בלשי אלף לילה ולילה

יותר ויותר פקיסטאנים שחושדים שהם נבגדים פונים לחוקרים פרטיים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

כשמסעוד חיידר מקבל שיחת טלפון מאדם שחושד שזוגתו בוגדת בו, הוא שולח מיד צוות שיעקוב אחרי האשה החשודה בניאוף. בפקיסטאן המוסלמית והשמרנית, שבה נפוצים נישואים בשידוך ומוטל עונש מוות על ניאוף, עצם קיומה של סוכנות בילוש פרטית כמו זו שמנהל חיידר מעיד עד כמה החברה במדינה זו משתנה.

"מה שהיה בגדר טאבו לפני 20 שנים כבר אינו כזה", אומר חיידר, בן 53, טייס צבאי בעברו שייסד את FactFinders, סוכנות הבילוש הפרטית הראשונה בפקיסטאן. לדבריו, "אנשים מבינים יותר ויותר שאם זוג לא מסוגל לחיות יחד תחת קורת גג אחת מוטב להיפרד מאשר לסבול".

פקיסטאן מציגה עצמה כמדינה איסלאמית מתקדמת. ואולם, מאז שנות ה-80 היא נעה בהדרגה לעבר פרשנות שמרנית יותר של הדת, שעיצבה מחדש את הנוף הפוליטי, ליבתה את הקיצוניות והשתיקה את הקוראים לסובלנות. במקרים של חשד בניאוף, עונש המוות לפי השריעה כמעט אינו מיושם, אולם לעתים קרובות נוטלים האזרחים את החוק לידיים.

לא רק גברים פונים לחיידר אלא גם נשים. לדבריו, "כשפתחתי את העסק לא הייתי בטוח אם הגברים יסכימו להודות שנשותיהם בוגדות בהם. להפתעתי, גם נשים רבות אינן חוששות ופונות אליי אם הן חושדות בבני זוגן".

לדברי אחת הלקוחות של חיידר, "אני חושבת שאילו הנשים היו יכולות להרשות לעצמן לשלם על שירותי בילוש, 80% מנשות פקיסטאן היו מגיעות לכאן". לדבריה, "בתרבות שלנו מצפים מן הנשים לספוג ולהתאפק. לי נמאס לפחד".

השירותים שמעניק חיידר אינם זולים. המקדמה המבוקשת למעקב אחר החשודים בבגידה היא 5,500 דולרים, הרבה מעבר להישג ידם של מרבית אזרחי המדינה, שמשכורתם הממוצעת היא 60 דולרים בחודש. מרבית הלקוחות הם אזרחים עשירים שחיים בפקיסטאן או במדינות זרות כמו בריטניה או ארה"ב, המבקשים לעקוב מקרוב אחרי קרוביהם.

בסוכנות של חיידר עובדים 30 חוקרים הפזורים ברחבי המדינה, רבים מהם קציני צבא ומשטרה לשעבר. פטימה, בת 32, עבדה בסקוטלנד יארד לפני שהצטרפה לחברה, שבה היא מנהלת צוותי מעקב. לדבריה, "במדינה כמו פקיסטאן, יש מקום לעסקים כמו סוכנות בילוש. אין שום דבר רע בכך".

לכמה מהנואפים יש דרכים יצירתיות במיוחד כדי לא להתגלות. תושב קראצ'י עשיר התחזה לנהג פרטי כשנפגש עם פילגשו. כדי לעקוב אחריו מקרוב, השתמש חיידר בבלשית שהתחזתה למשרתת בבית האשה. "כך, בבית אחד, הנהג לא היה הנהג והמשרתת לא היתה המשרתת, ממש כמו באופרת סבון", הוא אומר.

REUTERS

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ