי יוביק, ליהדות אין כל קשר לפרשה, אלא לחשדות בשחיתות. "אין לנו ברירה אלא לבקש מסגדי להחזיר את המנדט שלו", אמר מנהיג המפלגה וונה, "יוביק לא חוקרת את השורשים של חבריה או מנהיגיה, אלא לוקחת בחשבון את הדברים שהם עשו למען האומה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ