דומיניק שטראוס-קאהן, עכשיו המחזה

בית המשפט הצרפתי דחה את הדיון בהעמדת יו"ר קרן המטבע לשעבר לדין באשמת סרסרות. בינתיים, הציבור יכול ליהנות מגרסת התיאטרון

דורין קרווג'ל, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דורין קרווג'ל, ניו יורק טיימס

התפאורה על הבמה מזכירה בגווניה הזהובים את הסוויטה הנשיאותית המפוארת של מלון סופיטל בניו יורק. השחקנים נראים כהעתק מדויק של החדרנית השחורה, במדיה המצוחצחים, ושל אורח המלון הנכבד, בחלוק רחצה. אבל "כל דמיון למציאות מקרי בהחלט", כתוב בכרזה המודיעה על המחזה החדש שעלה בפאריס, המשחזר את הרגע שבו הקיץ הקץ על הקריירה של דומיניק שטראוס-קאהן.

שם המחזה, "סוויטה 2806", הוא מספר החדר שבו התארח יו"ר קרן המטבע העולמית, מי שהיה המועמד המועדף לנשיאות צרפת, ביום שבו נעצר בניו יורק לפני שנה וחצי. הוא הואשם אז באונס חדרנית ממערב אפריקה, נפיסאטו דיאלו, שאמינותה הופרכה בהמשך.

אין ספק שצרפתים רבים, DSK בראשם (כפי שהוא מכונה בפי בני ארצו), מפללים שהפרשה פשוט תתפוגג. אבל הכרטיסים לבכורה נמכרו כולם מבעוד מועד, מה שמעיד על העניין שמוצא בה הציבור.

DSK, המחזהצילום: אי-אף-פי

בצירוף מקרים, או שלא, DSK האמיתי חיכה היום להחלטת בית משפט בצפון צרפת לגביו. השופטים דנים בערעור שהגיש, לבלימת חקירה על מעורבותו בהילולות מין חשאיות עם זונות, העלולה להסתיים בהעמדתו לדין באשמת סרסרות. בסופו של דבר, בית המשפט הודיע כי החלטתו בתיק תידחה ל-19 בדצמבר, מסיבה שלא פורסמה.

מאז פרוץ שערוריית סופיטל במאי 2011 ומעצרו בניו יורק, שטראוס-קאהן, 63, מנסה לפלס בדיסקרטיות את דרכו חזרה לזירה הציבורית באמצעות חברת ייעוץ פיננסי שבבעלותו. הוא הפך למושא לספקולציות; האחרונה שבהן נכללה בדיווח שפורסם השבוע בעיתון לה פיגארו והוכחשה מאז, שטען שהוא מתכונן להתמודד ב-2014 בבחירות המקומיות לראשות עיריית סרסל, פרבר של פאריס.

ואולם, אורח חייו המתהולל של אדם רב עוצמה הוא שעניין את במאי המחזה פיליפ הרסן, הסבור ש-DSK הוא הגרסה העכשווית של המרקיז דה סאד, שהשתמש בעוצמתו כדי לכבוש נשים.

כשהוצג בפניו המחזה לראשונה, היסס הרסן לביימו מחשש שמוקדם מדי לדון בנפילתו האפית של שטראוס-קאהן. נראה שתחושה זו רווחת בציבור בצרפת. הצעה להפיק סרט על DSK בכיכובו של ז'ראר דפרדייה נגנזה בשל היעדר מימון. במקביל, קוראי עיתונים רבים השיבו בחיוב לסקרים מקוונים ששאלו אם הם מזועזעים מכך שפרשת DSK הפכה למחזה.

מחבר המחזה, גיום לנדרו, נוטריון בן 42, אומר שכתב את היצירה בתוך חודש, אחרי מעצרו של שטראוס-קאהן בניו יורק. "אני לא שופט אותם (את שטראוס-קאהן ודיאלו). בעיניי הם שני אנשים שנפגשו במקרה ואז אירעה טרגדיה: גבר ואשה, יהודי ושחורה, עשיר וענייה, בעל שררה ואשה נטולת כוח. הכול פה מנוגד".

כדי לגלם את דמותו של דומיניק שטראוס-קאהן, המכונה במחזה דניאל וייסברג, צפה השחקן אריק דברוס באינספור סרטוני חדשות עליו וגם העלה שישה ק"ג. "לעולם לא אשכח את הרגע הסוריאליסטי שבו קראתי על מעצרו בניו יורק", אמר דברוס בראיון. "הדלקתי את הטלוויזיה וראיתי אותו אזוק ובעיניי זה היה כמו לראות את מרכז הסחר העולמי ב-11 בספטמבר. לא האמנתי למראה עיניי כי האיש הזה יכול היה להיות הנשיא הבא של צרפת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ