מורסי בעקבות מובארק |

דיווחים במצרים כי הנשיא מורסי שוקל לפנות בכוח את כיכר תחריר

שר הפנים דרש הוראה בכתב, מהחשש כי הפינוי יוביל לשפיכות דמים כמו במחאת מובארק. מורסי יודיע היום על מועד משאל העם על השינויים בחוקה

ג'קי חורי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
רויטרס

כלי תקשורת מצריים דיווחו היום (חמישי) כי הנשיא מוחמד מורסי התייעץ עם שר הפנים אחמד גמאל א-דין בנוגע לפינוי כיכר תחריר באמצעות כוחות שיטור. בימיםהאחרונים פוקדים מאות אלפים את הכיכר במרכז קהיר במחאה כנגד הסמכויות שנטל לעצמו הנשיא.

לפי הדיווח, שר הפנים דרש לקבל את ההוראה בכתב מחשש לחזרת התסריט מימי המחאה הראשונית נגד הנשיא מובארק, אז נהרגו עשרות מפגינים בידי כוחות השיטור. מורסי ושר הפנים סיכמו כי הכוחות יתרגלו את הפינוי אולם הביצוע יהיה בעיתוי פוליטי מתאים מאחר וברור לכל הגורמים שהפינוי יהיה כרוך בהרוגים ופצועים רבים.

קרדיט: רויטרס

היום אמור מורסי לשאת נאום לאומה המצרית בו יודיע על מועד קיום משאל העם על החוקה החדשה. ההצבעה על טיוטת החוקה מתקיימת עתה בוועדת החוקה הכפופה לפרלמנט למרות ההתנגדות והחרמת הוועדה מצד הליברליים והנוצרים. על פי יו"ר הוועדה לניסוח החוקה, הטיוטה הסופית של החוקה המצרית אמורה היתה להיחתם כבר אתמול. הוועדה, הנשלטת על ידי האחים המוסלמים, האיצה את עבודתה כדי להרגיע את התסיסה ברחוב המצרי, מהשבוע שעבר שהרחיב את סמכויותיו. הצו צפוי להתבטל עם היכנס החוקה החדשה לתוקף. "ישנה הסכמה על מרבית הסעיפים. לאחר מכן נתחיל בהצבעה על החוקה", אמר יונס מקיון, חבר ועדה סלאפי.

"אנחנו מתחילים עכשיו, ובעזרת אלוהים נסיים היום", אמר היום דובר הוועדה חוסם אל-גרייני. "הדבר היחידי שירגיע את מי שהתעצבן מהצו הנשיאותי הוא חוקה חדשה", אמר. לדברי חברים אחדים בוועדה, טיוטת החוקה צפויה להיות מובאת להצבעה כבר מחר. בשעות הערב צפוי מורסי לשאת נאום לאומה ובו להתייחס לצו הנשיאותי, למהומות בקהיר ולחוקה.

6 מתוך 6 |
עימותים בין שוטרים ומפגינים ליד כיכר תחריר, היום
1 מתוך 6 |
מפגין מצרי במהלך עימותים עם כוחות הביטחון ליד כיכר תחריר, היום
2 מתוך 6 |
עימותים בין שוטרים ומפגינים ליד כיכר תחריר, היום

לדברי בכיר מהאחים המוסלמים, שביקש להישאר בעילום שם, סיום מהיר של ההליך החוקתי יוציא את מצרים מהמשבר הפוליטי שבו היא מצויה כעת. עמרו מוסא, הנחשב לדמות מובילה באופוזיציה המצרית, ואשר פרש מוועדת ניסוח החוקה בחודש שעבר, אומר כי החיפזון בסיום הטיוטה הוא ניסיון הטעיה. "זהו צעד לא הגיוני ואין לעשותו כיוון שבקרב הציבור יש כעס רב ומחלוקת בכל הנוגע לוועדה", אמר.

הוועדה עובדת על ניסוח החוקה מאז חודש יוני. המסמך צפוי להיות אבן הפינה בדמוקרטיה המצרית החדשה, לאחר שיאושר במשאל עם שיתקיים לאחר שהוועדה תאשר אותו.

המשבר הפוליטי הנוכחי, החל בשבוע שעבר, עת הכריז נשיא מצרים על שורה של צעדים המחזקים את שליטתו במערכת הפוליטית והמשפטית במצרים. בהודעה שפרסמה לשכת הנשיאות בקהיר הודיע מורסי על פיטוריו של התובע הכללי המצרי הוותיק, עבד אל-מגיד מחמוד, ומינויו של תובע חדש לפרק זמן של ארבע שנים. מאז ההודעה, התקיימו במצרים הפגנות המונים הן בקריאה להדחת הנשיא והן מתוך ביקורת על הרוב האיסלאמיסטי של ועדת החוקה. בהפגנות, נהרגו לפחות שניים ומאות אחרים נפצעו.

הבוקר שבבירה קהיר. המשטרה ירתה גז מדמיע לעבר מאות צעירים שנותרו בכיכר לאחר ההפגנות ההמוניות אתמול בערב והלילה, בהן השתתפו יותר ממאה אלף בני אדם. הבוקר, המשטרה ביקשה להרחיק את המפגינים מהכבישים המרכזיים המובילים לכיכר תחריר ומהצירים המובילים למתחם שגרירות ארה"ב הסמוך.

בתהלוכות בכיכר תחריר התייצבו גם חלק מהמועמדים בבחירות האחרונות לנשיאות, בהם הד"ר מוחמד אלבראדעי והנאצריסט חמדין סבאחי שדורג במקום השלישי בבחירות. סבאחי שעד לפני יומיים היה מתון בהצהרותיו ודיבר על הצורך בביטול ההחלטות האחרונות של הנשיא מורסי בכל הנוגע לסמכויותיו, היה יותר נחרץ אתמול והצהיר כי אם מורסי לא יחזור בו, הוא יאבד את הלגיטימיות בעיני העם המצרי.

עד אתמול, הצבא המצרי בחר לא להתערב, אולם התבטאות של דובר הצבא המצרי סימנה גם מסר מדאיג לנשיא. דובר הצבא, הגנרל אחמד מוחמד עלי, הכחיש דיווחים שלפיהם המשטרה הצבאית חוסמת כניסות לקהיר ומונעת מאוטובוסים העמוסים במפגינים לעבור לכיכר תחריר. הגנרל עלי הבהיר כי המשטרה הצבאית ממוקמת בחלק מהמחסומים במסגרת עבודתה השוטפת וכי נאמנות הצבא היא בראש ובראשונה לעם המצרי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ