יונה עם עלה של צופן

סוכנות הביון הבריטית התגייסה למאמץ לפענח הודעה המוצפנת שהוצמדה לרגל יונת דואר, ובכך גם לשפוך אור על סיפורה של גיבורה עם כנפיים ממלחה"ע ה-2

אלן קאוול, הראלד טריביון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלן קאוול, הראלד טריביון

היא שמרה על סודה עשרות שנים, ולדברי מומחים, מתה מות גיבורים, ככל הנראה לאחר משימה חשאית בצרפת בזמן מלחמת העולם השנייה. כמו רבים אחרים היא נשכחה וזכרה שקע בתהומות הנשייה.

ואולם עתה, עשרות שנים לאחר מעופה האחרון של יונת הדואר הצבאית "40TW194", הפך מסר סודי שנשאה עמה לתעלומה בינלאומית. המסר המוצפן נמצא מקופל בתוך נרתיק בצבע ארגמן שהיה מוצמד לרגלה ונשלח ללונדון, למחלקת הפענוח של GCHQ, סוכנות הביון הבריטית האחראית על אבטחת מידע, זאת בתקווה ששם יתגלה בסופו של דבר הסוד שנשמר עם היונה מאז מלחמת העולם. ביום שישי, הודיעו נציגי סוכנות הביון כי נכשלו בניסיון לפענח את הצופן. "אם לא יתקבל מידע נוסף או גישה למפתח הצופן, לא ניתן יהיה לקרוא את ההודעה המוצפנת", נמסר בהודעת הסוכנות. "למרות האכזבה, זוהי מחמאה למחברי הצפנים בתקופת המלחמה, שעל אף הלחץ הרב בו פעלו, חיברו צופן שהיה בלתי אפשרי לפענח, אז והיום".

סיפורה של 40TW194 מגלם את גבורתם של בעלי חיים במלחמות. מדליית דיקין, העיטור הגבוה ביותר בבריטניה לגבורת בעלי חיים, הוענקה מאז שנת 1943 ל-64 בעלי חיים, בהם יונים והולכים על ארבע כמו סוסים, כלבים וחתולים. 32 יונים קיבלו את המדליה, יותר מכל חיה אחרת. ברשימת היונים הזוכות מופיעה יונה מארה"ב בשם ג'י-איי-ג'ו, שהוועדה שהעניקה לה את העיטור קבעה כי היא "נשאה עמה הודעה שהגיעה בדיוק בזמן הנכון ובכך הצילה את חייהם של יותר מ-100 מחיילי בעלות הברית שעמדו להיות מופצצים ממטוסים". במלחמת העולם הראשונה השתמשו בני האדם ביותר מ-100 אלף יונים. במלחמת העולם השנייה יותר מ-250 אלף יונים מילאו משימות של העברת מסרים. ב-2004 הוסר הלוט מעל אנדרטה לבעלי חיים במלחמה בפארק ליין בלונדון, והיא מציינת גם את תרומתן של היונים.

אנדרטה לבעלי חיים במלחה"ע ה-2 בלונדון. צילום: אי–פי

ואולם, סיפורן של 40TW194 ושל עמיתתה 76DK37 מעיד עד כמה קל לשכוח גיבורי מלחמה. השלד של היונה התגלה ב-1982 בביתו בן המאה ה-17 של דיוויד מרטין בדרום בריטניה, שעה שביקש לשפץ את הארובה. לדבריו, בתוך ערימה של עצמות יונים "הזדקרה עצם רגל שמוצמד לה נרתיק בצבע ארגמן". בתוך הנרתיק התגלה מסר מוצפן. הוא סומן כהעתק של מסר שנשאה יונה אחרת בשם 76DK37. הנמען נקרא "xo2", ולפי הערכות, היה זה שם קוד של יחידת מפציצים. העובדה ששתי יונים נשלחו עם אותו מסר מוצפן, רומזת לאפשרות שהן נשאו הודעה חשובה ביותר.

מיקום ביתו של מרטין בכפר בלטצ'ינגלי עשוי לשמש מפתח לפתרון המסר. הבית שוכן בין מיקום הנחיתה של בעלות הברית על חופי נורמנדי ב-1944 למרכז המפורסם להצפנה ופענוח בבלצ'לי פארק שמצפון ללונדון. לדברי מרטין, הוא גם קרוב למפקדה שהקים הפילדמרשל ברנרד לו מונטגומרי, ממובילי המערכה נגד גרמניה הנאצית, לפני הפלישה לנורמנדי.

"ייתכן שהיונה עפה מנורמנדי הכבושה בזמן הפלישה חזרה למטה של מונטגומרי או לבלצ'לי פארק", אמר קולין היל, אוצר תערוכת יוני הדואר בבלצ'לי פארק. לדבריו, יונים נהגו ללוות כוחות קרקעיים ויחידות של מפציצים של חיל האוויר המלכותי. החיילים קיבלו הוראה להשתמש בהן כדי לדווח על מיקומם בעת צרה, אם ייאלצו לנחות בשטח עוין.

בזמן שמרטין, כיום קצין מבחן בגמלאות בן 74, גילה את שלד היונה, בריטניה היתה בעיצומה של מלחמת פוקלנד. לדבריו, בתחילה איש לא גילה עניין במה שעשוי להיות סיפור גבורה מרתק של יונת דואר. "זה לא עניין אף אחד אז", הוא אומר.

רק קהילת חובבי היונים, שעמה נמנים עורכי תחרויות של יונים ומומחים הבקיאים בקורותיהן בזמן מלחמת העולם, גילתה עניין בפרשה והחלה במסע שנמשך שנים עד שהצליחה לעורר את תשומת הלב של הגורמים הרשמיים. לפני שנתיים ביקשו ראשי בלצ'לי פארק, שהפך בינתיים למוזיאון, לקבל העתק של המסר המוצפן. האוצרים במקום השתכנעו בחשיבותו של המסר, בין היתר מפני שיונים נשאו עמן מסרים מוצפנים רק לעתים רחוקות, ובסופו של דבר, המסמך המקורי נשלח לאחרונה לבדיקה בסוכנות הביון.

שלד היונה והמסר המוצפן אותו נשאהצילום: אמנדה לסטר

עם פרסום הידיעה על כך שסוכנות הביון תנסה לפענח את המסר המוצפן עלה סיפורה של הציפור לראש הכותרות. עיתונאים וצלמים התדפקו על דלתו של מרטין וכלי תקשורת רבים ביקשו לראיין אותו ואת אנשי המוזיאון בבלצ'לי פארק, שפרסמו הודעה שלפיה "מומחים למלחמת העולם השנייה מניחים כי הציפור שגילה מרטין היתה אמורה להגיע לבלצ'לי פארק, השוכן במרחק של כ-130 קילומטרים מביתו של מרטין, שבו עבדו אנשי הצופן 24 שעות בחשאיות גמורה". לפי ההודעה, במקום פעל גם מתקן מסווג ליוני דואר ששימש את סוכנות הביון הבריטית MI6.

גם נסיבות מותה של היונה שנשאה עמה את המסר המוצפן יישארו ככל הנראה בגדר תעלומה. לפי אחת התיאוריות, היונה מתה מתשישות. לפי תיאוריה אחרת, היא נחנקה מהעשן של הארובה ונפלה פנימה. לדברי היל, קיימת סברה נוספת שלפיה היונה נפגעה מכדור של צלף גרמני, זאת בשעה שבזמן המלחמה הוצבו צלפים על חופי תעלת למאנש וקיבלו פקודה לירות ביונים. הוא מוסיף כי גם היונה השנייה שנשלחה לאותה משימה לא הצליחה לחזור הביתה בשלום מאחר שהקוד הסידורי של שתי היונים אינו מופיע בארכיון היסטורי כלשהו. "הן לא מופיעות בשום רישום", הוא אומר. לדבריו, "הן היו יונים מיוחדות", ממש כשם שג'יימס בונד נחשב לסוכן מיוחד.

היסטוריון שעובד בסוכנות הביון, והזדהה רק בשם "טוני", אמר לאחר הכישלון בפיענוח כי "המסר נבנה כך שרק השולח והנמען היו יכולים לפענח אותו". לדבריו, אם לא יתקבל מידע נוסף על המשתמשים בצופן, לא ניתן יהיה לפרש את משמעותו. הוא הוסיף כי אם הקוד בו השתמשו השולחים היה חד פעמי, והמפתח הושמד, לא ניתן יהיה לפענח את המסר. עם זאת, אם ההודעה התבססה על צופן שיועד למבצע או משימה מסוימים, ישנם סיכויים שניתן יהיה לקרוא אותה בעתיד, אולם גם הם נמוכים.

מרטין מתקשה להאמין כי הצופן לא פוענח, וחושב שסוכנות הביון מנסה להסתיר את פירושו. "אני מאמין שהם גילו מידע רגיש, או שלא יתפרש טוב, באשר לכוחות הבריטים שפעלו מאחורי קווי האויב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ